Fot. Matkovin.fo
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981
W listopadzie po raz 27. zostanie wręczona Nordic Council Environment Prize, czyli nagroda Rady Nordyckiej w dziedzinie ochrony środowiska. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zrównoważony system produkcji żywności”. Wśród ośmiu nominacji znajdziemy Matkovin – ciekawą inicjatywę z Wysp Owczych.
Rada Nordycka (www.norden.org), będąca forum współpracy parlamentarnej Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Grenlandii, Wysp Owczych i Wysp Alandzkich, co roku przyznaje nagrody w pięciu kategoriach. Jedną z nich jest Nordic Council Environment Prize, którą można otrzymać za działania przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego. To jedyna z nagród Rady Nordyckiej, do której propozycje może zgłaszać publiczność.
Komitet organizacyjny zatwierdził 109 kandydatur, z których wyłoniono osiem projektów, nadając im oficjalne nominacje do Nordic Council Environment Prize 2021.
Wyspy Owcze w tym konkursie reprezentuje projekt Matkovin.fo, prowadzony przez mieszkającą w Tvøroyri Sunnivę Gudmundsdóttir Mortensen. To platforma internetowa, której celem jest promocja tradycyjnych i nowych produktów spożywczych pochodzących z archipelagu, skrócenie łańcucha dostaw pomiędzy producentem żywności a konsumentem (ten czynnik zdecydował o kwalifikacji przez komitet w kontekście ochrony środowiska) oraz budowanie relacji producent – klient.
W farerskich marketach dominują artykuły żywnościowe pochodzące z importu, co wynika z trudnych warunków naturalnych, z jakimi boryka się tutejsze rolnictwo. Według obserwacji pomysłodawczyni Spiżarni – bo tak można przetłumaczyć słowo Matkovin – rodzima produkcja często ginie w morzu artykułów z niemal całego świata.
Platforma Matkovin ma nie tylko prezentować i popularyzować farerskie produkty, ale i budzić zainteresowanie ich powstawaniem, zachęcać do nawiązywania bezpośrednich relacji z farmerami i producentami, dla których może okazać się dodatkowym kanałem sprzedaży. Pytania, którym Matkovin chce wyjść naprzeciw, to: kim jest producent? Gdzie znajduje się jego siedziba? W jaki sposób produkt powstaje lub jest przetwarzany i jaka jest jego historia?
Projekt Matkovin znajduje się jeszcze w fazie rozwoju i to może wpłynąć na jego konkursowe szanse. Tak czy inaczej farerskiej Spiżarni nie będzie łatwo – konkurencja jest bowiem mocna. Laureata poznamy 2 listopada 2021 roku, podczas wręczenia nagrody w Kopenhadze. Nagroda ma także materialny wymiar – 300 tys. DKK.
Warto dodać, że w zeszłym roku laureatem Nordic Council Environment Prize został Jens Kjeld-Jensen z Wysp Owczych, o czym pisaliśmy w naszym artykule.