Fot. S.Sembrat / ZP
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981
W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu ziemi niełatwo o jęczmień, nie wspominając już o chmielu, niemniej farerscy browarnicy z każdym rokiem pokazują, że nawet w tak trudnych warunkach udaje się wyprodukować wielce smakowite i oryginalne trunki.
O tym, że piwna dynamika jest tu duża, świadczy fakt, że na krótko przed skierowaniem numeru do produkcji na Wyspach Owczych powstał kolejny browar. Niewielki - w wersji mikro czy nawet nano, ale jednak. Tutejsi piwowarzy mają mnóstwo zapału i oryginalnych pomysłów. Za przykład niech posłuży fragment tekstu Marcina Michalskiego z rzeczonego artykułu:
"Pionierskie dla farerskiej kultury piwnej projekty powstają na wyspie Suðuroy, gdzie w marcu 2020 roku zadebiutował nanobrowar Biskupskelda. Ich pierwszą produkcją było piwo w stylu New England IPA pod nazwą Huldugentan.
– Nigdy wcześniej na Suðuroy nie istniało piwowarstwo domowe ani mikrobrowary – opowiada Dennis Holm, jeden z motorów chmielowej inicjatywy. – Skupiamy się na piwach specjalnych i na małych warkach. W 150-letnim domu w Vágur budujemy nową warzelnię, gdzie będziemy organizować degustacje, imprezy z muzyką, wystawy i wydarzenia kulinarne z farerskim jedzeniem. Nazwy naszych piw nawiązują do lokalnych historii, co daje możliwość ich degustacji w miejscach, w których mają swoje korzenie. To dla nas istotne, by warzonym przez nas piwom towarzyszyły opowieści związane z naszą wyspą – deklaruje Dennis Holm.
Swoją nazwę browar wziął od strumienia przecinającego górski szlak z Vágur do Fámjin. Według tradycji, strumień jest miejscem odpoczynku, a woda z Biskupskeldy ma właściwości uzdrawiające. To właśnie ona jest bazą piw z Suðuroy."
Jaki jest najstarszy browar Wysp Owczych, jaki najmniejszy i ile ich w ogóle jest? Jakich piw należy spróbować i które z nich cieszą się szczególnym uznaniem smakoszy? Szczegóły - w numerze 41.
Magazyn Skandynawski "Zew Północy" dostępny jest w sieci EMPiK i InMedio oraz bezpośrednio w wydawnictwie - PCIT TRAMP. Z zawartością całego, 41. numeru można zapoznać się na stronie "Zewu Północy" - wystarczy kliknąć TUTAJ