03 października 2021
Fot. Ben Moreland

Farerska spiżarnia

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Matkovin.fo

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

W listopadzie po raz 27. zostanie wręczona Nordic Council Environment Prize, czyli nagroda Rady Nordyckiej w dziedzinie ochrony środowiska. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zrównoważony system produkcji żywności”. Wśród ośmiu nominacji znajdziemy Matkovin –  ciekawą inicjatywę z Wysp Owczych.

 

Rada Nordycka (www.norden.org), będąca forum współpracy parlamentarnej Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Grenlandii, Wysp Owczych i Wysp Alandzkich, co roku przyznaje nagrody w pięciu kategoriach. Jedną z nich jest Nordic Council Environment Prize, którą można otrzymać za działania przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego.  To jedyna z nagród Rady Nordyckiej, do której propozycje może zgłaszać publiczność.

 

Komitet organizacyjny zatwierdził 109 kandydatur, z których wyłoniono osiem projektów, nadając im oficjalne nominacje do Nordic Council Environment Prize 2021.

 

Czy wiesz, co jesz?

Wyspy Owcze w tym konkursie reprezentuje projekt Matkovin.fo, prowadzony przez mieszkającą w Tvøroyri Sunnivę Gudmundsdóttir Mortensen. To platforma internetowa, której celem jest promocja tradycyjnych i nowych produktów spożywczych pochodzących z archipelagu, skrócenie łańcucha dostaw pomiędzy producentem żywności a konsumentem (ten czynnik zdecydował o kwalifikacji przez komitet w kontekście ochrony środowiska) oraz budowanie relacji producent – klient.

 

W farerskich marketach dominują artykuły żywnościowe pochodzące z importu, co wynika z trudnych warunków naturalnych, z jakimi boryka się tutejsze rolnictwo. Według obserwacji pomysłodawczyni Spiżarni – bo tak można przetłumaczyć słowo Matkovin – rodzima produkcja często ginie w morzu artykułów z niemal całego świata.

 

 

Platforma Matkovin ma nie tylko prezentować i popularyzować farerskie produkty, ale i budzić zainteresowanie ich powstawaniem, zachęcać do nawiązywania bezpośrednich relacji z farmerami i producentami, dla których może okazać się dodatkowym kanałem sprzedaży. Pytania, którym Matkovin chce wyjść naprzeciw, to: kim jest producent? Gdzie znajduje się jego siedziba? W jaki sposób produkt powstaje lub jest przetwarzany i jaka jest jego historia?

 

Rozstrzygnięcie: 2 listopada 2021

Projekt Matkovin znajduje się jeszcze w fazie rozwoju i to może wpłynąć na jego konkursowe szanse. Tak czy inaczej farerskiej Spiżarni nie będzie łatwo – konkurencja jest bowiem mocna. Laureata poznamy 2 listopada 2021 roku, podczas wręczenia nagrody w Kopenhadze. Nagroda ma także materialny wymiar – 300 tys. DKK.

 

Warto dodać, że w zeszłym roku laureatem Nordic Council Environment Prize został Jens Kjeld-Jensen z Wysp Owczych, o czym pisaliśmy w naszym artykule.

 

 

20 października 2024
Podczas Arctic Circle Assembly 2024 w Reykjavíku (17-19 października 2024), będącego największym międzynarodowym forum poświęconym Arktyce, które co roku przyciąga ponad 2 000 uczestników z około 60 krajów, został oficjalny
11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki