09 maja 2021
Górskie szlaki przemierzali niegdyś listonosze

Suðuroy: nowy tunel

W minioną sobotę - 8 maja 2021 r. - otwarto kolejny tunel drogowy na Wyspach Owczych. Nowa przeprawa łączy miejscowości Trongisvágur i Hvalba na wyspie Suðuroy, a jej budowa trwała niespełna dwa lata. Inauguracji towarzyszyły liczne uroczystości.

 

Nowy, dwupasmowy tunel Trongisvágur–Hvalba o długości 2,5 km zastąpi Hvalbiartunnilin - jednopasmową przeprawę, liczącą niecałe 1,5 km, która jest najstarszym tunelem drogowym na archipelagu, zbudowanym w 1963 r. (na mapce powyżej - kolor czerwony). Całkowity koszt nowego projektu na drodze nr 34, określanego jako Nýggi Hvalbiartunnilin, wyniósł 272 mln DKK. Inwestycję zrealizowała farerska spółka Articon. Przejazd jest bezpłatny.

 

- To dla nas wielki dzień – cieszył się w farerskich mediach Janus Thomsen, burmistrz Hvalby. – Wszystkie przeszkody, z którymi borykał się dotąd nasz lokalny przemysł, staną się dużo mniejsze dzięki otwarciu tunelu.

 

O tym, że nie były to puste słowa, świadczą poniższe migawki z uroczystego otwarcia, uchwycone przez Rúniego Thomsena.

 

Otwarcie nowego tunelu drogowego na Suðuroy (Wyspy Owcze) zgromadziło liczną publiczność

 

Hvalba świętuje

Sobotnia inauguracja rozpoczęła się uroczystym śniadaniem dla wszystkich mieszkańców Hvalby w hali sportowej lokalnego klubu Royn. Osada została udekorowana flagami. Przed południem autobusy zabrały mieszkańców w okolice północnego wylotu nowego tunelu, gdzie przemówienia wygłosili burmistrzowie Hvalby i Tvøroyri oraz przedstawiciel państwowej firmy Landsverk, zajmującej się bezpieczeństwem drogowym i publicznym.

 

 

W południe tunelem przejechali jako pierwsi 95-letni Allon Næs i 98-letnia Betta Eið, rodzeństwo. Za kierownicą białej prywatnej toyoty siedział Allon. W ślad za seniorami ruszyli liczni piesi, a pół godziny później flota zabytkowych samochodów i motocykli, przed kawalkadą tirów i aut prywatnych. Wewnątrz tunelu koncert wśród spacerujących ludzi zagrał punkowy zespół Joe and The Shitboys. Muzycznych akcentów było tego dnia więcej: o oprawę przed wlotem do tunelu zadbała lokalna orkiestra Tvøroyrar Hornorkestur , a pod ziemią zagrał także blues-rockowy kompozytor Uni Debess.

 

Farerskie tunele

Drążenie tuneli stało się już farerską specjalnością. Nýggi Hvalbiartunnilin jest piątym tunelem drogowym na wyspie Suðuroy, 22. na całym archipelagu i drugim, obok Eysturoyartunnilin (z podmorskim rondem), oddanym do użytku w ciągu ostatnich 6 miesięcy. I nie jest to ostatnie słowo Farerów w tej dziedzinie: w budowie jest czwarty podmorski tunel, który w niedalekiej przyszłości połączy wyspy Streymoy i Sandoy, a w sferze planów -  tunel-gigant, prowadzący z Sandoy na Suðuroy.

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Mapa: Kortal.fo

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981