10 listopada 2021
Fot. Ante Hamersmit

Nowa covidowa fala

Złowrogi koronawirus do tej pory stosunkowo łagodnie obchodził się z Wyspami Owczymi. Nawet w dobie eksplozji zakażeń na kontynencie, Farerzy niespecjalnie odczuwali skutki pandemii, a ilość zarażonych wirusem Covid-19 była relatywnie niewielka. Zdarzały się nawet tygodnie, kiedy liczba pozytywnych testów wynosiła zero, co najwyraźniej uśpiło czujność wyspiarzy, w tym farerskiego rządu.

 

1 września 2021 roku zniesiono obowiązek testowania wszystkich przyjeżdżających na Wyspy Owcze. Zgodnie z nowymi zaleceniami, podróżnych proszono o wykonanie testu na 48 godzin przed wjazdem na archipelag, a następnie wykonanie testu dwie doby po przybyciu. Liczono na rozwagę i odpowiedzialność przyjeżdżających, zwłaszcza że testy przeprowadzane na Wyspach Owczych były i są bezpłatne, zarówno dla miejscowych jak i turystów.

 

Inną przesłanką do poluzowania restrykcji była wysoka liczba zaszczepionych rezydentów. Na początku listopada, w pełni zaczepionych było ponad 38 000 dorosłych mieszkańców, co stanowi 71,3 % populacji. Jeszcze lepiej ma się statystyka wśród dzieci i młodzieży (12–18 lat). Aż 85,4% osób w tym przedziale wiekowym przyjęło dwie dawki szczepionki. Aktualnie na Wyspach Owczych podaje się preparaty Pfizera i Moderny. Po serii przypadków zakrzepicy, jaka miała miejsce w Danii, ostatecznie zrezygnowano ze szczepionek Astra Zeneca i Johnson&Johnson.

 

Covidowy Glejt

Jesień zakłóciła spokój Farerów - Covid-19 na powrót o sobie przypomniał, przy czym liczby zakażeń rosną w zatrważającym jak na tak małe społeczeństwo tempie. 5 listopada Wyspy Owcze przodowały w Europie pod względem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców. 6 listopada liczba osób zakażonych wynosiła 755, a 674 osoby znajdowały się w kwarantannie.

 

Rząd zareagował natychmiast - Kaj Leo Johannesen, minister zdrowia i były premier, zdecydował o wprowadzeniu kontrowersyjnych paszportów covidowych, umożliwiających np. wejście do barów i restauracji. Początkowo zalecenie dotyczące koronapaszportów było ignorowane zarówno przez restauratorów jak i klientów, jednak ostatecznie dostosowano się do niego, by uniknąć zamknięcia gastronomii. Pojawiły się również sugestie, by wjazd na Wyspy Owcze umożliwić wyłącznie osobom w pełni zaszczepionym, co jednak wywołało negatywną reakcję społeczną.

 

Wyspy Owcze - powrót koronawirusa

 

W krytycznym momencie hospitalizowanych było 11 osób, a na dzień 6 listopada lista ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosiła na Wyspach Owczych pięć osób. Sytuacja epidemiczna na archipelagu jest dynamiczna, zaś wszelkie nowe informacje i zalecenia nieustannie publikowane są na stronie www.corona.fo.

 

Warto dodać, że podobna sytuacja ma miejsce na Islandii, gdzie 76% całej populacji jest w pełni zaszczepiona, a mimo to na wyspie notowana jest rekordowa fala zachorowań. Rekord padł 9 listopada 2021, gdy jednego dania wykryto wirusa u 168 osób. Dla porównania - to sytuacja, w której w Polsce stwierdzono by około 17 000 przypadków w ciągu doby.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. Kinga Eysturland

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981