Datownik ze Słanią (fot. Stamps.fo)
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981
W dniach 12-15 sierpnia 2021 r. w Chicago odbędzie się wielkie filatelistyczne wydarzenie pod hasłem Great American Stamp Show. Weźmie w nim udział Posta – Poczta Wysp Owczych, a jednym z głównych walorów filatelistycznych prezentowanych na farerskim stoisku będzie zestaw okolicznościowy, poświęcony polskiemu geniuszowi rytu – Czesławowi Słani.
Właśnie 12 sierpnia 2021 roku będzie oficjalną datą jego wydania. W skład tego wyjątkowego – nie tylko dla miłośników znaczków – zestawu w formie folderu filatelistycznego wejdą trzy bloki, przedstawiające Czesława Słanię na tle wybranych motywów z Wysp Owczych, Danii i Grenlandii. To wspólna inicjatywa narodowych poczt Wysp Owczych, Danii i Grenlandii, upamiętniająca 100. rocznicę urodzin naszego genialnego rodaka. Autorem prac jest norweski artysta-rytownik, Martin Mörck. Warto dodać, że Martin Mörck będzie obecny w Chicago na stoisku Posty i będzie podpisywał swoje prace, co jeszcze bardziej podniesie ich kolekcjonerską wartość.
Czwartym elementem zestawu jest przygotowany przez Postę tzw. datownik, przedstawiający Czesława Słanię. Cały pamiątkowy zestaw kosztuje 225 kr i można go zamówić poprzez dedykowaną znaczkom stronę farerskiej poczty: www.stamps.fo
Oprócz okolicznościowego zestawu, wszyscy zainteresowani mogą kupić pojedyncze bloki, znaczki, datowniki i koperty FDC z Czesławem Słanią.
Skąd taka atencja, jaką darzony jest na Północy Słania? Zmarły w roku 2005 artysta jest uważany za jednego z najwybitniejszych rytowników w dziejach, o którego względy zabiegały poczty wielu krajów. To właśnie Czesław Słania wyrytował pierwsze znaczki dla Wysp Owczych, gdy w roku 1975 Posta oficjalnie zyskała status farerskiej poczty narodowej. O wielkim rodaku pisaliśmy już na łamach naszego przewodnika po Wyspach Owczych, w numerach 26 i 27 Magazynu Skandynawskiego „Zew Północy” oraz na niniejszej stronie.
Choć geniusz z Czeladzi dotarł ze swoją sztuką do znacznej części mieszkańców naszej planety (nakład jego dzieł – znaczków i banknotów – liczony jest w miliardach), nad Wisłą wciąż pozostaje mało znany. Na Wyspach Owczych jest inaczej. Trudno się jednak dziwić, skoro to spod jego ręki wyszedł kultowy baran (Ram, 1979) – duma farerskiej filatelistyki.