Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie na archipelag w końcówce roku.
W większości gmin włodarze fundują bożonarodzeniowe drzewka, zaś najbardziej okazała choinka stawiana jest w sercu Tórshavn – w okolicy budynku parlamentu. W ostatnim tygodniu listopada lub w pierwszym tygodniu grudnia odbywa się uroczyste zapalenie lampek, przy czym w wydarzeniu tym uczestniczą mieszkańcy poszczególnych gmin oraz lokalne władze. Czas umilają zgromadzonym gorące napoje, ciepłe bułeczki, a w większych ośrodkach na specjalne atrakcje mogą liczyć najmłodsi.
Ponieważ drzewa na Wyspach Owczych są rzadkością, świąteczne świerki przypływają tu z Norwegii. Domowe choinki można nabyć w supermarketach i wielu Farerów zwleka z zakupem na ostatnią chwilę. Drzewka dekorowane są standardowo, zaś popularnym elementem wigilijnej kolacji jest taniec dookoła choinki, co stanowi ogólnonordycką tradycję.
Zwyczaj jarmarków bożonarodzeniowych ( jólamarknaður ) dotarł także na Wyspy Owcze, tyle że w miniaturze. Największe świąteczne miasteczko powstaje w stolicy, przy Vágsbotn. Drewniane kramy oferują napoje i przekąski, a także ozdoby świąteczne i rękodzieło. Mniejsze ryneczki pojawiają się również w Klaksvíku, Runavíku oraz Tvøroyri. Co roku stołeczne centrum handlowe SMS przygotowuje również miasteczko Św. Mikołaja, mieszczące się na pierwszym piętrze budynku. Poza ekspozycją, SMS organizuje również zabawy, występy i konkursy dla dzieci.
Chociaż grudniowe dni są na Wyspach Owczych najkrótsze, archipelag oświetlają tysiące sznurów z lampkami i tradycyjne świece. Za oficjalną bożonarodzeniową wioskę uznaje się Æðuvík na wyspie Eysturoy, która co roku 1 grudnia rozbłyskuje imponującą ilością iluminacji. Jest ich tak dużo, że patrząc z Hvítanes w stronę Æðuvíku, nad górą zasłaniającą tę osadę widoczna jest żółta poświata. W wielu oknach zauważyć można świecące papierowe gwiazdy w różnych kolorach, a niektóre domostwa nie żałują większych wydatków na świąteczne dekoracje. W ogródkach znaleźć można sztuczne renifery, dmuchane bałwany czy owinięte lampkami sanie.
Od końca listopada do połowy grudnia w poszczególnych gminach odbywają się tzw. naloty Mikołajów. Grupa ubranych na czerwono panów z brodami z wielką fantazją wjeżdża do miasteczka czy wioski. Do tego celu często używane są wozy strażackie, a nawet statki! Do Tórshavn Mikołajowie przybywają zwykle na żaglowcu Norðlýsið, paląc przy tym pochodnie. Na szczęście towarzyszą im tylko dobre zamiary, a ich celem jest uradowanie dzieci i wręczenie im prezentów.
Chociaż Wyspy Owcze nie mogą pochwalić się wybitnymi panczenistami, hokeistami czy łyżwiarzami figurowymi, jazda po lodzie jest na archipelagu możliwa. Niestety nie przez cały rok, ale wyłącznie w grudniu, kiedy to w Tórshavn i Klaksvíku pojawiają się niewielkie lodowiska. Zwykle korzystają z nich dzieci, chociaż niekiedy pośród najmłodszych można dostrzec ich opiekunów, próbujących złapać równowagę na lodowej tafli.
Wiele restauracji szykuje specjalne świąteczne menu, chcąc tym samym zwabić klientów. Wyspiarze chętnie i tłumnie gromadzą się w różnej maści lokalach i hotelach z barami czy restauracjami, korzystając ze świątecznych ofert. Turyści raczej omijają Wyspy Owcze w okresie zimowym, dlatego biznes gastronomiczny nastawiony jest w tym czasie na autochtonów.
Popularną tradycją jest tzw. J-dagur, kiedy to farerskie browary rozwożą piwo świąteczne – Jólabryggjið. Wówczas przez określony czas w pubach i barach na terenie całego kraju można zamówić piwo świąteczne za zaledwie 1 DKK! Od czasu do czasu odbywają się również wydarzenia kulturalne, podczas których swoimi rodzimymi tradycjami dzielą się mieszkający na archipelagu cudzoziemcy. Np. podczas inicjatywy Norðurjól w Klaksvíku można było skosztować świątecznych dań z Serbii, Filipin i Polski.
Tworzeniu świątecznego nastroju towarzyszą też wydarzenia o charakterze muzycznym. Wiele kościołów w całym kraju organizuje występy swoich chórów. Największym wydarzeniem jest z pewnością gala bożonarodzeniowa o nazwie Jól við Løkin, która od kilku lat odbywa się w auli szkoły w Runavíku. Przedsięwzięcie angażuje wielu farerskich muzyków i wokalistów, a pięknie udekorowana scena sprawia, że publiczność z łatwością wczuwa się w nastrój.
Oprócz tego w połowie grudnia obchodzony jest dzień św. Łucji, przygotowywany przez dzieci w wieku szkolnym. Bogatą ofertę świąteczną co roku serwuje mieszkańcom Dom Nordycki w Tórshavn, więc warto zapoznać się z jego programem.
Fot. Kinga Eysturland
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981