21 grudnia 2021
Minialbum z wszystkim znaczkami wydanymi w 2021 przez Pocztę Wysp Owczych

Posta Stamps: pakiet 2021

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Marcin Jakubowski

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Narodowa poczta Wysp Owczych uraczyła filatelistów, kolekcjonerów i sympatyków farerskiego archipelagu wyjątkowym wydawnictwem, jakim jest minialbum ze wszystkimi wydanymi w 2021 r. znaczkami. Szczególne miejsce w tym swoistym podsumowaniu aktywności Posta Stamps w mijającym roku zajmuje nasz rodak – Czesław Słania.

 

W albumie „Føroysk Frímerki 2021” / „Year Pack 2021” o wymiarach 235 x 790 mm (po rozłożeniu) znajdziemy 21 walorów filatelistycznych z oznaczeniem „Føroyar”, w tym 5 bloków tematycznych i okolicznościowych. Wśród motywów znajdują się m.in. dwie kolejne miejscowości – Kirkja i Hattarvík, znajdujące się na najbardziej na wschód wysuniętej wyspie archipelagu – Fugloy. Nie mogło też zabraknąć otwartego w grudniu 2020 r. niesamowitego tunelu z podmorskim rondem – Eysturoyartunnilin, któremu poświęcono dwa znaczki. Są maskonury (dwa znaczki),  jest blok okolicznościowy, przypominający o historii farerskiej służby pocztowej, liczącej 150 lat, jest także walor, który bez wątpienia będzie miał w przyszłości wartość kolekcjonerską. Chodzi o blok dotyczący walki z Covid-19 na archipelagu. Farerzy odnotowali na tym polu wielkie sukcesy, stając się w początkowym okresie pandemii światowymi prymusami w dziedzinie masowego testowania ludności.

 

CZESŁAW SŁANIA I WYSPY OWCZE

Motywów jest oczywiście  więcej, ale z polskiego punktu widzenia najciekawszy jest blok wydany z okazji 100-lecia urodzin Czesława Słani – jednego z najwybitniejszych rytowników w historii, geniusza z Czeladzi, który bardziej znany jest na świecie, zwłaszcza w Skandynawii, niż w Polsce.

 

Czesław Słania projektował znaczki m.in. dla poczty szwedzkiej, duńskiej , grenlandzkiej, stając się nadwornym rytownikiem króla Szwecji.  To on wyrytował pierwsze znaczki dla powstałej w roku 1975 Poczty Wysp Owczych (Posta), a wśród ok. 960 wydanych dotąd farerskich znaczków blisko 100 jest jego autorstwa. Związkom Słani z farerską Postą poświęciliśmy już osobny artykuł.

 

W roku 2021 narodowe poczty Wysp Owczych, Danii i Grenlandii wspólnie obchodziły tę rocznicę – każda z poczt wydała z tej okazji własny walor.

 

W minialbumie  Føroysk Frímerki 2021 /  Year Pack 2021 znajdziemy wszystkie znaczki wydane w roku 2021 przez Pocztę Wysp Owczych

 

Krok dalej: Yearbook 2021

Jeśli ktoś chciałby posiadać nie tylko wydane w roku 2021 bloki i znaczki, ale i dowiedzieć się więcej o towarzyszącym im historiom, może zamówić ekskluzywny produkt Posta Stamps, jakim jest publikacja „Yearbook 2021”. Pakiet książka plus znaczki został dodatkowo wzbogacony o gratisowy, dedykowany Słani pamiątkowy datownik „Czesław Słania – 100 lat”, którego wartość wynosi 150 DKK.  

 

Obydwa wydawnictwa można zamówić na stronie Posta Stamps. Koszty przedstawiają się następująco:

  • minialbum ze znaczkami „Year Pack 2021” – 560 DKK

  • książka „Yearbook 2021” ze znaczkami  – 598 DKK

 

Owce na święta

Wśród innych propozycji Posta Stamps na szczególną uwagę zasługuje bożonarodzeniowy blok z motywem owiec. To kapitalna propozycja na gwiazdkowy prezent dla miłośników archipelagu. Autorką zdjęć jest Harriet Olafsdóttir – rolniczka, która sfotografowała swoje owce w różnych, świątecznych ozdobach. Koszt „owczego” bloku to 30 DKK, a dochód z jego sprzedaży jest przeznaczony na działalność fundacji wspierającej działania podejmowane przez farerską młodzież.

 

Bożonarodzeniowy blok "owczy"  - zdjęcia autorstwa Harriet Olafsdóttir

 

Informacje o wszystkich walorach filatelistycznych Poczty Wysp Owczych znajdują się na stronie www.stamps.fo

 

 

16 maja 2024
Pełne mistyki i niezwykłego piękna koncerty muzyczne w morskich jaskiniach to ważny element kultury Wysp Owczych. Publiczność i muzycy z instrumentami wpływają do grot zalewanych wodami Atlantyku, by stać się
13 maja 2024
Druga połowa kwietnia i początek maja to czas, gdy w ptasim świecie Wysp Owczych sporo się dzieje. Przede wszystkim po wielomiesięcznym pobycie na morzu wracają ulubieńcy turystów - maskonury, sposobiąc
01 maja 2024
30 kwietnia 2024 roku w Tórshavn miało miejsce historyczne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na naszym kontynencie. Wyspy Owcze po raz pierwszy gościły szczyt nordyckiego trzonu NATO, i po raz pierwszy w