17 czerwca 2024
Król Frederik X i królowa Mary - zdjęcie wykonane podczas uroczystej koronacji w Kopenhadze

Królewska kolekcja Posty

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Keld Navtoft / Kongehuset

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych walorów filatelistycznych, upamiętniających wstąpienie Frederika na tron w styczniu 2024 roku. Te plany pokrzyżował majowo-czerwcowy strajk, który na kilka tygodni sparaliżował archipelag.

 

Miała to być pierwsza oficjalna wizyta monarchy na Wyspach Owczych po przejęciu roli głowy państwa po matce – Małgorzacie II. W jej programie były odwiedziny dwóch autonomicznych części duńskiej Korony – Grenlandii i Wysp Owczych. Ostatni raz, jeszcze jako następna tronu, Frederik wraz z małżonką zaszczycił Farerów swoją obecnością w 2018 roku.

 

Czekając na „Dannebrog”

Podobnie miało być i tym razem. Przybywszy zwyczajowo na pokładzie królewskiego jachtu „Dannebrog”, w ciągu dwóch dni para królewska zamierzała odwiedzić Tórshavn, Vágur, Fámjin, Tvøroyri i Eiði, spotykając się z władzami Wysp Owczych i mieszkańcami archipelagu. Według przyjętego zwyczaju, król i królowa mieli przywdziać farerskie stroje narodowe – podobnie jak 6 lat temu.

 

Niestety, lakoniczny komunikat premiera farerskiego rządu Aksela V. Johannesena o odwołaniu wizyty z powodu strajku, potwierdzony przez oficjalne oświadczenie dworu królewskiego, przekreślił nadzieje, jakie wiązano z tą wizytą. Co nie znaczy, że z niej zrezygnowano – odbędzie się ona w innym, nieznanym jeszcze terminie. Choć z ustaleniem dat może być pewien problem – królewski kalendarz jest napięty i układany z dużym wyprzedzeniem.  

 

Na marginesie warto dodać, że więcej szczęścia niż Farerzy mieli mieszkańcy Pomorza Zachodniego – swoją pierwszą oficjalną wizytę, nieco ponad dwa tygodnie po koronacji, monarcha złożył w Polsce, a konkretnie w Szczecinie, gdzie jego obecność miała wzmocnić znaczenie inwestycji w branżę energetyki wiatrowej, z którymi Duńczycy wiążą wielkie nadzieje.

 

Nie ma króla, jest znaczek

Na pociechę została Farerom wydana przez Postę – narodową pocztę Wysp Owczych – złożona z kilku walorów kolekcja filatelistyczna, poświęcona wstąpieniu Frederika X na tron. I tu nie obyło się bez problemów. Wprawdzie oficjalną datą emisji był 26 maja 2024 roku – rocznica urodzin króla, ale z powodu trwającej aż do 9 czerwca akcji strajkowej ich dystrybucja ruszyła dopiero po tej dacie. Kolekcjonerzy farerskich znaczków, jakich nie brakuje na całym świecie, musieli zatem uzbroić się w cierpliwość.

 

Fragment filatelistycznej kolekcji królewskiej, wydanej przez narodowdą, farerską pocztę (Posta, Wyspy Owcze)

 

Na „królewską" kolekcję złożyły się blok ze znaczkiem o wartości 50 DKK w różnych wersjach (niestemplowana, ze stemplem dziennym i FDC), duży blok FDC ( 55 DKK) oraz kolekcjonerski folder w cenie 150 DKK, z identycznymi walorami wydanymi równocześnie przez trzy narodowe poczty: farerską Postę, grenlandzką Tusass i duńsko-szwedzki PostNord (od roku 2009 operator pocztowy w obu krajach).

 

To już drugi znaczek w dorobku Posty z podobizną Frederika. Pierwsza emisja miała miejsce w 2004 roku, gdy jako następca tronu zawarł związek małżeński z późniejszą księżną Mary.  

 

W 2004 r. poczta Wysp Owczych - Posta - wydała znaczek upamiętniający małżeństwo ks. Frederika z ks. Mary

 

Nowe walory z „królewskiej” kolekcji, podobnie jak inne filatelistyczne rarytasy Posty, można zamawiać poprzez specjalny serwis poświęcony farerskim znaczkom – www.stamps.fo

 

 

20 października 2024
Podczas Arctic Circle Assembly 2024 w Reykjavíku (17-19 października 2024), będącego największym międzynarodowym forum poświęconym Arktyce, które co roku przyciąga ponad 2 000 uczestników z około 60 krajów, został oficjalny
11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki