14 lutego 2023
Fot. Pascal

Nowa książka Kingi Eysturland

Nasza redakcyjna koleżanka – Kinga Eysturland, na co dzień mieszkanka Klaksvíku – nie zwalnia tempa! 22 lutego 2023 roku będzie miała miejsce premiera jej książki „Wyspy (bardzo) Owcze. Gawęda północnoatlantycka”.

 

„Znajdziemy tu dużo wspomnień, obserwacji, anegdot, a także mnóstwo ciekawych informacji o zielonej krainie na północnym Atlantyku” – mówi Kinga. „Moim pierwotnym założeniem było subiektywne podejście do przedstawienia Wysp Owczych i niepowielanie treści publikacji, które już pojawiły się na polskim rynku. W książce jest dużo wątków prywatnych i przemyśleń osobistych, więc ktoś, kto nie zna mnie dobrze, może być chwilami zaskoczony. Poza tym oddaję też głos rodowitym Farerom, którzy fantastycznie uzupełniają moją opowieść” – opowiada autorka.

 

Kvøldseta – źródło inspiracji

Publikacja czerpie z tradycji gawędy. „Kiedyś jedna z moich turystek orzekła, że jestem urodzoną gawędziarą, więc postanowiłam trzymać się formy, która rzekomo wychodzi mi najlepiej. Potraktujmy tę książkę niczym pisaną kvøldsetę, czyli dawną farerską opowieść ludową, tyle że w wersji po polsku”.

 

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Pascal, które o publikacji Kingi Eysturland „Wyspy (bardzo) Owcze. Gawęda północnoatlantycka” pisze następująco:

 

„Czy kiedykolwiek wyobrażaliście sobie życie w miejscu otoczonym oceanem? Czy udałoby się wam zapuścić korzenie w krajobrazie skalistym, jałowym i niegościnnym, smaganym deszczem przez lwią część roku? Czy potrafilibyście odnaleźć się w sąsiedztwie wszędobylskich owiec i w społeczeństwie wielkości małego miasteczka, gdzie presja społeczna potrafi dać w kość bardziej niż urząd skarbowy? To miejsce istnieje naprawdę i leży na 62˚ szerokości geograficznej północnej. Jedni nazywają je domem, drudzy synonimem zesłania. Inni odnaleźli tu spokój, bezpieczną przystań, a może nawet siebie. Ta książka to więcej niż subiektywny przewodnik turystyczny. To poniekąd instrukcja, jak przetrwać na północnym Atlantyku, ale przede wszystkim osobista – czasami zabawna, czasami nieco kontrowersyjna – opowieść o tym, jak się w takim miejscu zadomowić, a z czasem nawet zakochać”.

 

Książkę można już zamawiać - jest ona dostępna m.in. w sieci EMPiK.

 

Półka się wydłuża

Warto dodać, że nowa publikacja Kingi Eysturland, która dokonała już historycznego, pierwszego polskiego przekładu książki z języka farerskiego, będzie kolejną „wyspiarską” pozycją książkową w dorobku członków naszego zespołu redakcyjnego. Na półce są już „Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc”, „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”, „Wyspy Owcze” i „Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno-kulturowy”, który w 2022 roku otrzymał Nagrodę Magellana.

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Pascal

11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki
13 sierpnia 2024
Mały kraj, duże możliwości. Tak można podsumować targowo-konferencyjną aktywność Wysp Owczych. Wiosną odbyła się w Klaksvíku Atlantic Fair – Międzynarodowa Wystawa Morska (www.fair.fo), organizowana przez Farerów co dwa lata. Wydarzenie

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981