13 lipca 2020
Wyspy Owcze

Testy na Covid-19 gratis

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Vága Floghavn / www.fae.fo

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Farerskie władze po raz kolejny zmieniły ustalenia dotyczące wjazdu na teren Wysp Owczych. I po raz kolejny mile zaskoczyły podróżnych. Ogłoszono bowiem, że do 31 lipca 2020 r. za obligatoryjne testy na obecność Covid-19 nie będą pobierane opłaty.

 

Od 15 czerwca 2020 r. na Wyspy Owcze mogą przyjeżdżać osoby legitymujące się innym niż duński lub farerski paszport (tak, tak - Farerzy mają własne paszporty, więcej informacji w artykule Macieja Brencza:  Jeden Farer, dwa paszporty). Początkowo zgodę na wjazd otrzymali wyłącznie obywatele Norwegii, Niemiec i Islandii, ale pod warunkiem spędzenia na archipelagu co najmniej sześciu nocy i posiadania dokumentu potwierdzającego negatywny wynik badania na obecność Covid-19.

 

25 czerwca 2020 r. duńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a w ślad za nim władze farerskie, dokonały modyfikacji przepisów, umożliwiając pobyt w Danii, na Grenlandii i Wyspach Owczych także obywatelom innych państw niż wspomniana trójka. Decyzja weszła w życie 27 czerwca 2020 r. i obejmuje również gości z Polski.  Utrzymano natomiast obowiązek spędzenia na archipelagu minimum sześciu noclegów oraz wprowadzono obowiązkowe testy dla wszystkich przybywających drogą morską i powietrzną.

 

Do 10 lipca 2020 r. były one bezpłatne, po tym terminie koszt badania miał wynosić 390 DKK w przypadku pasażerów linii lotniczych i 500 DKK dla osób podróżujących na pokładzie odpływającego z Hirtshals w Danii promu Smyril Line „Norröna”.

 

Zdecydowano jednak, by bezpłatne testy utrzymać do końca lipca, z możliwością ewentualnego wydłużenia terminu do połowy sierpnia. Nie zmieniono natomiast obowiązku spędzenia czasu w domowej kwarantannie (hotel, inne lokum), w oczekiwaniu na wynik badania. Jest on znany jeszcze tego samego lub następnego dnia.  

 

Według farerskich mediów, wśród pasażerów przybywających na Wyspy Owcze drogą lotniczą od drugiej połowy kwietnia odnotowano tylko jeden przypadek pozytywnego wyniku testu. Podróżny, który przyleciał 4 lipca, został poddany kwarantannie.

 

Bieżące informacje na temat aktualnie obowiązujących przepisów dostępne są na stronie: www.corona.fo

 

11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki
13 sierpnia 2024
Mały kraj, duże możliwości. Tak można podsumować targowo-konferencyjną aktywność Wysp Owczych. Wiosną odbyła się w Klaksvíku Atlantic Fair – Międzynarodowa Wystawa Morska (www.fair.fo), organizowana przez Farerów co dwa lata. Wydarzenie