PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
13 czerwca 2022
Sezon turystyczny na Wyspach Owczych w rozkwicie, jednak w tym roku, częściej niż kiedykolwiek wcześniej, nasze grupy padają ofiarami problemów z dostarczeniem bagażu przez linie lotnicze. Na opóźnienia bagażowe narażeni
01 czerwca 2022
Odwiedzający Wyspy Owcze miłośnicy piwa mają coraz więcej sposobności, by skosztować lokalnych trunków i docenić kunszt farerskich piwowarów. Najnowszym chmielowym akcentem jest debiut mikrobrowaru Oy, który wchodzi na rynek obok
28 maja 2022
Podczas 5. edycji trójmiejskiego festiwalu kultury nordyckiej Nordic Talking Festival, który po covidowej cezurze wraca do spotkań w realu, nie mogło zabraknąć Wysp Owczych. Miło nam poinformować, że w niedzielę

Fot. Nordic Talking Festival

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Podczas 5. edycji trójmiejskiego festiwalu kultury nordyckiej Nordic Talking Festival, który po covidowej cezurze wraca do spotkań w realu, nie mogło zabraknąć Wysp Owczych. Miło nam poinformować, że w niedzielę 29 maja 2022 r. będzie można posłuchać opowieści o archipelagu i jego mieszkańcach, a tajniki farerskiej duszy przybliży dwoje członków naszego zespołu redakcyjnego.

 

Na część farerską Nordic Talking Festival złożą się dwa wydarzenia. Pierwszym będzie projekcja bardzo dobrze przyjętego i w Polsce, i na Wyspach Owczych filmu dokumentalnego autorstwa Kuby Witka pt. „Faroe Way – sztuka przetrwania na Wyspach Owczych” (2018). Film ukazuje wyspiarską codzienność i – mimo wysokiego standardu życia – konieczność zmagania się Farerów z wyzwaniami, jakie niesie położenie na środku północnego Atlantyku.

 

Doskonałym uzupełnieniem projekcji będzie opowieść o mieszkańcach archipelagu, ich mentalności, która odbiega od schematu, z którym zazwyczaj kojarzymy ludy nordyckiej Północy, a także o niezwykłym przywiązaniu do tradycji, począwszy od pielęgnowania rodzimego języka, po rzadko już widywane – nie tylko na Północy – zwyczaje.

 

W roli prelegentów wystąpią współautorzy naszego przewodnika – Kinga Eysturland i Łukasz Łach, a tytuł ich prezentacji brzmi „Tradycja jako codzienność na Wyspach Owczych”. Godzinne wystąpienie naszego koleżeństwa (15.30–16.30) będzie miało miejsce w Konsulacie Kultury w Gdyni, ul. Jana z Kolna 25.

 

Warto dodać, że hasłem tegorocznej edycji Nordic Talking Festival jest „Powrót do korzeni”. Dlatego historia, folklor i dziedzictwo kulturowe krajów nordyckich – w szczególności Norwegii i Islandii, są wiodącymi tematami spotkań z Północą. W bogatym programie festiwalu znalazły się między innymi: warsztaty czytania run, pokazy walk wikingów, wystawa fotografii, koncerty, lekcje norweskiego tańca ludowego oraz prelekcje i wykłady prowadzone przez specjalistów z Polski i Skandynawii.

Tegoroczna edycja Nordic Talking Festival odbywa się w Gdyni (27-29 maja 2022 r.). Wydarzenia zorganizowano w kilku miejscach: w Konsulacie Kultury, Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w otwartej przestrzeni miejskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak obowiązują na nie zapisy.

Głównym partnerem festiwalu są Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Więcej o Nordic Talking Festival: www.nordic-talking.pl

 

 

Nordic Talking Festival

Okładka I wydania książki "Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno-kulturowy" (PCIT TRAMP, 2021)
28 maja 2022