31 grudnia 2022
Fot. S. Sembrat / ZP

W Zewie o piwie

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. S.Sembrat / ZP

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

W najnowszym, 41. wydaniu Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" w stałym dziale farerskim ukazał się artykuł Marcina Michalskiego, poświęcony piwnej rewolucji, która ogarnęła nasz atlantycki archipelag. Na tej skalistej, niesprzyjającej rolnictwu ziemi niełatwo o jęczmień, nie wspominając już o chmielu, niemniej farerscy browarnicy z każdym rokiem pokazują, że nawet w tak trudnych warunkach udaje się wyprodukować wielce smakowite i oryginalne trunki.

 

O tym, że piwna dynamika jest tu duża, świadczy fakt, że na krótko przed skierowaniem numeru do produkcji na Wyspach Owczych powstał kolejny browar. Niewielki - w wersji mikro czy nawet nano, ale jednak. Tutejsi piwowarzy mają mnóstwo zapału i oryginalnych pomysłów. Za przykład niech posłuży fragment tekstu Marcina Michalskiego z rzeczonego artykułu:

 

Fot. Biskupskelda / Zew Północy

 

"Pionierskie dla farerskiej kultury piwnej projekty powstają na wyspie Suðuroy, gdzie w marcu 2020 roku zadebiutował nanobrowar Biskupskelda. Ich pierwszą produkcją było piwo w stylu New England IPA pod nazwą Huldugentan.

– Nigdy wcześniej na Suðuroy nie istniało piwowarstwo domowe ani mikrobrowary – opowiada Dennis Holm, jeden z motorów chmielowej inicjatywy. – Skupiamy się na piwach specjalnych i na małych warkach. W 150-letnim domu w Vágur budujemy nową warzelnię, gdzie będziemy organizować degustacje, imprezy z muzyką, wystawy i wydarzenia kulinarne z farerskim jedzeniem. Nazwy naszych piw nawiązują do lokalnych historii, co daje możliwość ich degustacji w miejscach, w których mają swoje korzenie. To dla nas istotne, by warzonym przez nas piwom towarzyszyły opowieści związane z naszą wyspą – deklaruje Dennis Holm.

Swoją nazwę browar wziął od strumienia przecinającego górski szlak z Vágur do Fámjin. Według tradycji, strumień jest miejscem odpoczynku, a woda z Biskupskeldy ma właściwości uzdrawiające. To właśnie ona jest bazą piw z Suðuroy."

 

Jaki jest najstarszy browar Wysp Owczych, jaki najmniejszy i ile ich w ogóle jest? Jakich piw należy spróbować i które z nich cieszą się szczególnym uznaniem smakoszy? Szczegóły - w numerze 41.

 

Magazyn Skandynawski "Zew Północy" dostępny jest w sieci EMPiK i InMedio oraz bezpośrednio w wydawnictwie - PCIT TRAMP. Z zawartością całego, 41. numeru można zapoznać się na stronie "Zewu Północy" - wystarczy kliknąć TUTAJ

 

 

20 października 2024
Podczas Arctic Circle Assembly 2024 w Reykjavíku (17-19 października 2024), będącego największym międzynarodowym forum poświęconym Arktyce, które co roku przyciąga ponad 2 000 uczestników z około 60 krajów, został oficjalny
11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki