28 maja 2022
Strona tytułowa książki "Færoiske Qvæder om Sigurd Fofnersbane og hans Æt"

Nordic Talking Festival

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Nordic Talking Festival

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Podczas 5. edycji trójmiejskiego festiwalu kultury nordyckiej Nordic Talking Festival, który po covidowej cezurze wraca do spotkań w realu, nie mogło zabraknąć Wysp Owczych. Miło nam poinformować, że w niedzielę 29 maja 2022 r. będzie można posłuchać opowieści o archipelagu i jego mieszkańcach, a tajniki farerskiej duszy przybliży dwoje członków naszego zespołu redakcyjnego.

 

Na część farerską Nordic Talking Festival złożą się dwa wydarzenia. Pierwszym będzie projekcja bardzo dobrze przyjętego i w Polsce, i na Wyspach Owczych filmu dokumentalnego autorstwa Kuby Witka pt. „Faroe Way – sztuka przetrwania na Wyspach Owczych” (2018). Film ukazuje wyspiarską codzienność i – mimo wysokiego standardu życia – konieczność zmagania się Farerów z wyzwaniami, jakie niesie położenie na środku północnego Atlantyku.

 

Doskonałym uzupełnieniem projekcji będzie opowieść o mieszkańcach archipelagu, ich mentalności, która odbiega od schematu, z którym zazwyczaj kojarzymy ludy nordyckiej Północy, a także o niezwykłym przywiązaniu do tradycji, począwszy od pielęgnowania rodzimego języka, po rzadko już widywane – nie tylko na Północy – zwyczaje.

 

W roli prelegentów wystąpią współautorzy naszego przewodnika – Kinga Eysturland i Łukasz Łach, a tytuł ich prezentacji brzmi „Tradycja jako codzienność na Wyspach Owczych”. Godzinne wystąpienie naszego koleżeństwa (15.30–16.30) będzie miało miejsce w Konsulacie Kultury w Gdyni, ul. Jana z Kolna 25.

 

Warto dodać, że hasłem tegorocznej edycji Nordic Talking Festival jest „Powrót do korzeni”. Dlatego historia, folklor i dziedzictwo kulturowe krajów nordyckich – w szczególności Norwegii i Islandii, są wiodącymi tematami spotkań z Północą. W bogatym programie festiwalu znalazły się między innymi: warsztaty czytania run, pokazy walk wikingów, wystawa fotografii, koncerty, lekcje norweskiego tańca ludowego oraz prelekcje i wykłady prowadzone przez specjalistów z Polski i Skandynawii.

Tegoroczna edycja Nordic Talking Festival odbywa się w Gdyni (27-29 maja 2022 r.). Wydarzenia zorganizowano w kilku miejscach: w Konsulacie Kultury, Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w otwartej przestrzeni miejskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak obowiązują na nie zapisy.

Głównym partnerem festiwalu są Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Więcej o Nordic Talking Festival: www.nordic-talking.pl

 

 

17 czerwca 2024
W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych
10 czerwca 2024
Jak podał portal farerskiego radia i telewizji KVF, w niedzielę 9 czerwca 2024 roku w godzinach wieczornych, po niemal miesięcznej akcji strajkowej, która sparaliżowała Wyspy Owcze, strona związkowa zawarła porozumienie
02 czerwca 2024
Gdy w nocy z 13 na 14 maja 2024 roku na Wyspach Owczych rozpoczęła się akcja strajkowa, zapewne mało kto z obserwatorów z zewnątrz przypuszczał, jakie będą jej reperkusje. Tymczasem