05 sierpnia 2024
Klaksvík: nowa siedziba Klaksvíkar Róðrarfelag (fot. Marcin Michalski)

Klaksvík: wiosła i architektura

Efektowny budynek i wspaniałe dzieło sztuki w jego wnętrzu podziwiać można w centrum Klaksvíku – drugiego pod względem wielkości miasta Wysp Owczych. Nowa siedziba klubu wioślarskiego Klaksvíkar Róðrarfelag imponuje architektonicznym kunsztem i elegancją. Realizacja ta jest nominowana do Nagrody Środowiskowej Rady Nordyckiej (Nordic Council Environment Prize) za rok 2024. O to prestiżowe wyróżnienie będzie się ubiegać wraz z ośmioma innymi kandydaturami z nordyckiego świata.

 

„Nowy budynek stworzony dla klubu wioślarskiego z Klaksvíku chroni przyrodę i promuje dziedzictwo kulturowe Wysp Owczych” – napisano na stronie konkursowej Norden.org przy tej kandydaturze. Obiekt zaprojektowała uznana w architektonicznym świecie pracownia Henning Larsen. „Chcieliśmy zakorzenić nasz projekt w krajobrazie i kulturze miasta. Pochyły trawiasty dach i drewniana elewacja oddają hołd otaczającemu pięknu przyrody, jednocześnie nawiązując do tradycyjnej architektury Wysp Owczych. Stworzyliśmy harmonijny dialog między fiordem a środowiskiem ukształtowanymi przez człowieka” – powiedział Ósbjørn Jacobsen, dyrektor ds. projektowania w farerskim oddziale pracowni Henning Larsen. „Naszą ambicją było stworzenie czegoś więcej niż tylko magazynu na łodzie. Szerokie drzwi na drewniane molo i otwarta przestrzeń wewnątrz klubu zostały zaprojektowane z myślą o możliwie najłatwiejszej dostępności dla lokalnej społeczności” – dodał.

 

Fot. Marcin Michalski

 

Łodzie z listy UNESCO

Budynek na cyplu Biskupstorg jest nowoczesną wersją tradycyjnych farerskich hangarów na łodzie, wzbogaconą o duże okna i fasady z jasnego drewna. To baza dla tradycyjnych łodzi klinkierowych, w których członkowie klubu Klaksvíkar Róðrarfelag biorą udział w licznych zawodach na archipelagu. Wyścigi łodzi są farerskim sportem narodowym, nawiązującym do wikińskich korzeni tutejszej społeczności.

 

Tradycje w dziedzinie szkutnictwa są jednym z kluczowych elementów farerskiego dziedzictwa kulturowego. Warto dodać, że w 2021 roku łodzie klinkierowe (z poszyciem budowanym „na zakładkę”) z krajów nordyckich, w tym z Wysp Owczych, wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Fot. Marcin Michalski

 

Otwarta, wypełniona drewnem przestrzeń wewnątrz budynku Klaksvíkar Róðrarfelag zapewnia miejsce na sale treningowe, klubową kawiarnię i sale do wypoczynku. Z poziomu antresoli podziwiać można fenomenalne dzieło sztuki. Jego autorem jest Edward Fuglø – farerski artysta, którego nazwisko pojawiało się już w wielu elektryzujących projektach. Stworzył on dla klubu ze swojego rodzinnego miasta niezwykłą instalację. Do jej powstania użył elementów starej, legendarnej łodzi klubowej o imieniu „Fípan Fagra”. Fragment po fragmencie, rozłożył łódź na części pierwsze, by złożyć je ponownie – według autorskiego pomysłu. Praca jest imponujących rozmiarów – ma 22 m kw.

 

Podobnie jak w dawnej farerskiej legendzie o Fípan Fagra, także i za jego dziełem kryje się pewna opowieść W budynku przeczytać można treść legendy i dowiedzieć się więcej o wyścigach farerskich łodzi wiosłowych. Dzieło „Fípan Fagra – rewizyta” pięknie łączy sztukę z rzemiosłem i teraźniejszość z dziedzictwem sprzed lat.

 

Fot. Marcin Michalski

 

W oczekiwaniu na werdykt

O tym, czy budynek klubu wioślarskiego z Klaksvíku i pracownia Henning Larsen otrzymają Nagrodę Środowiskową Rady Nordyckiej przekonamy się jesienią 2024 r. na gali w Reykjavíku. Jest ona przyznawana od 1995 r. Trzykrotnie laureaci pochodzili z Wysp Owczych: w 2006 r. farerski profesor Bogi Hansen został nagrodzony za obszerne badania nad klimatem i środowiskiem morskim północnej, związanej z krajami nordyckimi części Atlantyku . W 2015 r. nagrodę odebrali przedstawiciele farerskiego operatora energetycznego SEV, zaś w 2020 r. doceniony został przyrodnik i publicysta z wyspy Nólsoy, Jens-Kjeld Jensen.

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Marcin Michalski

11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki
13 sierpnia 2024
Mały kraj, duże możliwości. Tak można podsumować targowo-konferencyjną aktywność Wysp Owczych. Wiosną odbyła się w Klaksvíku Atlantic Fair – Międzynarodowa Wystawa Morska (www.fair.fo), organizowana przez Farerów co dwa lata. Wydarzenie

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981