13 czerwca 2022
Fot. Ante Hamersmit

Zgubiony bagaż: co robić?

Sezon turystyczny na Wyspach Owczych w rozkwicie, jednak w tym roku, częściej niż kiedykolwiek wcześniej, nasze grupy padają ofiarami problemów z dostarczeniem bagażu przez linie lotnicze. Na opóźnienia bagażowe narażeni są szczególnie pasażerowie podróżujący z kilkoma przesiadkami oraz krótkim czasem tranzytu. Na dodatek niepokoje i groźby strajków na lotniskach Kastrup w Kopenhadze i Schiphol w Amsterdamie sprawiają, że ich obsługa nie zawsze profesjonalnie wykonuje swoją pracę.

 

Oto kilka wskazówek, które pomogą zabezpieczyć się na wypadek, gdyby bagaż rejestrowany nie dotrzymał tempa w drodze na Wyspy Owcze.

 

Pakowanie zapobiegawcze

Jeżeli to możliwe, spakuj rzeczy do bagażu podręcznego. Na czas podróży załóż buty trekkingowe, podobnie – kurtkę. Może to być kłopotliwe, zwłaszcza, jeżeli w miejscu wylotu jest lato i temperatury przekraczają 30 st. C, jednak warto się przemęczyć, by nie pozbawić siebie tych kluczowych na Wyspach Owczych elementów wyposażenia.

 

Większość linii lotniczych zezwala na zabranie na pokład niewielkiej walizki podręcznej (8–10 kg), a także małego plecaka lub torebki. Żeby zyskać dodatkowe miejsce, warto wziąć ze sobą torebkę-nerkę, do której można wsadzić dokumenty, telefon oraz portfel. Zazwyczaj nie budzi ona wątpliwości podczas rejestracji i traktowana jest bardziej jak element stroju niż bagażu.

 

Do walizki podręcznej spakuj to, co najtrudniej odtworzyć lub odkupić na Wyspach Owczych, np. sprzęt fotograficzny i komputerowy, lekarstwa (zwłaszcza na choroby przewlekłe!), droższe wyposażenie outdoorowe, kluczową odzież trekkingową.

 

W żadnym wypadku nie przewoź w bagażu rejestrowanym dokumentów ani kosztowności! Bywa, że przy pełnym obłożeniu lotu linie lotnicze zachęcają pasażerów do nadania bagażu podręcznego. Unikaj tej opcji i traktuj ją jako ostateczność. Zmiana statusu bagażu podręcznego na rejestrowany pozbawia Cię nad nim kontroli.

 

 

Zapomnij o procentach

W tym sezonie już parokrotnie przekonaliśmy się o tym, na jakie nieprzyjemności naraża nas spakowanie alkoholu do bagażu rejestrowanego. Jeżeli nie wyobrażasz sobie wyjazdu na Wyspy Owcze bez procentów, napoje alkoholowe kup już w strefie bezcłowej po przylocie na Vágar (FAE). Ceny w farerskim Duty Free są naprawdę okazyjne i o połowę niższe niż w sklepach na archipelagu. Do wyboru jest szeroka gama alkoholi nordyckich i międzynarodowych.

 

Jeżeli jednak wolisz popijać polskie trunki lub chcesz przywieźć je jako prezent, zrób zakupy w sklepie bezcłowym na lotnisku przed wylotem z Polski. Przywiezienie na archipelag nalewek własnej roboty to zły pomysł. Wszystkie napoje wysokoprocentowe bez oficjalnych etykiet są zatrzymywane przez służbę celną i utylizowane. Dlatego też bezpieczniejszym wariantem jest pozostawienie wszelakich pigwówek i wiśniówek w domowym zaciszu i skonsumowanie ich po powrocie z wakacji. Co więcej, jeżeli zaginiona walizka zawiera alkohol, po przylocie na Wyspy Owcze zostanie ona zatrzymana przez celników i trzeba będzie odebrać ją osobiście, a to wiąże się z niezbyt przyjemnym przesłuchaniem.

