16 kwietnia 2021
Prom M/S „Norröna” przeszedł w pierwszych miesiącach roku 2021 gruntowną modernizację

Zmarł Gunnar Hoydal

16 kwietnia 2021 r. w wieku 79 lat zmarł Gunnar Hoydal – wybitny farerski poeta, pisarz, z wykształcenia architekt. Laureat wielu prestiżowych nagród, autor dzieł, które zyskały uznanie w przestrzeni międzynarodowej.  

 

Hoydal specjalizował się w literaturze pięknej – tworzył krótkie historie, książki podróżnicze i bajki. Znakomicie sprawdzał się również na polu poezji. Oprócz wierszy, pisał teksty piosenek dla swojej siostry – popularnej na Wyspach Owczych pieśniarki – Anniki Hoydal. Był także autorem znakomitych przekładów dzieł światowej literatury na język farerski.

 

Od architektury do literatury

Hoydal urodził się 12 września 1941 r. w Kopenhadze. Pierwsze lata życia spędził w Danii, jako że w czasie II wojny światowej poruszanie się pomiędzy Danią i Wyspami Owczymi było niemożliwe. Dopiero po wojnie – w roku 1945 – rodzice Gunnara zdecydowali się na przeprowadzkę na archipelag. Początkowo Hoydalowie zamieszkali w Klaksvíku, po czym przenieśli się do Tórshavn.

 

W 1961 r. Gunnar Hoydal ukończył Sorø Akademi w środkowej Jutlandii. Następnie zaczął studiować historię, jednak porzucił ten kierunek na rzecz architektury. Był absolwentem Kunstakademiets Arkitektskole – dyplom odebrał w 1967 r.  W latach 1967–1972 pracował jako architekt w Kopenhadze, po czym w 1972 r. przeniósł się na Wyspy Owcze, gdzie został zatrudniony przez Gminę Tórshavn jako architekt miejski.

 

 

Wkrótce po tym ujawnił się jego literacki talent. Pierwszą publikacją Hoydala była książka biograficzna poświęcona farerskiemu artyście Ingolfowi Jacobsenowi. W 1976 r. Gunnar Hoydal we współpracy ze Steinbjørnem Jacobsenem napisał dla duńskiej telewizji sztukę „Den gode vilje” („Dobra wola”). W 1982 r. powstał zbiór opowiadań podróżniczych „Av longum leiðum” („Z długiej drogi”), co zapoczątkowało imponującą listę solowej twórczości autora.

 

Zasłużony dla FARERSKIEJ kultury

W 1982 r. Hoydal otrzymał Farerską Nagrodę Literacką. Ale jego twórczość stała się rozpoznawalna nie tylko na Wyspach Owczych - pisarz trzykrotnie otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Rady Nordyckiej. W 2002 r. przyznano mu Farerską Nagrodę Kulturalną za znaczący wkład w rozwój rodzimej literatury.

 

Gunnar Hoydal aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym archipelagu. W latach 1982–1988 oraz 1988–2004 pełnił funkcję przewodniczącego Związku Pisarzy Farerskich. Oprócz własnej twórczości, popularyzował zagraniczną prozę poprzez tłumaczenie światowych klasyków. W 2011 r. na Wyspach Owczych ukazało się farerskie wydanie kultowej książki autorstwa Marka Twaina „Huckleberry Finn” w przekładzie Hoydala. Nie kto inny, jak Gunnar Hoydal przetłumaczył także dla Farerów Harry'ego Pottera.

 

Jego zaangażowanie twórcze oraz dorobek są wysoko cenione przez farerskie społeczeństwo. Świadectwem tego są liczne artykuły i wspomnienia, jakie dziś ukazały się w farerskich mediach, w blogosferze i mediach społecznościowych.

 

* W tekście wykorzystano informacje pochodzące z Wikipedii i bloga Birgira Kruse: birkblog.blogspot.com

 

 

Kinga Eysturland

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

Birgblog.blogspot.com

12 grudnia 2024
Dla tych, którzy szukają niebanalnego prezentu z Północy pod bożonarodzeniową choinkę, Posta – narodowa poczta Wysp Owczych – przygotowała swoją propozycję w postaci rocznych produktów i pakietów filatelistycznych. Oprócz walorów
19 listopada 2024
Mając w planie odwiedziny Wysp Owczych, warto możliwie szybko zabrać się za jego realizację. Oprócz wprowadzonego wcześniej słonego myta za wstęp na niektóre z widokowych szlaków, w 2025 r. turyści
10 listopada 2024
Wyspy Owcze są znane nie tylko  z unikalnych pejzaży i wyjątkowej kultury, ale i z ciekawych koncepcji w dziedzinie rozwoju turystyki. W zeszłym roku narodowa organizacja turystyczna Visit Faroe Islands

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981