Fot. ARNE LIST / Flickr.com
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981
Mimo że Wyspy Owcze doskonale poradziły sobie z kontrolą rozprzestrzeniania się wirusa – przebadano tam zdecydowaną większość populacji i do dziś na COVID-19 lub związane z nim powikłania nie zmarła tam ani jedna osoba – pandemia nadal jest dużym zagrożeniem.
Zwłaszcza w ostatnich tygodniach, gdy po czerwcowym zniesieniu obostrzeń na archipelag – w zmniejszone wprawdzie liczbie – zaczęli docierać turyści. Chociaż muszą oni przechodzić obowiązkowe testy na obecność wirusa podczas przyjazdu na Wyspy Owcze, nie wyklucza to możliwości zarażenia podczas pobytu.
Jak donosi portal farerskiej telewizji KVF, mieszkańcy małych wysp (cały archipelag złożony jest z 18 wysp, z których 17 jest zamieszkanych) boją się napływu wakacyjnych gości – zarówno rodaków, jak i turystów z zagranicy. Obawy nasiliły się po wykryciu w tym tygodniu obecności wirusa u jednego z mieszkańców wysepki Skúvoy, gdzie zameldowanych jest zaledwie 30 osób.
Na Wyspach Owczych działa Stowarzyszenie Małych Wysp – Útoyggjafelagið – skupiające mieszkańców peryferyjnych okruchów farerskiego lądu. Działacze Útoyggjafelagið podkreślają, że wobec pandemii są praktycznie bezbronni. Ponieważ trudno jest im podróżować w celu poddania się testom – na część wysp można dostać się wyłącznie śmigłowcem, na inne także małym promem – dlatego oczekują jak najszybszego pojawienia się ekipy medycznej, która przeprowadziłaby testy wśród mieszkańców na miejscu.
Farerski resort zdrowia szybko zdecydował, że taka pomoc zostanie udzielona – w tym tygodniu zespół medyczny z wykorzystaniem helikoptera pobierze wymazy od wszystkich mieszkańców małych wysp.
Bieżące informacje na temat stanu epidemiologicznego na Wyspach Owczych, które są ważne dla planujących wyjazd na archipelag turystów, dostępne są w dedykowanym serwisie www.corona.fo
Źródło: www.kvf.fo