20 marca 2024
Nordyckie opowieści - nowa książka o legendach z Północy

Nordyckie opowieści

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. MocMedia

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Jeśli ktoś z Państwa lubi baśnie, klechdy a nade wszystko legendy o tajemniczych mieszkańcach Północy, to spieszymy z informacją, że 20 marca 2024 roku oficjalnie zadebiutowała książka "Nordyckie opowieści", poświęcona tej tematyce. Oczywiście nie mogło zabraknąć w niej Wysp Owczych.

 

Cztery skandynawistki – Agnes Ársól Bigowska, Kinga Eysturland, Anna A. Prorok i Emiliana Konopka – wybrały i przetłumaczyły podania z Islandii, Norwegii i Wysp Owczych. Co ważne, przełożono je po raz pierwszy na język polski. O legendy z Wysp Owczych zadbała nasza redakcyjna koleżanka, Kinga Eysturland, dla której "Nordyckie opowieści" są kolejną publikacją książkową związaną z farerskim archipelagiem.

 

W podróży przez świat nordyckiej wyobraźni autorki przyjęły klucz tematyczny: mamy zatem rozdziały poświęcone ukrytym istotom, wodnikom, stworom morskim, trollom i olbrzymom, czarownicom, upiorom, potworom i historiom legendarnych bohaterów z krwi i kości. W każdym z nich znalazły się przekazy z Islandii, Norwegii i Wysp Owczych, co daje także okazję do porównań, gdyż niektóre wątki mają wyraźne wspólne cechy. Całość utrzymana jest w klimacie tradycyjnych opowieści, jakie dawniej snuto na Północy w czasie długich, zimowych wieczorów.

 

Nie zabrakło także spojrzenia na miejsce legendarnych bohaterów we współczesnej kulturze czy w życiu gospodarczym, czego przykładem w farerskim przypadku jest nadanie jednemu z gatunków piwa powstającego w mikrobrowarze Biksupskeldan nazwy Snæbjørn. Browarnicy z wyspy Suðuroy upamiętnili w ten sposób pewnego młodzieńca z Hvalby, którego – według miejscowego podania – zgubiła płomienna miłość.

 

 

Kópakona z Kalsoy na Wyspach Owczych

 

Cennym uzupełnieniem są grafiki autorstwa Sylwii Chrabałowskiej, mapki, ukazujące położenie związanych z legendami miejsc, zdjęcia oraz kody QR, odsyłające do treści multimedialnych. Dzięki tym walorom książka jest źródłem podróżniczych inspiracji, o ile sami chcemy zaplanować swój pobyt na Północy.

 

Wybierając się na Wyspy Owcze i poznawszy dzięki "Nordyckim opowieściom" historię Kópakony, zapewne nabierzemy ochoty, by zobaczyć jej efektowną rzeźbę na wyspie Kalsoy. Przejeżdżając przez Øravík winniśmy mieć się na baczności przed wyprowadzonymi z równowagi skrzatami, a spoglądając na wynurzającego się z jeziora Sørsvásvatn rumaka będziemy wiedzieli, że to porywający ludzi Nykur. I że lepiej trzymać się od niego z daleka, choć to tylko efektowna instalacja.

 

Gratulujemy autorkom i wydawnictwu świetnej publikacji, dostępnej w wybranych księgarniach i na stronie MocMedia: www.mocmedia.eu

 

 

17 czerwca 2024
W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych
10 czerwca 2024
Jak podał portal farerskiego radia i telewizji KVF, w niedzielę 9 czerwca 2024 roku w godzinach wieczornych, po niemal miesięcznej akcji strajkowej, która sparaliżowała Wyspy Owcze, strona związkowa zawarła porozumienie
02 czerwca 2024
Gdy w nocy z 13 na 14 maja 2024 roku na Wyspach Owczych rozpoczęła się akcja strajkowa, zapewne mało kto z obserwatorów z zewnątrz przypuszczał, jakie będą jej reperkusje. Tymczasem