PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
KONTAKT Z NAMI
W y d a w c a :
25 października 2021
Jest już dostępny dziewiąty odcinek podcastu „Wyspy Owcze bez tajemnic”! Koncepcję wymyślił i ją realizuje Łukasz Łach, założyciel Klubu Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl i współautor naszego przewodnika. W kolejnym odcinku
03 października 2021
W listopadzie po raz 27. zostanie wręczona Nordic Council Environment Prize, czyli nagroda Rady Nordyckiej w dziedzinie ochrony środowiska. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zrównoważony system produkcji żywności”. Wśród ośmiu nominacji
27 września 2021
Za taką należy uznać poniedziałkowy mecz TB–HB w Tvøroyri, który właśnie przeszedł do historii europejskiego futbolu. Piłkarzy najstarszego na Wyspach Owczych klubu poprowadziła do boju Helen Lorraine Nkwocha – pierwsza

Fot. KVF

Tekst: KINGA EYSTURLAND

 

W Święta Bożego Narodzenia farerska telewizja Kringvarp Føroya (KVF) wyemitowała nowy film dokumentalny, poświęcony katastrofie lotniczej na wyspie Mykines. Reżyserka – Dagmar Joensen-Næs – w 50. rocznicę tragedii pochyla się nad losami ocalałych pasażerów i członków załogi, a także honoruje siedem ofiar tego największego jak dotąd wypadku lotniczego w historii Wysp Owczych.

 

Dokument pt. Flogvanlukkan í Mykinesi (pol. Katastrofa lotnicza na Mykines) opisuje wydarzenia z 26 września 1970 r., kiedy to w sobotni poranek należący do islandzkich linii lotniczych Icelandair samolot typu Fokker 27 uderzył  w stok wzniesienia Knúkur po wschodniej stronie wyspy Mykines.

 

Tragiczny lot FI 701

Historia feralnego lotu FI 701 zaczęła się 25 września  1970 r., kiedy po dwóch dniach oczekiwania na poprawę pogody samolot linii Icelandair mógł wreszcie wystartować z lotniska w Reykjavíku, zmierzając na Wyspy Owcze. Ponieważ nad archipelagiem warunki atmosferyczne gwałtownie się pogorszyły, maszynę skierowano na lotnisko zapasowe w norweskim Bergen.

 

26 września 1970: rozbity Fokker 27 na Mykines

 

Rankiem 26 września Fokker ponownie wystartował, obierając kurs na Vágar. I znów załoga nie miała szczęścia – nad archipelagiem pogorszyła się widzialność. Krążenie nad wyspami w oczekiwaniu na poprawę pogody niewiele dało. W tej sytuacji kapitan – Bjarni Jensson – podjął decyzję o lądowaniu, kierując się wskazaniami przyrządów. Pomimo dużego doświadczenia obu pilotów, próba podejścia do lądowania na Vágar skończyła się katastrofą na sąsiedniej wyspie Mykines. Na pokładzie Fokkera znajdowało się 30 pasażerów i czworo członków załogi. Śmierć poniosło siedem osób: sześciu pasażerów i kapitan samolotu. Ocalałym ludziom pospieszyli z pomocą mieszkańcy Mykines.  

 

Błąd aparatury?

Pierwsza część dokumentu, wyemitowana 25 grudnia 2020 r., trwa godzinę i przedstawia sylwetki uczestników tragicznego lotu oraz jego okoliczności. Dagmar Joensen-Næs oddaje głos uczestnikom tego wydarzenia – ocalałym pasażerom i uczestnikom akcji ratunkowej. Niezwykle ciekawa i pełna emocji jest relacja Pálla Stefánssona – pilota Fokkera, pełniącego wówczas funkcję drugiego oficera, który cudem przeżył katastrofę. W świetle jego wypowiedzi, przyczyną wypadku mogły być błędne wskazania urządzeń naprowadzających.  

 

Islandzki pilot Páll Stefánsson cudem przeżył katastrofę na Mykines

 

Pojawiają się również relacje członków rodzin, wspominających swoje reakcje na tragiczne doniesienia z Mykines. Komentarze przeplatane są fabularnymi rekonstrukcjami sekwencji zdarzeń, co dodaje materiałowi zarówno realizmu, jak i dramatyzmu. Montaż obfituje również w archiwalne zdjęcia oraz filmiki, które przybliżają młodszym widzom rzeczywistość lat 70.

 

Mykines śpieszy z pomocą

50-minutowa część druga to przede wszystkim opis akcji ratunkowej. Co ciekawe, brał w niej udział młody wówczas duński kadet – Jens-Kjeld Jensen, dziś ceniony ornitolog i przyrodnik z wyspy Nólsoy. W wywiadach reżyserka ukazuje powrót poszczególnych uczestników katastrofy do zdrowia i normalnego życia, a także daje przestrzeń do wspomnień i refleksji rodzinom ofiar.

 

Film urozmaicają inscenizowane sceny, ukazujące sekwencję wydarzeń na Mykines

 

Dokument Dagmar Joensen-Næs to poruszający obraz o przeznaczeniu, walce o przetrwanie i lęku, a także żalu po stracie oraz śmierci.  Niezbyt wylewni z natury Farerzy otwierają się w obiektywie autorki, a strumień emocji płynie z ekranu, hipnotyzując i wzruszając widza. To z pewnością ważny i potrzebny obraz, który zapisze się w historii farerskiej dokumentalistyki.

 

Wprawdzie film jest wyłącznie w wersji farerskiej, bez tłumaczeń, ale jego fragmenty – przede wszystkim kluczowe dla zrozumienia przyczyn katastrofy wypowiedzi pilota Pálla Stefánssona – są także w języku angielskim.

 

Film można obejrzeć na oficjalnej stronie Kringvarp Føroya:

Część 1

Część 2

 

1970: katastrofa na Mykines

Farerska telewizja KVF w 2020 wyemitowała dokument o katastrofie lotniczej na Mykines
31 grudnia 2020