PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Fot. Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Kinga Eysturland

Złowrogi koronawirus do tej pory stosunkowo łagodnie obchodził się z Wyspami Owczymi. Nawet w dobie eksplozji zakażeń na kontynencie, Farerzy niespecjalnie odczuwali skutki pandemii, a ilość zarażonych wirusem Covid-19 była relatywnie niewielka. Zdarzały się nawet tygodnie, kiedy liczba pozytywnych testów wynosiła zero, co najwyraźniej uśpiło czujność wyspiarzy, w tym farerskiego rządu.

 

1 września 2021 roku zniesiono obowiązek testowania wszystkich przyjeżdżających na Wyspy Owcze. Zgodnie z nowymi zaleceniami, podróżnych proszono o wykonanie testu na 48 godzin przed wjazdem na archipelag, a następnie wykonanie testu dwie doby po przybyciu. Liczono na rozwagę i odpowiedzialność przyjeżdżających, zwłaszcza że testy przeprowadzane na Wyspach Owczych były i są bezpłatne, zarówno dla miejscowych jak i turystów.

 

Inną przesłanką do poluzowania restrykcji była wysoka liczba zaszczepionych rezydentów. Na początku listopada, w pełni zaczepionych było ponad 38 000 dorosłych mieszkańców, co stanowi 71,3 % populacji. Jeszcze lepiej ma się statystyka wśród dzieci i młodzieży (12–18 lat). Aż 85,4% osób w tym przedziale wiekowym przyjęło dwie dawki szczepionki. Aktualnie na Wyspach Owczych podaje się preparaty Pfizera i Moderny. Po serii przypadków zakrzepicy, jaka miała miejsce w Danii, ostatecznie zrezygnowano ze szczepionek Astra Zeneca i Johnson&Johnson.

 

Covidowy Glejt

Jesień zakłóciła spokój Farerów - Covid-19 na powrót o sobie przypomniał, przy czym liczby zakażeń rosną w zatrważającym jak na tak małe społeczeństwo tempie. 5 listopada Wyspy Owcze przodowały w Europie pod względem liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców. 6 listopada liczba osób zakażonych wynosiła 755, a 674 osoby znajdowały się w kwarantannie.

 

Rząd zareagował natychmiast - Kaj Leo Johannesen, minister zdrowia i były premier, zdecydował o wprowadzeniu kontrowersyjnych paszportów covidowych, umożliwiających np. wejście do barów i restauracji. Początkowo zalecenie dotyczące koronapaszportów było ignorowane zarówno przez restauratorów jak i klientów, jednak ostatecznie dostosowano się do niego, by uniknąć zamknięcia gastronomii. Pojawiły się również sugestie, by wjazd na Wyspy Owcze umożliwić wyłącznie osobom w pełni zaszczepionym, co jednak wywołało negatywną reakcję społeczną.

 

Wyspy Owcze - powrót koronawirusa

 

W krytycznym momencie hospitalizowanych było 11 osób, a na dzień 6 listopada lista ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosiła na Wyspach Owczych pięć osób. Sytuacja epidemiczna na archipelagu jest dynamiczna, zaś wszelkie nowe informacje i zalecenia nieustannie publikowane są na stronie www.corona.fo.

 

Warto dodać, że podobna sytuacja ma miejsce na Islandii, gdzie 76% całej populacji jest w pełni zaszczepiona, a mimo to na wyspie notowana jest rekordowa fala zachorowań. Rekord padł 9 listopada 2021, gdy jednego dania wykryto wirusa u 168 osób. Dla porównania - to sytuacja, w której w Polsce stwierdzono by około 17 000 przypadków w ciągu doby.

 

 

Nowa covidowa fala

Fot. Ante Hamersmit
10 listopada 2021