PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
30 sierpnia 2022
30 sierpnia 2022 roku światło dzienne ujrzał nowy farerski portal internetowy: Eysturoyaportalurin (www.eyp.fo). Eysturoy to druga pod względem powierzchni i populacji (ok. 12 400 mieszkańców) farerska wyspa, nic więc dziwnego,
24 sierpnia 2022
23 sierpnia 2022 roku, godzina 13:55. Leżąc pod ciepłym kocem, zagłębiam się w lekturę książki, kiedy to atmosferę hygge zakłóca wibrująca komórka. Na wyświetlaczu pojawia się napis „Łukasz FO”. Spiritus
31 lipca 2022
Niezwykłe walory krajobrazowe i atmosfera osady Tjørnuvík na północnym krańcu wyspy Streymoy przyciągają coraz liczniejsze grono turystów. Lokalne władze podjęły niedawno działania, mające zadbać o komfort zarówno tych, którzy odwiedzają

Fot. Stamps.fo

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Zapaleni filateliści, ale nie tylko oni, mogą już zamawiać nowe walory, jakie Posta, czyli Poczta Wysp Owczych, przygotowała w pierwszym kwartale 2021 r. Wśród uwiecznionych na nich motywów nie mogło zabraknąć nowej dumy wyspiarzy – Eysturoyartunnilin.

 

Wydana w lutym 2021 r., złożona z dwóch znaczków mini seria upamiętnia otwarcie dwa miesiące wcześniej tego podmorskiego tunelu (więcej: Rondo pod oceanem otwarte! ) o łącznej długości ok. 11 km, który połączył wyspy Streymoy i Eysturoy, zmieniając układ komunikacji na archipelagu. Przy okazji dodajmy, że Eysturoyartunnilin jest już trzecim tunelem na Wyspach Owczych, biegnącym pod dnem oceanu.

 

Rondo pod Atlantykiem

Tym, co w krótkim czasie rozsławiło Eysturoyartunnilin jest pierwsze i jedyne jak dotąd czynne podmorskie rondo na świecie! Usytuowano je u wylotu Skálafjørður – największego fiordu Wysp Owczych. Jadący od strony Streymoy kierowca może na nim skręcić w lewo, wyjeżdżając na powierzchnię w Strendur, na zachodnim brzegu Skálafjørður, bądź w prawo – ta odnoga poprowadzi go do Runavíku, na brzegu wschodnim. Znajdującą się w centralnej części ronda bazaltową kolumnę zdobią sylwetki złączonych łańcuchem rąk ludzi. To dzieło cenionego artysty Tróndura Paturssona, przedstawiające tradycyjny farerski taniec korowodowy – slaið ring. Znaczek z rondem posiada nominał 10 kr.

 

Ale jest i drugi – przedstawiający wylot Eysturoyartunnilin w Rókin, niedaleko Runavíku. Ten znaczek posiada nominał 17 kr. Cała mini seria dostępna jest w cenie 37 kr.

 

Poczta Wysp Owczych w 2021 r. wydała znaczki poświęcone osadom na wyspie Fugloy:  Hattarvík i Kirkja

Fugloy: Hattarvík i Kirkja

Kolejną nowością są dwa znaczki przedstawiające jedyne osady na wyspie Fugloy. Są nimi Hattarvík i Kirkja. Obie zamieszkiwane przez mikrospołeczności, obie z ciekawą przeszłością, choć różniące się pod kilkoma względami, w tym stosunkami własnościowymi. O Fugloy i jej osadach więcej informacji zamieściliśmy w naszym przewodniku, natomiast zainteresowanym kolekcjonerom i sympatykom Wysp Owczych polecamy dedykowaną im mini serię w cenie 44 kr.

 

Maskonury z Wysp Owczych

Wprawdzie archipelag w swojej nazwie ma owcę, ale zwierzęciem, które co najmniej w równym stopniu rozsławia go na świecie jest maskonur. Farerska populacja tych niezwykłych ptaków liczy ok. 200 tys. par i należy do największych na naszym globie, choć niestety jej liczebność systematycznie spada.  Maskonury można podziwiać od kwietnia do drugiej połowy sierpnia. Najlepszym miejscem do ich obserwacji jest wyspa Mykines, a ściślej – złączona z nią kładką wysepka Mykineshólmur. Po więcej informacji o tym gatunku i praktyczne rady dotyczące obserwacji „papug Północy” odsyłamy do naszej publikacji „Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno-kulturowy”. Tymczasem polecamy dwa przepiękne znaczki prezentujące maskonury. Można je już zamawiać, choć emisja planowana jest na kwiecień 2021. Całość w cenie 44 kr.

 

Nowe farerskie znaczki będą przedstawiały m.in. maskonury. Fot. Stamps.fo

 

Andrea Árting

Posta upamiętniła także sylwetkę Andrei Árting, jednej z najwybitniejszych farerskich działaczek społecznych, zaangażowanej w ruch na rzecz praw kobiet i praw pracowniczych. Poczta Wysp Owczych zadbała o odpowiedni moment emisji: znaczek ku czci Andry Árting został wydany 8 marca 2021 r., czyli w dniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Nominał znaczka: 37 kr.

 

Warto dodać, że osoby zainteresowane tworzeniem kolekcji znaczków z Wysp Owczych mogą zamówić abonament filatelistyczny. Dodatkowym bonusem jest kwartalnik Posty, wysyłany wszystkim abonentom.  Więcej informacji o abonamencie oraz filatelistycznych nowościach i archiwaliach Posty: www.stamps.fo

 

Posta: nowości 2021

W lutym 2021 r. Poczta Wysp Owczych wydała dwa znaczki poświęcone otwarciu Eysturoyartunnilin
30 marca 2021