PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Wyspa Nólsoy widziana z Tórshavn

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

O niezwykle ciekawą jednostkę wzbogaciła się flota promów pasażerskich krajowego przedsiębiorstwa SSL na Wyspach Owczych. Obsługę codziennych rejsów na linii nr 90 między stołecznym Tórshavn i wyspą Nólsoy rozpoczęła 7 grudnia 2020 r. nowoczesna „Erla Kóngsdóttir” – pierwszy farerski prom pasażerski z napędem hybrydowym.

 

Dotychczas komunikację pomiędzy Tórshavn a Nólsoy zapewniał statek przedsiębiorstwa SSL „Ternan”. Rejs trwał 20 minut. „Ternan” dysponował 95 miejscami siedzącymi dla pasażerów i mógł zabrać na pokład 20 samochodów.

 

HSC „Erla Kongsdóttir” ma 96 miejsc siedzących i zmieszczą się na niej trzy auta. Skromne możliwości dotyczące przewożenia samochodów mają swoje uzasadnienie – sieć drogowa na Nólsoy jest szczątkowa, a możliwości jeżdżenia po wyspie są ograniczone do jedynej osady i jej najbliższych okolic (poza osadą nie ma dróg asfaltowych). Na wyspie mieszka nieco ponad 200 osób. 

 

Szlak Nólsoy - Tórshavn obsługiwał 7 grudnia 2020 obsługiwał prom "Ternan"

 

Z duchem czasu

Kupno „Erli Kóngsdóttir” to efekt udziału Farerów w ogólnym światowym trendzie przemysłu morskiego, który przechodzi stopniowo z oleju napędowego na alternatywne systemy zasilania, takie jak baterie i energia elektryczna. Dzięki nowej technologii uda się ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, zyskując zarazem na wydajności i szybkości.

 

HSC "Fjordled" jest pierwszym szybkobieżnym katamaranem hybrydowym na świecie

 

Nowy farerski prom został wyprodukowany w 2020 r. przez norweską firmę GS Marine Produksjon, mieszczącą się w małej miejscowości Gursken na wyspie Gørskoy, na południowy-zachód od Ålesundu. Rok wcześniej Norwegowie zbudowali HSC „Fjordled”, reklamowany jako pierwszy na świecie szybkobieżny katamaran pasażersko-samochodowy o napędzie hybrydowym. Pływający w barwach armatora o nazwie Kolumbus „Fjordled” obsługuje szlak pasażerski Haugesund – Røvær – Feøy w Fiordach Norwegii. HSC „Erla Kóngsdóttir” jest drugą, bliźniaczą jednostką tego typu.

 

Oficjalne włączenie statku do floty SSL - z udziałem farerskich władz - odbyło się w porcie w Tórshavn 7 grudnia 2020 r. Poniżej zamieszczamy relację SSL z tego wydarzenia.

 

 

Z ptasią gracją

Nazwa „Erla Kongsdóttir” oznacza ni mniej, ni więcej pliszkę siwą (łac. Motacilla alba) – jednego z najpospolitszych ptaków Europy, występującego od Islandii, Wysp Owczych i Portugalii aż po Ural. Warto przypomnieć, że mocne ptasie konotacje ma także sama wyspa Nólsoy – to tutaj znajduje się przecież największa na świecie kolonia nawałników burzowych (łac. Hydrobates pelagicus), organizowane są do niej nocne wyprawy w asyście Jensa-Kjelda Jensena – wybitnego specjalisty z zakresu ornitologii.

Prom „Erla Kóngsdóttir” ma zapewniać planową komunikację między Tórshavn i Nólsoy – od 5 do 7 razy dziennie. Koszt biletu w obie strony to 40 DKK od osoby. Aktualny rozkład dostępny na www.ssl.fo

 

Nólsoy: HSC "Erla Kongsdóttir"

Rejs na wyspę Nólsoy trwa 20 minut
10 grudnia 2020