30 grudnia 2021
Sylwester w Vágur na Wyspach Owczych

Sylwester w Vágur

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. YouTube

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Mimo kolejnej fali wirusa, w Vágur na wyspie Suðuroy odbędzie się tradycyjny, najbardziej spektakularny na Wyspach Owczych sylwester, sięgający korzeniami dawnych zwyczajów wikińskich, których echa odnajdziemy także na pobliskich Szetlandach.  

 

Wszystko zaczęło się w latach 60., gdy wśród młodych mieszkańców Vágur zrodził się pomysł zorganizowania wspólnej, sylwestrowo-noworocznej zabawy, na którą mogliby przyjechać także mieszkańcy innych osad Suðuroy.  Z upływem lat koncept ewoluował, przybierając ostatecznie formę minifestiwalu, na który składa się kilka wydarzeń.

 

Ognie na Suðuroy

Przygotowania do imprezy ruszają na długo przez ostatnim dniem w roku, a kieruje nimi powołany przez mieszkańców komitet organizacyjny.  W tym roku obchody z oczywistych względów będą miały mniejszy rozmach niż przed 2020, ale członkowie komitetu zapowiedzieli, że atrakcji będzie już więcej niż podczas pierwszego „pandemicznego” sylwestra.

 

Z racji krótkiego dnia, główną rolę w wieńczącej rok zabawie odgrywa ogień. Aby zagwarantować jego obfitość, gromadzone są pojemniki z benzyną, przygotowywana jest także ogniowa iluminacja wijącej się nad Vágur drogi Eggjarvegur. W godzinach przedpołudniowych 31 grudnia odbywa się bieg na trasie pomiędzy kościołem w Vágur a kościołem w Porkeri i z powrotem. W czasach przed chińską zarazą organizowano także inne wydarzenia, ale wszyscy i tak czekali na późny wieczór.

 

 

 

 

Przed północą rozpalane są ognie wzdłuż Eggjarvegur , a z dwóch różnych punktów miasteczka wyruszają – dzierżąc w dłoniach wielkie pochodnie – osobno kobiety, osobno mężczyźni. Wszyscy spotykają się w miejscu zwanym Trýkanturin (Trójkąt), u zbiegu ulic Líðarvegur i Vágsvegur,  gdzie niegdyś suszono ryby.  

 

Kulminacją sylwestrowej nocy jest spalenie na Trýkanturin o 24.00 starej, nie użytkowanej już łodzi, na którą ciskane są pochodnie. Intonowana jest popularna pieśń „Tíðin rennur sum streymur í á” autorstwa F. Petersena (1892 ), co w wolnym przekładzie oznacza „Czas płynie jak rzeka” („Tíðin rennur sum streymur í á” śpiewana podczas mszy noworocznej do odsłuchania poniżej). W finale następuje pokaz fajerwerków, zwieńczony wesołą zabawą.

 

 

 

 

Up Helly Aa

Sylwestrowo-noworoczny festiwal w Vágur, który zarówno na Wyspach Owczych, jak i wśród bawiących w tym czasie na archipelagu turystów cieszy się dużą popularnością, przypomina Up Helly Aa. To wielkie święto ognia obchodzone na sąsiednich Szetlandach – bodaj najbardziej efektowne tego typu wydarzenie na całej Północy. Nawiązuje ono do pogańskich tradycji wikingów, towarzyszących niegdyś przesileniu zimowemu, z ogniem, śpiewami oraz nieumiarkowaniem w jedzeniu i piciu na czele. W szetlandzkim Lerwicku przemarsz z pochodniami setek uczestników, z których wielu paraduje w wikińskich strojach, kończy się spaleniem repliki wikińskiego okrętu (zapis festiwalu a.d. 2020 poniżej).

 

 

 

 

Nyggjar w SIECI

Najhuczniejsze obchody farerskiego Nowego Roku (Nyggjar) dokumentuje utworzona w tym celu strona. Warto przejrzeć zapisy wideo z ubiegłych lat, by przekonać się, że Farerzy - nie tylko ci z Vágur - mają wiele fantazji i potrafią świetnie się bawić.  

 

Więcej: www.nyggjar.com

 

 

27 lipca 2024
To na Wyspach Owczych, a nie w Nowej Zelandii znajduje się największa jaskinia morska świata. Międzynarodowy zespół specjalistów zeskanował laserowo w 3D jaskinię Klæmintsgjógv na wyspie Hestur. To właśnie ona
23 lipca 2024
Troje sportowców z Wysp Owczych wystąpi na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku. Dla Farerów to rekordowy wynik, choć
02 lipca 2024
Wprawdzie sauna kojarzona jest przede wszystkim z Finlandią, a fińskie Tampere uchodzi za jej światową stolicę, ale to Wyspy Owcze zainaugurowały działalność pierwszej pływającej sauny na środku Atlantyku. Przez kłęby