21 kwietnia 2023
Fot. Stamps.fo

Nowości POSTY

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Stamps.fo

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

W pierwszym kwartale roku 2023 pojawiły się nowe walory filatelistyczne, wydane przez Postę – Pocztę Wysp Owczych. Wśród nowości na szczególną uwagę zasługuje zestaw upamiętniający powstanie stacji radarowej, która odgrywała istotną rolę w systemie obrony północnego Atlantyku.

 

W tym roku mija 60 lat, odkąd na szczycie Sornfelli (749  m n.p.m.) na wyspie Streymoy oficjalnie weszła do służby stacja radarowa dalekiego zasięgu, działająca w ramach systemu wczesnego ostrzegania NATO. W czasie zimnej wojny odgrywała ona istotną rolę w monitorowaniu pasa wód i przestrzeni powietrznej pomiędzy Wyspami Owczymi a Islandią i Wielką Brytanią. Stacja na Sornfelli miała szczególne znaczenie dla obrony powietrznej Wielkiej Brytanii, zapewniając osłonę radioelektroniczną jej północnej flanki. Wojskowe radary na Streymoy pracowały do roku 2007 – dziś są tu tylko instalacje cywilne, w tym działająca od 1999 roku stacja meteorologiczna.

 

Posta poświęciła temu tematowi pakiet walorów: blok o nominale 61 kr, znaczek (31 kr), arkusik (620 kr), kopertę FDC (36 kr), plus ich warianty.

 

Koperta FDC (Pierwszy Dzień Obiegu), upamiętniająca 60 lat stacji radarowej na Sornfelli

 

Wśród innych nowości warto zwrócić uwagę na etykiety do frankowania, przedstawiające miejscowości z wyspy Suðuroy. Są nimi: Froðba, Tvøroyri, Hov i Trongisvágur. To część serii poświęconej miasteczkom i wioskom Wysp Owczych. Etykiety występują w kilku wariantach, koszt podstawowego – czteroelementowego – wynosi 84 kr.

 

Są także dwa nowe znaczki (nominały 21 kr i 31 kr) dotyczące wyspy Sandoy, a konkretnie – cypla Skálhøvdi, dzielącego miejscowości Skálavík i Húsavík. Oprócz majestatycznych klifów, Skálhøvdi uchodzi za ostatnie miejsce na Sandoy, gdzie żyły owce rasy farerskiej, wywodzącej się z rasy Spælsau. Owce tej ostatniej rasy trafiły na archipelag w czasie początków osadnictwa nordyckiego. Z cyplem wiążą się także miejscowe legendy.

 

Impresje z Sandoy i dzieła Arnolda Vegghamara

 

Zainteresowani farerską sztuką mogą również kupić dwa znaczki (21 kr i 45 kr) przedstawiające dzieła Arnolda Vegghamara - artysty pochodzącego z Viðareiði.

 

Farerskie Kryptoznaczki

Posta zapowiedziała na czerwiec tego roku emisję pierwszych w krajach nordyckich kryptoznaczków. Są one cyfrowymi odpowiednikami tradycyjnych znaczków pocztowych. Każdy walor filatelistyczny w tej formie posiada dwie wersje: tradycyjną – fizyczną,  i cyfrową. Całość opiera się na technologii blockchain, zapewniającej unikatowość i niepodrabialność. Pierwsze cztery kryptoznaczki zaprojektował znany z wszechstronności farerski artysta – Heiðrik á Heygum. Każdy będzie miał wartość 100 kr.  

 

Warto dodać, że kryptoznaczki otworzyły nowy rozdział w historii filatelistyki, przenosząc ją do wirtualnego świata. Powstają już – m.in. w Polsce – kryptoklasery, w których można gromadzić znaczki cyfrowe pochodzące od różnych emitentów. Technologia umożliwia ich wymianę między cyfrowymi filatelistami, których z roku na rok zaczyna przybywać.  Ponadto, z uwagi na ograniczoną ilość, znaczki cyfrowe mogą posiadać nie tylko walor kolekcjonerski, ale i inwestycyjny.

 

Więcej na temat nowości farerskiej Posty: www.stamps.fo

 

 

20 lutego 2024
Początek roku 2024 przyniósł ciekawe wieści od farerskiego armatora Smyril Line, znanego głównie z obsługi unikalnej, bo pełnooceanicznej linii promowej, prowadzącej z Danii na Wyspy Owcze i Islandię. Tym razem
11 lutego 2024
Jednym z kluczowych działów farerskiej gospodarki jest hodowla łososia. Największym producentem tego specjału na Wyspach Owczych jest Bakkafrost z siedzibą w Glyvrar na wyspie Eysturoy. Cały proces technologiczny – od
04 lutego 2024
Po kilku dekadach spędzonych z kieliszkiem Martini w jednej i ulubionym Waltherem PPK kalibru 7,65 mm w drugiej dłoni, James Bond w końcu dokonał żywota. Miejscem, w którym 007 rozstał