30 marca 2021
W lutym 2021 r. Poczta Wysp Owczych wydała dwa znaczki poświęcone otwarciu Eysturoyartunnilin

Posta: nowości 2021

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Stamps.fo

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Zapaleni filateliści, ale nie tylko oni, mogą już zamawiać nowe walory, jakie Posta, czyli Poczta Wysp Owczych, przygotowała w pierwszym kwartale 2021 r. Wśród uwiecznionych na nich motywów nie mogło zabraknąć nowej dumy wyspiarzy – Eysturoyartunnilin.

 

Wydana w lutym 2021 r., złożona z dwóch znaczków mini seria upamiętnia otwarcie dwa miesiące wcześniej tego podmorskiego tunelu (więcej: Rondo pod oceanem otwarte! ) o łącznej długości ok. 11 km, który połączył wyspy Streymoy i Eysturoy, zmieniając układ komunikacji na archipelagu. Przy okazji dodajmy, że Eysturoyartunnilin jest już trzecim tunelem na Wyspach Owczych, biegnącym pod dnem oceanu.

 

Rondo pod Atlantykiem

Tym, co w krótkim czasie rozsławiło Eysturoyartunnilin jest pierwsze i jedyne jak dotąd czynne podmorskie rondo na świecie! Usytuowano je u wylotu Skálafjørður – największego fiordu Wysp Owczych. Jadący od strony Streymoy kierowca może na nim skręcić w lewo, wyjeżdżając na powierzchnię w Strendur, na zachodnim brzegu Skálafjørður, bądź w prawo – ta odnoga poprowadzi go do Runavíku, na brzegu wschodnim. Znajdującą się w centralnej części ronda bazaltową kolumnę zdobią sylwetki złączonych łańcuchem rąk ludzi. To dzieło cenionego artysty Tróndura Paturssona, przedstawiające tradycyjny farerski taniec korowodowy – slaið ring. Znaczek z rondem posiada nominał 10 kr.

 

Ale jest i drugi – przedstawiający wylot Eysturoyartunnilin w Rókin, niedaleko Runavíku. Ten znaczek posiada nominał 17 kr. Cała mini seria dostępna jest w cenie 37 kr.

 

Poczta Wysp Owczych w 2021 r. wydała znaczki poświęcone osadom na wyspie Fugloy:  Hattarvík i Kirkja

Fugloy: Hattarvík i Kirkja

Kolejną nowością są dwa znaczki przedstawiające jedyne osady na wyspie Fugloy. Są nimi Hattarvík i Kirkja. Obie zamieszkiwane przez mikrospołeczności, obie z ciekawą przeszłością, choć różniące się pod kilkoma względami, w tym stosunkami własnościowymi. O Fugloy i jej osadach więcej informacji zamieściliśmy w naszym przewodniku, natomiast zainteresowanym kolekcjonerom i sympatykom Wysp Owczych polecamy dedykowaną im mini serię w cenie 44 kr.

 

Maskonury z Wysp Owczych

Wprawdzie archipelag w swojej nazwie ma owcę, ale zwierzęciem, które co najmniej w równym stopniu rozsławia go na świecie jest maskonur. Farerska populacja tych niezwykłych ptaków liczy ok. 200 tys. par i należy do największych na naszym globie, choć niestety jej liczebność systematycznie spada.  Maskonury można podziwiać od kwietnia do drugiej połowy sierpnia. Najlepszym miejscem do ich obserwacji jest wyspa Mykines, a ściślej – złączona z nią kładką wysepka Mykineshólmur. Po więcej informacji o tym gatunku i praktyczne rady dotyczące obserwacji „papug Północy” odsyłamy do naszej publikacji „Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno-kulturowy”. Tymczasem polecamy dwa przepiękne znaczki prezentujące maskonury. Można je już zamawiać, choć emisja planowana jest na kwiecień 2021. Całość w cenie 44 kr.

 

Nowe farerskie znaczki będą przedstawiały m.in. maskonury. Fot. Stamps.fo

 

Andrea Árting

Posta upamiętniła także sylwetkę Andrei Árting, jednej z najwybitniejszych farerskich działaczek społecznych, zaangażowanej w ruch na rzecz praw kobiet i praw pracowniczych. Poczta Wysp Owczych zadbała o odpowiedni moment emisji: znaczek ku czci Andry Árting został wydany 8 marca 2021 r., czyli w dniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Nominał znaczka: 37 kr.

 

Warto dodać, że osoby zainteresowane tworzeniem kolekcji znaczków z Wysp Owczych mogą zamówić abonament filatelistyczny. Dodatkowym bonusem jest kwartalnik Posty, wysyłany wszystkim abonentom.  Więcej informacji o abonamencie oraz filatelistycznych nowościach i archiwaliach Posty: www.stamps.fo

 

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym