17 czerwca 2024
Król Frederik X i królowa Mary - zdjęcie wykonane podczas uroczystej koronacji w Kopenhadze

Królewska kolekcja Posty

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. Keld Navtoft / Kongehuset

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

W dniach 12-14 czerwca 2024 roku duńska para królewska – Frederik X i królowa Mary – zamierzała odwiedzić Wyspy Owcze. Wizytę miała poprzedzić emisja przez farerską Postę znaczka i innych walorów filatelistycznych, upamiętniających wstąpienie Frederika na tron w styczniu 2024 roku. Te plany pokrzyżował majowo-czerwcowy strajk, który na kilka tygodni sparaliżował archipelag.

 

Miała to być pierwsza oficjalna wizyta monarchy na Wyspach Owczych po przejęciu roli głowy państwa po matce – Małgorzacie II. W jej programie były odwiedziny dwóch autonomicznych części duńskiej Korony – Grenlandii i Wysp Owczych. Ostatni raz, jeszcze jako następna tronu, Frederik wraz z małżonką zaszczycił Farerów swoją obecnością w 2018 roku.

 

Czekając na „Dannebrog”

Podobnie miało być i tym razem. Przybywszy zwyczajowo na pokładzie królewskiego jachtu „Dannebrog”, w ciągu dwóch dni para królewska zamierzała odwiedzić Tórshavn, Vágur, Fámjin, Tvøroyri i Eiði, spotykając się z władzami Wysp Owczych i mieszkańcami archipelagu. Według przyjętego zwyczaju, król i królowa mieli przywdziać farerskie stroje narodowe – podobnie jak 6 lat temu.

 

Niestety, lakoniczny komunikat premiera farerskiego rządu Aksela V. Johannesena o odwołaniu wizyty z powodu strajku, potwierdzony przez oficjalne oświadczenie dworu królewskiego, przekreślił nadzieje, jakie wiązano z tą wizytą. Co nie znaczy, że z niej zrezygnowano – odbędzie się ona w innym, nieznanym jeszcze terminie. Choć z ustaleniem dat może być pewien problem – królewski kalendarz jest napięty i układany z dużym wyprzedzeniem.  

 

Na marginesie warto dodać, że więcej szczęścia niż Farerzy mieli mieszkańcy Pomorza Zachodniego – swoją pierwszą oficjalną wizytę, nieco ponad dwa tygodnie po koronacji, monarcha złożył w Polsce, a konkretnie w Szczecinie, gdzie jego obecność miała wzmocnić znaczenie inwestycji w branżę energetyki wiatrowej, z którymi Duńczycy wiążą wielkie nadzieje.

 

Nie ma króla, jest znaczek

Na pociechę została Farerom wydana przez Postę – narodową pocztę Wysp Owczych – złożona z kilku walorów kolekcja filatelistyczna, poświęcona wstąpieniu Frederika X na tron. I tu nie obyło się bez problemów. Wprawdzie oficjalną datą emisji był 26 maja 2024 roku – rocznica urodzin króla, ale z powodu trwającej aż do 9 czerwca akcji strajkowej ich dystrybucja ruszyła dopiero po tej dacie. Kolekcjonerzy farerskich znaczków, jakich nie brakuje na całym świecie, musieli zatem uzbroić się w cierpliwość.

 

Fragment filatelistycznej kolekcji królewskiej, wydanej przez narodowdą, farerską pocztę (Posta, Wyspy Owcze)

 

Na „królewską" kolekcję złożyły się blok ze znaczkiem o wartości 50 DKK w różnych wersjach (niestemplowana, ze stemplem dziennym i FDC), duży blok FDC ( 55 DKK) oraz kolekcjonerski folder w cenie 150 DKK, z identycznymi walorami wydanymi równocześnie przez trzy narodowe poczty: farerską Postę, grenlandzką Tusass i duńsko-szwedzki PostNord (od roku 2009 operator pocztowy w obu krajach).

 

To już drugi znaczek w dorobku Posty z podobizną Frederika. Pierwsza emisja miała miejsce w 2004 roku, gdy jako następca tronu zawarł związek małżeński z późniejszą księżną Mary.  

 

W 2004 r. poczta Wysp Owczych - Posta - wydała znaczek upamiętniający małżeństwo ks. Frederika z ks. Mary

 

Nowe walory z „królewskiej” kolekcji, podobnie jak inne filatelistyczne rarytasy Posty, można zamawiać poprzez specjalny serwis poświęcony farerskim znaczkom – www.stamps.fo

 

 

11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki
13 sierpnia 2024
Mały kraj, duże możliwości. Tak można podsumować targowo-konferencyjną aktywność Wysp Owczych. Wiosną odbyła się w Klaksvíku Atlantic Fair – Międzynarodowa Wystawa Morska (www.fair.fo), organizowana przez Farerów co dwa lata. Wydarzenie