29 lipca 2022
Ólavsøka. Fot. YouTube

Ólavsøka 2022

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. YouTube

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

29 lipca Farerzy obchodzą swoje święto narodowe. Tego dnia, w roku 1030, w bitwie pod Stiklestad niedaleko Nidaros, dziesiejszego Trondheim, poniósł śmierć norweski król Olaf Haraldsson. Rychło okrzyknięto go świętym - Olaf wprowadził Norwegię i zależne od niej obszary, w tym Wyspy Owcze, do chrześcijańskiej wspólnoty. Wprawdzie jego domniemane miejsce spoczynku znajduje w Trondheim, stanowiąc od wieków cel peregrynacji, ale dziś to właśnie na Wyspach Owczych pamięć o królu przetrwała w najbardziej żywej formie.

 

Święto Ólavsøka we współczesnej odsłonie przyjęło postać kilkudniowego festiwalu narodowego, którego główną areną jest stołeczne Tórshavn. Tegoroczne obchody zaczęły się już 27 lipca i pierwszy raz od pojawienia się wirusa  z Wuhan ich program był wolny od sanitarnego kagańca. Wśród inauguracyjnych wydarzeń znalazło się m.in. otwarcie wystawy poświęconej 100-leciu motoryzacji na Wyspach Owczych. Samochód, podobnie jak radio czy telewizja, upowszechnił się tu bowiem znacznie później niż na stałym lądzie.

 

Dzień 28 lipca, a ściślej popołudnie i wieczór, to ólavsøkuaftan, czyli wigilia święta Ólavsøka. Popołudniowy program tradycyjnie pęka w szwach od różnorodnych wydarzeń. Atmosfera gęstnieje, także za sprawą przybywających z zagranicy na święto Farerów, dla których jest to doskonała okazja, by spotkać się z rodziną, znajomymi i wzmocnić - za sprawą śpiewów, pląsów i obfitości trunków wszelakich - farerskiego ducha.

 

29 lipca jest już bardziej uroczysty i oficjalny. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest tradycyjna procesja pomiędzy katedrą w Tórshavn a siedzibą farerskiego parlamentu, zakończona wystąpieniem premiera. Na placu przed parlamentem gromadzą się wówczas tłumy. Ważnym punktem obchodów są też wspólne śpiewy i gromadny udział w legitymującym się średniowiecznymi korzeniami korowodowcu - slaið ring (migawki z pląsów poniżej).

 

 

Oprócz piłki nożnej, narodowym sportem na Wyspach Owczych jest wioślarstwo. Dlatego zawody łodzi wiosłowych podczas Ólavsøki budzą wśród wyspiarzy szczególne emocje. Zwycięzcy regat cieszą się powszechnym, zasłużonym mirem.

 

Na czas festiwalu wielu Farerów przywdziewa narodowe stroje - jest to bodaj jedyna okazja, by w jednym miejscu przyjrzeć się wszystkim ich wariantom. Ólavsøka to także święto kultury, mnóstwo rozrywki i okazja to wspólnego spędzenia czasu.

 

 

27 lipca 2024
To na Wyspach Owczych, a nie w Nowej Zelandii znajduje się największa jaskinia morska świata. Międzynarodowy zespół specjalistów zeskanował laserowo w 3D jaskinię Klæmintsgjógv na wyspie Hestur. To właśnie ona
23 lipca 2024
Troje sportowców z Wysp Owczych wystąpi na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku. Dla Farerów to rekordowy wynik, choć
02 lipca 2024
Wprawdzie sauna kojarzona jest przede wszystkim z Finlandią, a fińskie Tampere uchodzi za jej światową stolicę, ale to Wyspy Owcze zainaugurowały działalność pierwszej pływającej sauny na środku Atlantyku. Przez kłęby