28 maja 2022
Okładka I wydania książki "Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno-kulturowy" (PCIT TRAMP, 2021)

Nordic Talking Festival

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Nordic Talking Festival

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Podczas 5. edycji trójmiejskiego festiwalu kultury nordyckiej Nordic Talking Festival, który po covidowej cezurze wraca do spotkań w realu, nie mogło zabraknąć Wysp Owczych. Miło nam poinformować, że w niedzielę 29 maja 2022 r. będzie można posłuchać opowieści o archipelagu i jego mieszkańcach, a tajniki farerskiej duszy przybliży dwoje członków naszego zespołu redakcyjnego.

 

Na część farerską Nordic Talking Festival złożą się dwa wydarzenia. Pierwszym będzie projekcja bardzo dobrze przyjętego i w Polsce, i na Wyspach Owczych filmu dokumentalnego autorstwa Kuby Witka pt. „Faroe Way – sztuka przetrwania na Wyspach Owczych” (2018). Film ukazuje wyspiarską codzienność i – mimo wysokiego standardu życia – konieczność zmagania się Farerów z wyzwaniami, jakie niesie położenie na środku północnego Atlantyku.

 

Doskonałym uzupełnieniem projekcji będzie opowieść o mieszkańcach archipelagu, ich mentalności, która odbiega od schematu, z którym zazwyczaj kojarzymy ludy nordyckiej Północy, a także o niezwykłym przywiązaniu do tradycji, począwszy od pielęgnowania rodzimego języka, po rzadko już widywane – nie tylko na Północy – zwyczaje.

 

W roli prelegentów wystąpią współautorzy naszego przewodnika – Kinga Eysturland i Łukasz Łach, a tytuł ich prezentacji brzmi „Tradycja jako codzienność na Wyspach Owczych”. Godzinne wystąpienie naszego koleżeństwa (15.30–16.30) będzie miało miejsce w Konsulacie Kultury w Gdyni, ul. Jana z Kolna 25.

 

Warto dodać, że hasłem tegorocznej edycji Nordic Talking Festival jest „Powrót do korzeni”. Dlatego historia, folklor i dziedzictwo kulturowe krajów nordyckich – w szczególności Norwegii i Islandii, są wiodącymi tematami spotkań z Północą. W bogatym programie festiwalu znalazły się między innymi: warsztaty czytania run, pokazy walk wikingów, wystawa fotografii, koncerty, lekcje norweskiego tańca ludowego oraz prelekcje i wykłady prowadzone przez specjalistów z Polski i Skandynawii.

Tegoroczna edycja Nordic Talking Festival odbywa się w Gdyni (27-29 maja 2022 r.). Wydarzenia zorganizowano w kilku miejscach: w Konsulacie Kultury, Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz w otwartej przestrzeni miejskiej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak obowiązują na nie zapisy.

Głównym partnerem festiwalu są Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Więcej o Nordic Talking Festival: www.nordic-talking.pl

 

 

20 lutego 2024
Początek roku 2024 przyniósł ciekawe wieści od farerskiego armatora Smyril Line, znanego głównie z obsługi unikalnej, bo pełnooceanicznej linii promowej, prowadzącej z Danii na Wyspy Owcze i Islandię. Tym razem
11 lutego 2024
Jednym z kluczowych działów farerskiej gospodarki jest hodowla łososia. Największym producentem tego specjału na Wyspach Owczych jest Bakkafrost z siedzibą w Glyvrar na wyspie Eysturoy. Cały proces technologiczny – od
04 lutego 2024
Po kilku dekadach spędzonych z kieliszkiem Martini w jednej i ulubionym Waltherem PPK kalibru 7,65 mm w drugiej dłoni, James Bond w końcu dokonał żywota. Miejscem, w którym 007 rozstał