10 listopada 2021
Fot. Ante Hamersmit

Nowa covidowa fala

Złowrogi koronawirus do tej pory stosunkowo łagodnie obchodził się z Wyspami Owczymi. Nawet w dobie eksplozji zakażeń na kontynencie, Farerzy niespecjalnie odczuwali skutki pandemii, a ilość zarażonych wirusem Covid-19 była relatywnie niewielka. Zdarzały się nawet tygodnie, kiedy liczba pozytywnych testów wynosiła zero, co najwyraźniej uśpiło czujność wyspiarzy, w tym farerskiego rządu.

 

1 września 2021 roku zniesiono obowiązek testowania wszystkich przyjeżdżających na Wyspy Owcze. Zgodnie z nowymi zaleceniami, podróżnych proszono o wykonanie testu na 48 godzin przed wjazdem na archipelag, a następnie wykonanie testu dwie doby po przybyciu. Liczono na rozwagę i odpowiedzialność przyjeżdżających, zwłaszcza że testy przeprowadzane na Wyspach Owczych były i są bezpłatne, zarówno dla miejscowych jak i turystów.

 

Inną przesłanką do poluzowania restrykcji była wysoka liczba zaszczepionych rezydentów. Na początku listopada, w pełni zaczepionych było ponad 38 000 dorosłych mieszkańców, co stanowi 71,3 % populacji. Jeszcze lepiej ma się statystyka wśród dzieci i młodzieży (12–18 lat). Aż 85,4% osób w tym przedziale wiekowym przyjęło dwie dawki szczepionki. Aktualnie na Wyspach Owczych podaje się preparaty Pfizera i Moderny. Po serii przypadków zakrzepicy, jaka miała miejsce w Danii, ostatecznie zrezygnowano ze szczepionek Astra Zeneca i Johnson&Johnson.

 

Covidowy Glejt

Jesień zakłóciła spokój Farerów - Covid-19 na powrót o sobie przypomniał, przy czym liczby zakażeń rosną w zatrważającym jak na tak małe społeczeństwo tempie. 5 listopada Wyspy Owcze przodowały w Europie pod względem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców. 6 listopada liczba osób zakażonych wynosiła 755, a 674 osoby znajdowały się w kwarantannie.

 

Rząd zareagował natychmiast - Kaj Leo Johannesen, minister zdrowia i były premier, zdecydował o wprowadzeniu kontrowersyjnych paszportów covidowych, umożliwiających np. wejście do barów i restauracji. Początkowo zalecenie dotyczące koronapaszportów było ignorowane zarówno przez restauratorów jak i klientów, jednak ostatecznie dostosowano się do niego, by uniknąć zamknięcia gastronomii. Pojawiły się również sugestie, by wjazd na Wyspy Owcze umożliwić wyłącznie osobom w pełni zaszczepionym, co jednak wywołało negatywną reakcję społeczną.

 

Wyspy Owcze - powrót koronawirusa

 

W krytycznym momencie hospitalizowanych było 11 osób, a na dzień 6 listopada lista ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosiła na Wyspach Owczych pięć osób. Sytuacja epidemiczna na archipelagu jest dynamiczna, zaś wszelkie nowe informacje i zalecenia nieustannie publikowane są na stronie www.corona.fo.

 

Warto dodać, że podobna sytuacja ma miejsce na Islandii, gdzie 76% całej populacji jest w pełni zaszczepiona, a mimo to na wyspie notowana jest rekordowa fala zachorowań. Rekord padł 9 listopada 2021, gdy jednego dania wykryto wirusa u 168 osób. Dla porównania - to sytuacja, w której w Polsce stwierdzono by około 17 000 przypadków w ciągu doby.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. Kinga Eysturland

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981