15 listopada 2023
Świąteczna iluminacja w sercu stolicy Wysp Owczych - Tórshavn

Wyspy Owcze przedświątecznie

Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie na archipelag w końcówce roku.

 

Choinki

W większości gmin włodarze fundują bożonarodzeniowe drzewka, zaś najbardziej okazała choinka stawiana jest w sercu Tórshavn – w okolicy budynku parlamentu. W ostatnim tygodniu listopada lub w pierwszym tygodniu grudnia odbywa się uroczyste zapalenie lampek, przy czym w wydarzeniu tym uczestniczą mieszkańcy poszczególnych gmin oraz lokalne władze. Czas umilają zgromadzonym gorące napoje, ciepłe bułeczki, a w większych ośrodkach na specjalne atrakcje mogą liczyć najmłodsi.

 

Ponieważ drzewa na Wyspach Owczych są rzadkością, świąteczne świerki przypływają tu z Norwegii. Domowe choinki można nabyć w supermarketach i wielu Farerów zwleka z zakupem na ostatnią chwilę. Drzewka dekorowane są standardowo, zaś popularnym elementem wigilijnej kolacji jest taniec dookoła choinki, co stanowi ogólnonordycką tradycję.

 

Jarmarki i ryneczki

Zwyczaj jarmarków bożonarodzeniowych ( jólamarknaður ) dotarł także na Wyspy Owcze, tyle że w miniaturze. Największe świąteczne miasteczko powstaje w stolicy, przy Vágsbotn. Drewniane kramy oferują napoje i przekąski, a także ozdoby świąteczne i rękodzieło. Mniejsze ryneczki pojawiają się również w Klaksvíku, Runavíku oraz Tvøroyri. Co roku stołeczne centrum handlowe SMS przygotowuje również miasteczko Św. Mikołaja, mieszczące się na pierwszym piętrze budynku. Poza ekspozycją, SMS organizuje również zabawy, występy i konkursy dla dzieci.

 

Miasteczko Św. Mikołaja w centrum SMS (fot. Kinga Eysturland)

 

Iluminacje

Chociaż grudniowe dni są na Wyspach Owczych najkrótsze, archipelag oświetlają tysiące sznurów z lampkami i tradycyjne świece. Za oficjalną bożonarodzeniową wioskę uznaje się Æðuvík na wyspie Eysturoy, która co roku 1 grudnia rozbłyskuje imponującą ilością iluminacji. Jest ich tak dużo, że patrząc z Hvítanes w stronę Æðuvíku, nad górą zasłaniającą tę osadę widoczna jest żółta poświata. W wielu oknach zauważyć można świecące papierowe gwiazdy w różnych kolorach, a niektóre domostwa nie żałują większych wydatków na świąteczne dekoracje. W ogródkach znaleźć można sztuczne renifery, dmuchane bałwany czy owinięte lampkami sanie.

 

Nalot Mikołajów

Od końca listopada do połowy grudnia w poszczególnych gminach odbywają się tzw. naloty Mikołajów. Grupa ubranych na czerwono panów z brodami z wielką fantazją wjeżdża do miasteczka czy wioski. Do tego celu często używane są wozy strażackie, a nawet statki! Do Tórshavn Mikołajowie przybywają zwykle na żaglowcu Norðlýsið, paląc przy tym pochodnie. Na szczęście towarzyszą im tylko dobre zamiary, a ich celem jest uradowanie dzieci i wręczenie im prezentów.

 

Łyżwy

Chociaż Wyspy Owcze nie mogą pochwalić się wybitnymi panczenistami, hokeistami czy łyżwiarzami figurowymi, jazda po lodzie jest na archipelagu możliwa. Niestety nie przez cały rok, ale wyłącznie w grudniu, kiedy to w Tórshavn i Klaksvíku pojawiają się niewielkie lodowiska. Zwykle korzystają z nich dzieci, chociaż niekiedy pośród najmłodszych można dostrzec ich opiekunów, próbujących złapać równowagę na lodowej tafli.

 

Lodowisko w Klaksvíku (fot. Kinga Eysturland)

 

Jólamatur

Wiele restauracji szykuje specjalne świąteczne menu, chcąc tym samym zwabić klientów. Wyspiarze chętnie i tłumnie gromadzą się w różnej maści lokalach i hotelach z barami czy restauracjami, korzystając ze świątecznych ofert. Turyści raczej omijają Wyspy Owcze w okresie zimowym, dlatego biznes gastronomiczny nastawiony jest w tym czasie na autochtonów.

 

Popularną tradycją jest tzw. J-dagur, kiedy to farerskie browary rozwożą piwo świąteczne – Jólabryggjið. Wówczas przez określony czas w pubach i barach na terenie całego kraju można zamówić piwo świąteczne za zaledwie 1 DKK! Od czasu do czasu odbywają się również wydarzenia kulturalne, podczas których swoimi rodzimymi tradycjami dzielą się mieszkający na archipelagu cudzoziemcy. Np. podczas inicjatywy Norðurjól w Klaksvíku można było skosztować świątecznych dań z Serbii, Filipin i Polski.

 

Świąteczny bufet w kawiarni w Klaksvíku (fot. Kinga Eysturland)

 

Koncerty

Tworzeniu świątecznego nastroju towarzyszą też wydarzenia o charakterze muzycznym. Wiele kościołów w całym kraju organizuje występy swoich chórów. Największym wydarzeniem jest z pewnością gala bożonarodzeniowa o nazwie Jól við Løkin, która od kilku lat odbywa się w auli szkoły w Runavíku. Przedsięwzięcie angażuje wielu farerskich muzyków i wokalistów, a pięknie udekorowana scena sprawia, że publiczność z łatwością wczuwa się w nastrój.

 

Gala Jól við Løkin w Runavíku (fot. Kinga Eysturland)

 

Obchody Św. Łucji (fot. Kinga Eysturland)

 

Oprócz tego w połowie grudnia obchodzony jest dzień św. Łucji, przygotowywany przez dzieci w wieku szkolnym. Bogatą ofertę świąteczną co roku serwuje mieszkańcom Dom Nordycki w Tórshavn, więc warto zapoznać się z jego programem.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. Kinga Eysturland

02 lipca 2024
Wprawdzie sauna kojarzona jest przede wszystkim z Finlandią, a fińskie Tampere uchodzi za jej światową stolicę, ale to Wyspy Owcze zainaugurowały działalność pierwszej pływającej sauny na środku Atlantyku. Przez kłęby
17 czerwca 2024
W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych
10 czerwca 2024
Jak podał portal farerskiego radia i telewizji KVF, w niedzielę 9 czerwca 2024 roku w godzinach wieczornych, po niemal miesięcznej akcji strajkowej, która sparaliżowała Wyspy Owcze, strona związkowa zawarła porozumienie

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981