Efektowny budynek i wspaniałe dzieło sztuki w jego wnętrzu podziwiać można w centrum Klaksvíku – drugiego pod względem wielkości miasta Wysp Owczych. Nowa siedziba klubu wioślarskiego Klaksvíkar Róðrarfelag imponuje architektonicznym kunsztem i elegancją. Realizacja ta jest nominowana do Nagrody Środowiskowej Rady Nordyckiej (Nordic Council Environment Prize) za rok 2024. O to prestiżowe wyróżnienie będzie się ubiegać wraz z ośmioma innymi kandydaturami z nordyckiego świata.
„Nowy budynek stworzony dla klubu wioślarskiego z Klaksvíku chroni przyrodę i promuje dziedzictwo kulturowe Wysp Owczych” – napisano na stronie konkursowej Norden.org przy tej kandydaturze. Obiekt zaprojektowała uznana w architektonicznym świecie pracownia Henning Larsen. „Chcieliśmy zakorzenić nasz projekt w krajobrazie i kulturze miasta. Pochyły trawiasty dach i drewniana elewacja oddają hołd otaczającemu pięknu przyrody, jednocześnie nawiązując do tradycyjnej architektury Wysp Owczych. Stworzyliśmy harmonijny dialog między fiordem a środowiskiem ukształtowanymi przez człowieka” – powiedział Ósbjørn Jacobsen, dyrektor ds. projektowania w farerskim oddziale pracowni Henning Larsen. „Naszą ambicją było stworzenie czegoś więcej niż tylko magazynu na łodzie. Szerokie drzwi na drewniane molo i otwarta przestrzeń wewnątrz klubu zostały zaprojektowane z myślą o możliwie najłatwiejszej dostępności dla lokalnej społeczności” – dodał.
Budynek na cyplu Biskupstorg jest nowoczesną wersją tradycyjnych farerskich hangarów na łodzie, wzbogaconą o duże okna i fasady z jasnego drewna. To baza dla tradycyjnych łodzi klinkierowych, w których członkowie klubu Klaksvíkar Róðrarfelag biorą udział w licznych zawodach na archipelagu. Wyścigi łodzi są farerskim sportem narodowym, nawiązującym do wikińskich korzeni tutejszej społeczności.
Tradycje w dziedzinie szkutnictwa są jednym z kluczowych elementów farerskiego dziedzictwa kulturowego. Warto dodać, że w 2021 roku łodzie klinkierowe (z poszyciem budowanym „na zakładkę”) z krajów nordyckich, w tym z Wysp Owczych, wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Otwarta, wypełniona drewnem przestrzeń wewnątrz budynku Klaksvíkar Róðrarfelag zapewnia miejsce na sale treningowe, klubową kawiarnię i sale do wypoczynku. Z poziomu antresoli podziwiać można fenomenalne dzieło sztuki. Jego autorem jest Edward Fuglø – farerski artysta, którego nazwisko pojawiało się już w wielu elektryzujących projektach. Stworzył on dla klubu ze swojego rodzinnego miasta niezwykłą instalację. Do jej powstania użył elementów starej, legendarnej łodzi klubowej o imieniu „Fípan Fagra”. Fragment po fragmencie, rozłożył łódź na części pierwsze, by złożyć je ponownie – według autorskiego pomysłu. Praca jest imponujących rozmiarów – ma 22 m kw.
Podobnie jak w dawnej farerskiej legendzie o Fípan Fagra, także i za jego dziełem kryje się pewna opowieść W budynku przeczytać można treść legendy i dowiedzieć się więcej o wyścigach farerskich łodzi wiosłowych. Dzieło „Fípan Fagra – rewizyta” pięknie łączy sztukę z rzemiosłem i teraźniejszość z dziedzictwem sprzed lat.
O tym, czy budynek klubu wioślarskiego z Klaksvíku i pracownia Henning Larsen otrzymają Nagrodę Środowiskową Rady Nordyckiej przekonamy się jesienią 2024 r. na gali w Reykjavíku. Jest ona przyznawana od 1995 r. Trzykrotnie laureaci pochodzili z Wysp Owczych: w 2006 r. farerski profesor Bogi Hansen został nagrodzony za obszerne badania nad klimatem i środowiskiem morskim północnej, związanej z krajami nordyckimi części Atlantyku . W 2015 r. nagrodę odebrali przedstawiciele farerskiego operatora energetycznego SEV, zaś w 2020 r. doceniony został przyrodnik i publicysta z wyspy Nólsoy, Jens-Kjeld Jensen.
Fot. Marcin Michalski
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981