Fot. Stamps.fo
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981
W pierwszym kwartale roku 2023 pojawiły się nowe walory filatelistyczne, wydane przez Postę – Pocztę Wysp Owczych. Wśród nowości na szczególną uwagę zasługuje zestaw upamiętniający powstanie stacji radarowej, która odgrywała istotną rolę w systemie obrony północnego Atlantyku.
W tym roku mija 60 lat, odkąd na szczycie Sornfelli (749 m n.p.m.) na wyspie Streymoy oficjalnie weszła do służby stacja radarowa dalekiego zasięgu, działająca w ramach systemu wczesnego ostrzegania NATO. W czasie zimnej wojny odgrywała ona istotną rolę w monitorowaniu pasa wód i przestrzeni powietrznej pomiędzy Wyspami Owczymi a Islandią i Wielką Brytanią. Stacja na Sornfelli miała szczególne znaczenie dla obrony powietrznej Wielkiej Brytanii, zapewniając osłonę radioelektroniczną jej północnej flanki. Wojskowe radary na Streymoy pracowały do roku 2007 – dziś są tu tylko instalacje cywilne, w tym działająca od 1999 roku stacja meteorologiczna.
Posta poświęciła temu tematowi pakiet walorów: blok o nominale 61 kr, znaczek (31 kr), arkusik (620 kr), kopertę FDC (36 kr), plus ich warianty.
Wśród innych nowości warto zwrócić uwagę na etykiety do frankowania, przedstawiające miejscowości z wyspy Suðuroy. Są nimi: Froðba, Tvøroyri, Hov i Trongisvágur. To część serii poświęconej miasteczkom i wioskom Wysp Owczych. Etykiety występują w kilku wariantach, koszt podstawowego – czteroelementowego – wynosi 84 kr.
Są także dwa nowe znaczki (nominały 21 kr i 31 kr) dotyczące wyspy Sandoy, a konkretnie – cypla Skálhøvdi, dzielącego miejscowości Skálavík i Húsavík. Oprócz majestatycznych klifów, Skálhøvdi uchodzi za ostatnie miejsce na Sandoy, gdzie żyły owce rasy farerskiej, wywodzącej się z rasy Spælsau. Owce tej ostatniej rasy trafiły na archipelag w czasie początków osadnictwa nordyckiego. Z cyplem wiążą się także miejscowe legendy.
Zainteresowani farerską sztuką mogą również kupić dwa znaczki (21 kr i 45 kr) przedstawiające dzieła Arnolda Vegghamara - artysty pochodzącego z Viðareiði.
Posta zapowiedziała na czerwiec tego roku emisję pierwszych w krajach nordyckich kryptoznaczków. Są one cyfrowymi odpowiednikami tradycyjnych znaczków pocztowych. Każdy walor filatelistyczny w tej formie posiada dwie wersje: tradycyjną – fizyczną, i cyfrową. Całość opiera się na technologii blockchain, zapewniającej unikatowość i niepodrabialność. Pierwsze cztery kryptoznaczki zaprojektował znany z wszechstronności farerski artysta – Heiðrik á Heygum. Każdy będzie miał wartość 100 kr.
Warto dodać, że kryptoznaczki otworzyły nowy rozdział w historii filatelistyki, przenosząc ją do wirtualnego świata. Powstają już – m.in. w Polsce – kryptoklasery, w których można gromadzić znaczki cyfrowe pochodzące od różnych emitentów. Technologia umożliwia ich wymianę między cyfrowymi filatelistami, których z roku na rok zaczyna przybywać. Ponadto, z uwagi na ograniczoną ilość, znaczki cyfrowe mogą posiadać nie tylko walor kolekcjonerski, ale i inwestycyjny.
Więcej na temat nowości farerskiej Posty: www.stamps.fo