PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
31 grudnia 2022
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu
30 grudnia 2022
Każdy Nowy Rok witany jest przez mieszkańców Wysp Owczych z prawdziwą pompą. Nawet w czasie epidemii Covid-19 wyspiarze nie obniżali swoich noworocznych standardów, by tradycji mogło stać się zadość. Sylwesterowa
05 grudnia 2022
5 grudnia 2022 roku ogłoszono wyniki 18. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Profesjonaliści i amatorzy walczyli o laury w kategoriach: Ludzie, Krajobraz, Zwierzęta oraz Fotoreportaż. Sześcioosobowe jury wyłoniło

Fot. YouTube

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Mimo kolejnej fali wirusa, w Vágur na wyspie Suðuroy odbędzie się tradycyjny, najbardziej spektakularny na Wyspach Owczych sylwester, sięgający korzeniami dawnych zwyczajów wikińskich, których echa odnajdziemy także na pobliskich Szetlandach.  

 

Wszystko zaczęło się w latach 60., gdy wśród młodych mieszkańców Vágur zrodził się pomysł zorganizowania wspólnej, sylwestrowo-noworocznej zabawy, na którą mogliby przyjechać także mieszkańcy innych osad Suðuroy.  Z upływem lat koncept ewoluował, przybierając ostatecznie formę minifestiwalu, na który składa się kilka wydarzeń.

 

Ognie na Suðuroy

Przygotowania do imprezy ruszają na długo przez ostatnim dniem w roku, a kieruje nimi powołany przez mieszkańców komitet organizacyjny.  W tym roku obchody z oczywistych względów będą miały mniejszy rozmach niż przed 2020, ale członkowie komitetu zapowiedzieli, że atrakcji będzie już więcej niż podczas pierwszego „pandemicznego” sylwestra.

 

Z racji krótkiego dnia, główną rolę w wieńczącej rok zabawie odgrywa ogień. Aby zagwarantować jego obfitość, gromadzone są pojemniki z benzyną, przygotowywana jest także ogniowa iluminacja wijącej się nad Vágur drogi Eggjarvegur. W godzinach przedpołudniowych 31 grudnia odbywa się bieg na trasie pomiędzy kościołem w Vágur a kościołem w Porkeri i z powrotem. W czasach przed chińską zarazą organizowano także inne wydarzenia, ale wszyscy i tak czekali na późny wieczór.

 

 

 

 

Przed północą rozpalane są ognie wzdłuż Eggjarvegur , a z dwóch różnych punktów miasteczka wyruszają – dzierżąc w dłoniach wielkie pochodnie – osobno kobiety, osobno mężczyźni. Wszyscy spotykają się w miejscu zwanym Trýkanturin (Trójkąt), u zbiegu ulic Líðarvegur i Vágsvegur,  gdzie niegdyś suszono ryby.  

 

Kulminacją sylwestrowej nocy jest spalenie na Trýkanturin o 24.00 starej, nie użytkowanej już łodzi, na którą ciskane są pochodnie. Intonowana jest popularna pieśń „Tíðin rennur sum streymur í á” autorstwa F. Petersena (1892 ), co w wolnym przekładzie oznacza „Czas płynie jak rzeka” („Tíðin rennur sum streymur í á” śpiewana podczas mszy noworocznej do odsłuchania poniżej). W finale następuje pokaz fajerwerków, zwieńczony wesołą zabawą.

 

 

 

 

Up Helly Aa

Sylwestrowo-noworoczny festiwal w Vágur, który zarówno na Wyspach Owczych, jak i wśród bawiących w tym czasie na archipelagu turystów cieszy się dużą popularnością, przypomina Up Helly Aa. To wielkie święto ognia obchodzone na sąsiednich Szetlandach – bodaj najbardziej efektowne tego typu wydarzenie na całej Północy. Nawiązuje ono do pogańskich tradycji wikingów, towarzyszących niegdyś przesileniu zimowemu, z ogniem, śpiewami oraz nieumiarkowaniem w jedzeniu i piciu na czele. W szetlandzkim Lerwicku przemarsz z pochodniami setek uczestników, z których wielu paraduje w wikińskich strojach, kończy się spaleniem repliki wikińskiego okrętu (zapis festiwalu a.d. 2020 poniżej).

 

 

 

 

Nyggjar w SIECI

Najhuczniejsze obchody farerskiego Nowego Roku (Nyggjar) dokumentuje utworzona w tym celu strona. Warto przejrzeć zapisy wideo z ubiegłych lat, by przekonać się, że Farerzy - nie tylko ci z Vágur - mają wiele fantazji i potrafią świetnie się bawić.  

 

Więcej: www.nyggjar.com

 

 

Sylwester w Vágur

Sylwester w Vágur na Wyspach Owczych
30 grudnia 2021