22 lutego 2022
W 2022 ukaże się polskie wydanie ksiązki Hon, sum róði eftir ælaboganum

Pionierski przekład na j. polski

Jesienią 2022 roku ukaże się pierwsza w historii książka przełożona bezpośrednio z języka farerskiego na język polski. Będzie nią powieść Rakel Helmsdal „Hon, sum róði eftir ælaboganum”, czyli „Ta, która wiosłowała w stronę tęczy”, za którą autorka w 2016 roku otrzymała literacką nagrodę Rady Nordyckiej.

 

Powieść Helmsdal porusza ważne i trudne tematy. Chociaż jest to książka adresowana głównie do młodzieży, zakres problemów oraz skala emocji opisywanych przez autorkę są bardzo szerokie. Główna bohaterka – Argantael – poszukuje szczęścia, miłości, ukojenia, sensu życia. Czytelnik towarzyszy Argantael w tytułowym „wiosłowaniu”, jednocześnie z przejęciem wczuwając się w jej wrażliwość i przyjmując jej perspektywę.

 

Wieczór autorski Rakel Helmsdal

 

Ukończenie książki zajęło Rakel Helmsdal aż 16 lat. Pisarka przyznała, że praca nad „Tą, która wiosłowała w stronę tęczy” była dla niej wieloletnią, inspirującą odyseją. Odbierając nagrodę Rady Nordyckiej, Helmsdal powiedziała, że chociaż świat pełen jest ograniczeń i granic, w jej umyśle one nie istnieją; nie odróżnia snów od jawy. Dodała, że podczas jej procesu twórczego wszystko jest możliwe – zarówno rzeczy straszne, jak i piękne.

 

Na polskim rynku wydawniczym znaleźć można pięć książek farerskich autorów, w tym tłumaczenie bestsellerowej powieści Jørgena-Frantza Jacobsena „Barbara”. Trzy z nich wyszły spod pióra Williama Heinesena: „Wyspy dobrej nadziei”, „Czarny kocioł” oraz zbiór opowiadań „Zaczarowane światło”. Autorem piątej książki pt. „Honor biedaka” jest pochodzący z Sandoy Heiðin Brú. Wszystkie wymienione pozycje były tłumaczone na polski z języka duńskiego lub niemieckiego.

 

„Ta, która wiosłowała w stronę tęczy” ukaże się w ramach tęczowej serii gdańskiego wydawnictwa „Dziwny Pomysł”. Jak dotąd w serii ukazały się cztery książki: „Bliżej już się nie da” Moniki Steinholm, „Po lecie wszystko będzie inaczej” Siri Kolu, „HOMO sapienne” Niviaq Korneliusen oraz „Dni naszego życia” Mikity Franko. Autorką polskiego przekładu „Hon, sum róði eftir ælaboganum” jest Kinga Eysturland.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

 

10 marca 2023
28 kwietnia 2023 roku na ekrany polskich kin wejdzie fabularna wersja przygód legendarnego Piotrusia Pana w reżyserii Davida Lowery’ego. W superprodukcji firmowanej przez wytwórnię Disney wykorzystano farerskie plenery. Film „Piotruś
14 lutego 2023
Nasza redakcyjna koleżanka – Kinga Eysturland, na co dzień mieszkanka Klaksvíku – nie zwalnia tempa! 22 lutego 2023 roku będzie miała miejsce premiera jej książki „Wyspy (bardzo) Owcze. Gawęda północnoatlantycka”.
06 lutego 2023
7 stycznia 2023 roku Bakkafrost – największa firma Wysp Owczych, będąca zarazem jednym z wiodących producentów łososia hodowlanego w skali globalnej – zrealizowała kolejną z serii znaczących inwestycji. Nowym nabytkiem,
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981