21 grudnia 2021
Minialbum z wszystkim znaczkami wydanymi w 2021 przez Pocztę Wysp Owczych

Posta Stamps: pakiet 2021

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Marcin Jakubowski

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Narodowa poczta Wysp Owczych uraczyła filatelistów, kolekcjonerów i sympatyków farerskiego archipelagu wyjątkowym wydawnictwem, jakim jest minialbum ze wszystkimi wydanymi w 2021 r. znaczkami. Szczególne miejsce w tym swoistym podsumowaniu aktywności Posta Stamps w mijającym roku zajmuje nasz rodak – Czesław Słania.

 

W albumie „Føroysk Frímerki 2021” / „Year Pack 2021” o wymiarach 235 x 790 mm (po rozłożeniu) znajdziemy 21 walorów filatelistycznych z oznaczeniem „Føroyar”, w tym 5 bloków tematycznych i okolicznościowych. Wśród motywów znajdują się m.in. dwie kolejne miejscowości – Kirkja i Hattarvík, znajdujące się na najbardziej na wschód wysuniętej wyspie archipelagu – Fugloy. Nie mogło też zabraknąć otwartego w grudniu 2020 r. niesamowitego tunelu z podmorskim rondem – Eysturoyartunnilin, któremu poświęcono dwa znaczki. Są maskonury (dwa znaczki),  jest blok okolicznościowy, przypominający o historii farerskiej służby pocztowej, liczącej 150 lat, jest także walor, który bez wątpienia będzie miał w przyszłości wartość kolekcjonerską. Chodzi o blok dotyczący walki z Covid-19 na archipelagu. Farerzy odnotowali na tym polu wielkie sukcesy, stając się w początkowym okresie pandemii światowymi prymusami w dziedzinie masowego testowania ludności.

 

CZESŁAW SŁANIA I WYSPY OWCZE

Motywów jest oczywiście  więcej, ale z polskiego punktu widzenia najciekawszy jest blok wydany z okazji 100-lecia urodzin Czesława Słani – jednego z najwybitniejszych rytowników w historii, geniusza z Czeladzi, który bardziej znany jest na świecie, zwłaszcza w Skandynawii, niż w Polsce.

 

Czesław Słania projektował znaczki m.in. dla poczty szwedzkiej, duńskiej , grenlandzkiej, stając się nadwornym rytownikiem króla Szwecji.  To on wyrytował pierwsze znaczki dla powstałej w roku 1975 Poczty Wysp Owczych (Posta), a wśród ok. 960 wydanych dotąd farerskich znaczków blisko 100 jest jego autorstwa. Związkom Słani z farerską Postą poświęciliśmy już osobny artykuł.

 

W roku 2021 narodowe poczty Wysp Owczych, Danii i Grenlandii wspólnie obchodziły tę rocznicę – każda z poczt wydała z tej okazji własny walor.

 

W minialbumie  Føroysk Frímerki 2021 /  Year Pack 2021 znajdziemy wszystkie znaczki wydane w roku 2021 przez Pocztę Wysp Owczych

 

Krok dalej: Yearbook 2021

Jeśli ktoś chciałby posiadać nie tylko wydane w roku 2021 bloki i znaczki, ale i dowiedzieć się więcej o towarzyszącym im historiom, może zamówić ekskluzywny produkt Posta Stamps, jakim jest publikacja „Yearbook 2021”. Pakiet książka plus znaczki został dodatkowo wzbogacony o gratisowy, dedykowany Słani pamiątkowy datownik „Czesław Słania – 100 lat”, którego wartość wynosi 150 DKK.  

 

Obydwa wydawnictwa można zamówić na stronie Posta Stamps. Koszty przedstawiają się następująco:

  • minialbum ze znaczkami „Year Pack 2021” – 560 DKK

  • książka „Yearbook 2021” ze znaczkami  – 598 DKK

 

Owce na święta

Wśród innych propozycji Posta Stamps na szczególną uwagę zasługuje bożonarodzeniowy blok z motywem owiec. To kapitalna propozycja na gwiazdkowy prezent dla miłośników archipelagu. Autorką zdjęć jest Harriet Olafsdóttir – rolniczka, która sfotografowała swoje owce w różnych, świątecznych ozdobach. Koszt „owczego” bloku to 30 DKK, a dochód z jego sprzedaży jest przeznaczony na działalność fundacji wspierającej działania podejmowane przez farerską młodzież.

 

Bożonarodzeniowy blok "owczy"  - zdjęcia autorstwa Harriet Olafsdóttir

 

Informacje o wszystkich walorach filatelistycznych Poczty Wysp Owczych znajdują się na stronie www.stamps.fo

 

 

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym