PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Mapa: Kortal.fo

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

W minioną sobotę - 8 maja 2021 r. - otwarto kolejny tunel drogowy na Wyspach Owczych. Nowa przeprawa łączy miejscowości Trongisvágur i Hvalba na wyspie Suðuroy, a jej budowa trwała niespełna dwa lata. Inauguracji towarzyszyły liczne uroczystości.

 

Nowy, dwupasmowy tunel Trongisvágur–Hvalba o długości 2,5 km zastąpi Hvalbiartunnilin - jednopasmową przeprawę, liczącą niecałe 1,5 km, która jest najstarszym tunelem drogowym na archipelagu, zbudowanym w 1963 r. (na mapce powyżej - kolor czerwony). Całkowity koszt nowego projektu na drodze nr 34, określanego jako Nýggi Hvalbiartunnilin, wyniósł 272 mln DKK. Inwestycję zrealizowała farerska spółka Articon. Przejazd jest bezpłatny.

 

- To dla nas wielki dzień – cieszył się w farerskich mediach Janus Thomsen, burmistrz Hvalby. – Wszystkie przeszkody, z którymi borykał się dotąd nasz lokalny przemysł, staną się dużo mniejsze dzięki otwarciu tunelu.

 

O tym, że nie były to puste słowa, świadczą poniższe migawki z uroczystego otwarcia, uchwycone przez Rúniego Thomsena.

 

Otwarcie nowego tunelu drogowego na Suðuroy (Wyspy Owcze) zgromadziło liczną publiczność

 

Hvalba świętuje

Sobotnia inauguracja rozpoczęła się uroczystym śniadaniem dla wszystkich mieszkańców Hvalby w hali sportowej lokalnego klubu Royn. Osada została udekorowana flagami. Przed południem autobusy zabrały mieszkańców w okolice północnego wylotu nowego tunelu, gdzie przemówienia wygłosili burmistrzowie Hvalby i Tvøroyri oraz przedstawiciel państwowej firmy Landsverk, zajmującej się bezpieczeństwem drogowym i publicznym.

 

 

W południe tunelem przejechali jako pierwsi 95-letni Allon Næs i 98-letnia Betta Eið, rodzeństwo. Za kierownicą białej prywatnej toyoty siedział Allon. W ślad za seniorami ruszyli liczni piesi, a pół godziny później flota zabytkowych samochodów i motocykli, przed kawalkadą tirów i aut prywatnych. Wewnątrz tunelu koncert wśród spacerujących ludzi zagrał punkowy zespół Joe and The Shitboys. Muzycznych akcentów było tego dnia więcej: o oprawę przed wlotem do tunelu zadbała lokalna orkiestra Tvøroyrar Hornorkestur , a pod ziemią zagrał także blues-rockowy kompozytor Uni Debess.

 

Farerskie tunele

Drążenie tuneli stało się już farerską specjalnością. Nýggi Hvalbiartunnilin jest piątym tunelem drogowym na wyspie Suðuroy, 22. na całym archipelagu i drugim, obok Eysturoyartunnilin (z podmorskim rondem), oddanym do użytku w ciągu ostatnich 6 miesięcy. I nie jest to ostatnie słowo Farerów w tej dziedzinie: w budowie jest czwarty podmorski tunel, który w niedalekiej przyszłości połączy wyspy Streymoy i Sandoy, a w sferze planów -  tunel-gigant, prowadzący z Sandoy na Suðuroy.

 

 

Suðuroy: nowy tunel

Górskie szlaki przemierzali niegdyś listonosze
09 maja 2021