Fot. Stamps.fo
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981
Zapaleni filateliści, ale nie tylko oni, mogą już zamawiać nowe walory, jakie Posta, czyli Poczta Wysp Owczych, przygotowała w pierwszym kwartale 2021 r. Wśród uwiecznionych na nich motywów nie mogło zabraknąć nowej dumy wyspiarzy – Eysturoyartunnilin.
Wydana w lutym 2021 r., złożona z dwóch znaczków mini seria upamiętnia otwarcie dwa miesiące wcześniej tego podmorskiego tunelu (więcej: Rondo pod oceanem otwarte! ) o łącznej długości ok. 11 km, który połączył wyspy Streymoy i Eysturoy, zmieniając układ komunikacji na archipelagu. Przy okazji dodajmy, że Eysturoyartunnilin jest już trzecim tunelem na Wyspach Owczych, biegnącym pod dnem oceanu.
Tym, co w krótkim czasie rozsławiło Eysturoyartunnilin jest pierwsze i jedyne jak dotąd czynne podmorskie rondo na świecie! Usytuowano je u wylotu Skálafjørður – największego fiordu Wysp Owczych. Jadący od strony Streymoy kierowca może na nim skręcić w lewo, wyjeżdżając na powierzchnię w Strendur, na zachodnim brzegu Skálafjørður, bądź w prawo – ta odnoga poprowadzi go do Runavíku, na brzegu wschodnim. Znajdującą się w centralnej części ronda bazaltową kolumnę zdobią sylwetki złączonych łańcuchem rąk ludzi. To dzieło cenionego artysty Tróndura Paturssona, przedstawiające tradycyjny farerski taniec korowodowy – slaið ring. Znaczek z rondem posiada nominał 10 kr.
Ale jest i drugi – przedstawiający wylot Eysturoyartunnilin w Rókin, niedaleko Runavíku. Ten znaczek posiada nominał 17 kr. Cała mini seria dostępna jest w cenie 37 kr.
Kolejną nowością są dwa znaczki przedstawiające jedyne osady na wyspie Fugloy. Są nimi Hattarvík i Kirkja. Obie zamieszkiwane przez mikrospołeczności, obie z ciekawą przeszłością, choć różniące się pod kilkoma względami, w tym stosunkami własnościowymi. O Fugloy i jej osadach więcej informacji zamieściliśmy w naszym przewodniku, natomiast zainteresowanym kolekcjonerom i sympatykom Wysp Owczych polecamy dedykowaną im mini serię w cenie 44 kr.
Wprawdzie archipelag w swojej nazwie ma owcę, ale zwierzęciem, które co najmniej w równym stopniu rozsławia go na świecie jest maskonur. Farerska populacja tych niezwykłych ptaków liczy ok. 200 tys. par i należy do największych na naszym globie, choć niestety jej liczebność systematycznie spada. Maskonury można podziwiać od kwietnia do drugiej połowy sierpnia. Najlepszym miejscem do ich obserwacji jest wyspa Mykines, a ściślej – złączona z nią kładką wysepka Mykineshólmur. Po więcej informacji o tym gatunku i praktyczne rady dotyczące obserwacji „papug Północy” odsyłamy do naszej publikacji „Wyspy Owcze. Przewodnik turystyczno-kulturowy”. Tymczasem polecamy dwa przepiękne znaczki prezentujące maskonury. Można je już zamawiać, choć emisja planowana jest na kwiecień 2021. Całość w cenie 44 kr.
Posta upamiętniła także sylwetkę Andrei Árting, jednej z najwybitniejszych farerskich działaczek społecznych, zaangażowanej w ruch na rzecz praw kobiet i praw pracowniczych. Poczta Wysp Owczych zadbała o odpowiedni moment emisji: znaczek ku czci Andry Árting został wydany 8 marca 2021 r., czyli w dniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Nominał znaczka: 37 kr.
Warto dodać, że osoby zainteresowane tworzeniem kolekcji znaczków z Wysp Owczych mogą zamówić abonament filatelistyczny. Dodatkowym bonusem jest kwartalnik Posty, wysyłany wszystkim abonentom. Więcej informacji o abonamencie oraz filatelistycznych nowościach i archiwaliach Posty: www.stamps.fo