PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
17 września 2021
Świat obiegła wiadomość o niedzielnym polowaniu grindadráp na Wyspach Owczych, które okazało się – w świetle płynących z różnych stron doniesień – rekordowym w całej farerskiej historii polowań na morskie
12 września 2021
To była piękna wyprawa pełna przygód! Mama, tata, córeczki w wieku 4,5 lat oraz 9 miesięcy – czyli rodzina z Polski z letnią wizytą na Wyspach Owczych! Poprosiliśmy Adę i
07 września 2021
3 września 2021 roku norweskie linie lotnicze Widerøe zainaugurowały połączenie z Wyspami Owczymi. Po raz pierwszy w historii tego przewoźnika w siatce połączeń znalazł się farerski archipelag. Na trasie Bergen

Mapa: Kortal.fo

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

W minioną sobotę - 8 maja 2021 r. - otwarto kolejny tunel drogowy na Wyspach Owczych. Nowa przeprawa łączy miejscowości Trongisvágur i Hvalba na wyspie Suðuroy, a jej budowa trwała niespełna dwa lata. Inauguracji towarzyszyły liczne uroczystości.

 

Nowy, dwupasmowy tunel Trongisvágur–Hvalba o długości 2,5 km zastąpi Hvalbiartunnilin - jednopasmową przeprawę, liczącą niecałe 1,5 km, która jest najstarszym tunelem drogowym na archipelagu, zbudowanym w 1963 r. (na mapce powyżej - kolor czerwony). Całkowity koszt nowego projektu na drodze nr 34, określanego jako Nýggi Hvalbiartunnilin, wyniósł 272 mln DKK. Inwestycję zrealizowała farerska spółka Articon. Przejazd jest bezpłatny.

 

- To dla nas wielki dzień – cieszył się w farerskich mediach Janus Thomsen, burmistrz Hvalby. – Wszystkie przeszkody, z którymi borykał się dotąd nasz lokalny przemysł, staną się dużo mniejsze dzięki otwarciu tunelu.

 

O tym, że nie były to puste słowa, świadczą poniższe migawki z uroczystego otwarcia, uchwycone przez Rúniego Thomsena.

 

Otwarcie nowego tunelu drogowego na Suðuroy (Wyspy Owcze) zgromadziło liczną publiczność

 

Hvalba świętuje

Sobotnia inauguracja rozpoczęła się uroczystym śniadaniem dla wszystkich mieszkańców Hvalby w hali sportowej lokalnego klubu Royn. Osada została udekorowana flagami. Przed południem autobusy zabrały mieszkańców w okolice północnego wylotu nowego tunelu, gdzie przemówienia wygłosili burmistrzowie Hvalby i Tvøroyri oraz przedstawiciel państwowej firmy Landsverk, zajmującej się bezpieczeństwem drogowym i publicznym.

 

 

W południe tunelem przejechali jako pierwsi 95-letni Allon Næs i 98-letnia Betta Eið, rodzeństwo. Za kierownicą białej prywatnej toyoty siedział Allon. W ślad za seniorami ruszyli liczni piesi, a pół godziny później flota zabytkowych samochodów i motocykli, przed kawalkadą tirów i aut prywatnych. Wewnątrz tunelu koncert wśród spacerujących ludzi zagrał punkowy zespół Joe and The Shitboys. Muzycznych akcentów było tego dnia więcej: o oprawę przed wlotem do tunelu zadbała lokalna orkiestra Tvøroyrar Hornorkestur , a pod ziemią zagrał także blues-rockowy kompozytor Uni Debess.

 

Farerskie tunele

Drążenie tuneli stało się już farerską specjalnością. Nýggi Hvalbiartunnilin jest piątym tunelem drogowym na wyspie Suðuroy, 22. na całym archipelagu i drugim, obok Eysturoyartunnilin (z podmorskim rondem), oddanym do użytku w ciągu ostatnich 6 miesięcy. I nie jest to ostatnie słowo Farerów w tej dziedzinie: w budowie jest czwarty podmorski tunel, który w niedalekiej przyszłości połączy wyspy Streymoy i Sandoy, a w sferze planów -  tunel-gigant, prowadzący z Sandoy na Suðuroy.

 

 

Suðuroy: nowy tunel

Górskie szlaki przemierzali niegdyś listonosze
09 maja 2021