 

Bagaż nie doleciał. Co dalej?

Jeżeli podajnik taśmowy w hali przylotów na lotnisku Vágar zakończył pracę, a Twojej torby wciąż na nim nie ma, oznacza to, że najprawdopodobniej Twój bagaż pozostał w porcie przesiadkowym. W takiej sytuacji, po opanowaniu złości, udaj się do działającego w porcie lotniczym biura Atlantic Airways, które obsługuje zarówno swoich pasażerów, jak i klientów SAS.

 

Przygotuj kartę pokładową oraz naklejkę bagażową, którą otrzymuje się przy rejestracji bagażu w porcie wylotu. Pracownik Atlantic Airways da Ci do wypełnienia formularz, który zawiera takie informacje, jak dane osobowe, szczegóły lotu, adres pobytu na Wyspach Owczych, opis walizki oraz wyszczególnienie jej zawartości.

 

Wymieniając rzeczy, które masz w walizce, postaraj się unikać uogólnień (np. kosmetyki, ubrania, buty). Im konkretniej opiszesz zawartość, tym większa szansa na szybszą identyfikację bagażu. Używaj więc specyficznych określeń, kolorów, marek (np. szara puchowa kurtka z kapturem marki X).

 

Po wypełnieniu formularza, poproś o raport lub inne potwierdzenie zgłoszenia (równie dobrze SMS lub e-mailem). Status zagubionego bagażu można sprawdzić mailowo: station@atlantic.fo lub telefonicznie: +298 34 10 00, a także na stronie www.atlantic.fo w zakładce „Luggage”, sekcja „Missing or damaged luggage”. Link do poszukiwań on-line znajdziesz TUTAJ. Ważne: pracownik lotniska wyda Ci zestaw pierwszej potrzeby, czyli kosmetyczkę zawierającą podstawowe środki higieny osobistej oraz t-shirt.

 

UWAGA! Jeżeli po przylocie na Wyspy Owcze okaże się, że biuro Atlantic Airways jest zamknięte, należy napisać maila na station@atlantic.fo z następującymi informacjami: imię nazwisko, adres zameldowania, adres pobytu na Wyspach Owczych, numer lotu, numer biletu lotniczego, numer zawieszki bagażowej, opis bagażu, opis zawartości.

 

 

Kompensacja

Atlantic Airways oferuje kompensację do 100 EUR dziennie przez dwa dni. Aby uzyskać zwrot środków, należy przedłożyć rachunki, potwierdzające zakup dóbr pierwszej potrzeby (kosmetyki, ubrania, buty). Jeżeli posiadasz ubezpieczenie podróżne, skontaktuj się z ubezpieczycielem i zapytaj o możliwość i warunki kompensacji. Okazjonalnie zdarza się, że zlokalizowanie walizki nie jest możliwe i w takiej sytuacji bagaż zostaje uznany za zaginiony. Taki scenariusz jest stosunkowo rzadki, jednak w razie jego wystąpienia, możesz ubiegać się o zwrot kosztów zawartości walizki.

 

Nie dawaj za wygraną

Nie ulega wątpliwości, że bagażowe perturbacje wywołują dyskomfort i psują humor. Czas oczekiwania na zgubę może wynieść od jednego do pięciu dni.  Mimo to nie pozwól, by gapiostwo obsługi lotniskowej w Danii czy Holandii wpłynęło na Twoje postrzeganie Wysp Owczych. Przed Tobą perspektywa pobytu w jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi, więc korzystaj z czasu, jaki dany jest Ci tu spędzić.

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Fot. ANTE HAMERSMIT

08 kwietnia 2024
Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu
03 kwietnia 2024
Dla wszystkich miłośników turystyki kulinarnej odwiedzających Wyspy Owcze nie lada ułatwieniem może być portal Menu.fo. Znajdziemy tu obszerny katalog farerskich lokali gastronomicznych wraz z menu, cenami, godzinami otwarcia i innymi
26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981