12 stycznia 2025
Rigsfællesskabet - Wspólnota Narodów

Wyspy Owcze a „efekt Trumpa”

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Rigsfællesskabet - Wspólnota Narodów

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Polityczne domino, którego pierwszy element runął pod ciężarem listopadowego wyniku wyborczego w USA, dotarło także do regionu Vestnorden, tworzonego przez Grenlandię, Islandię i Wyspy Owcze. Zwłaszcza dwie związane z Danią autonomie zyskały swoje 5 minut. I wiele wskazuje na to, że nie tracą tego cennego czasu.

 

Ich sytuacja jest dość podobna: zarówno Grenlandia, jak i Wyspy Owcze mają trudne do przecenienia znaczenie strategiczne, niemal identyczną liczbę mieszkańców (odpowiednio 57 tys. i 55 tys.), podobną strukturę gospodarki z dominacją sektora morskiego, ograniczone możliwości działania wynikające ze statusu autonomii, duży udział duńskich dotacji w narodowych budżetach i… rosnące ambicje, czego przejawem są coraz śmielej działające partie niepodległościowe. 

 

Baran i niedźwiedź po nowemu

Głównym beneficjentem „efektu Trumpa”  jest Grenlandia. Wszystko za sprawą ponowionej przez prezydenta-elekta oferty objęcia największej wyspy świata amerykańską kuratelą. Oliwy do politycznego ognia dolała styczniowa wizyta w Nuuk syna Trumpa – Donalda Juniora, którego zaprosił lider Siumut – partii dążącej do niepodległości wyspy. Podejmując dialog z Amerykanami, grenlandzcy politycy zyskali lewar, jakim dotąd nie dysponowali w stosunkach z Kopenhagą.  

 

Herby królewskie z 1972 (po lewej) i 2025 (po prawej), z widocznymi różnicami dotyczącymi symboli Grenlandii (niedźwiedź) i Wysp Owczych (baran). Fot. Kongehuset

 

Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. Duńczycy już zapowiedzieli dalsze inwestycje w infrastrukturę na Grenlandii i  poważne wzmocnienie obronności wyspy, z czym wcześniej się ociągali. Ale bodaj najbardziej spektakularnym ruchem była zmiana królewskiego herbu. Od ostatniej modyfikacji minęło ponad 50 lat (wcześniejsze zmiany: 1903, 1948, 1972).  Oficjalnie od 1 stycznia 2025 r. na osobnych tarczach widnieją w nim farerski baran i grenlandzki niedźwiedź – do tej pory zwierzaki tłoczyły się wraz z trzema koronami na jednym z czterech herbowych pól. Podstawą zmiany był dekret królewski, wydany przez Fryderyka X 20 grudnia 2024 r. Ruch ten miał podkreślić związek Kopenhagi z obiema wyspiarskimi autonomiami.  

 

Więcej swobody

W tymże styczniu w Kopenhadze spotkali się premierzy obu autonomii – Aksel V. Johannesen (Wyspy Owcze) i Múte B. Egede (Grenlandia) – z duńską premier, Mette Frederisken. Wszystko w ramach prac Rigsfællesskabet – Wspólnoty Narodów (Dania, Wyspy Owcze, Grenlandia), w której przewodnictwo w zeszłym roku objęli Farerzy.

 

Trójka szefów rządów dyskutowała m.in. o możliwości poszerzenia zakresu decyzyjności Farerów i Grenlandczyków w kontaktach międzynarodowych. Obecnie spotkania na najwyższym szczeblu, z szefami innych państw, muszą odbywać się w towarzystwie duńskiego ambasadora - za sprawy międzynarodowe całej wspólnoty odpowiada bowiem Kopenhaga.

 

"Efektem Trumpa" można także tłumaczyć rozmowy w sprawie możliwości przystąpienia przez Wyspy Owcze do Światowej Organizacji Handlu (WTO), co aktualnie wyklucza jeden z paragrafów aktu autonomii. To pierwsza próba zmiany status quo od 1948, gdy odrębność Wysp Owczych w ramach Królestwa Danii stała się faktem. 

 

 

 

12 stycznia 2025
Polityczne domino, którego pierwszy element runął pod ciężarem listopadowego wyniku wyborczego w USA, dotarło także do regionu Vestnorden, tworzonego przez Grenlandię, Islandię i Wyspy Owcze. Zwłaszcza dwie związane z Danią
31 grudnia 2024
Kończy się 2024 rok. Od dawna dzielimy się z Wami naszą pasją, wiedzą i aktualnościami z Wysp Owczych. Sprawia i będzie sprawiać nam to satysfakcję, dlatego bądźcie z nami! Na
27 grudnia 2024
Dwa nowe tunele drogowe otwarto 19 grudnia 2024 r. na wyspie Borðoy, w północno-wschodniej części archipelagu Wysp Owczych. Zastąpią one stare, jednopasmowe, wąskie przekopy, którymi od dekad trzeba było podróżować