19 czerwca 2021
Sumba jest jedną z tych gmin Wysp Owczych, gdzie najszybciej ubywa mieszkańców

Tunele i demografia

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Sumba. Fot. Marcin Jakubowski

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Farerskie biuro statystyczne – Hagstova – opublikowało dane dotyczące wyspiarskiej populacji, z których wynika, że w ciągu minionego roku, odnosząc maj 2021 r. do maja 2020 r., liczba ludności Wysp Owczych zwiększyła się o 1,6%. Według Hagstovy, 1 maja 2021 r. archipelag zamieszkiwało 53 305 obywateli – dokładnie 863 więcej niż rok wcześniej.

 

Dodatni bilans demograficzny wyspiarze zawdzięczają w pierwszym rzędzie imigracji. Ale utrzymujący się od ponad dekady wyraźny trend wzrostowy wynika nie tylko z atrakcyjności Wysp Owczych dla przybyszów z różnych stron świata. Archipelag wyróżnia wysoki, zdecydowanie najwyższy na Północy przyrost naturalny, kształtujący się na pułapie 5-6‰ (więcej o demografii i zachodzących na wyspach zmianach piszemy w naszym przewodniku).

 

"Efekt Eysturoyartunnilin"

W zestawieniu przygotowanym przez statystyków z Hagstovy widać wyraźnie, jak na demografię wpłynęło planowanie, a następnie budowa i otwarcie w grudniu 2020 r. podmorskiego tunelu Eysturoyartunnilin. Ta niezwykła, licząca łącznie ponad 11 km przeprawa z rondem pod oceanem połączyła dwa najgęściej zaludnione obszary na archipelagu: Tórshavn ze stołecznymi satelitami na wyspie Streymoy oraz wybrzeża największego fiordu Wysp Owczych – Skálafjørður, wciętego głęboko w wyspę Eysturoy. W rezultacie, dość kłopotliwy do niedawna przejazd z południa Eysturoy do Tórshavn został skrócony do zaledwie 15-20 minut.

 

Rozwój gmin na południu wyspy Eysturoy znacznie wzmocniło otwarcie tuneu Eysturoyartunnilin

 

Tak radykalna zmiana w systemie komunikacji wpłynęła na zainteresowanie gruntami na południu Eysturoy. Ziemia jest tu tańsza niż w okolicach stolicy, a problem dojazdu rozwiązał tunel. Przełożyło się to na ożywienie inwestycji wokół Skálafjørður i w jego sąsiedztwie oraz na migracje wewnętrzne. Odzwierciedlają to dane – gros czołowych miejsc w rankingu przyrostu liczby ludności zajmują właśnie gminy z południa Eysturoy: Nes (wzrost o 3,7%), Sjóvar (3,3%) i Eystur (3,2%).

 

Podobny „efekt Eysturyartunnilin” można też zaobserwować na wyspie Sandoy, a wszystko w związku z budową czwartego podmorskiego tunelu na Wyspach Owczych – Sandoyartunnilin, o długości 10,8 km. Przeprawa połączy Sandoy z południem Streymoy, radykalnie skracając czas podróży do Tórshavn. Wprawdzie do zaplanowanego na 2023 r. otwarcia tunelu mieszkańcy Sandoy będą musieli korzystać z promu, ale już widać rosnące zainteresowanie wyspą – w gminie Skopun, na terenie której znajdzie się południowy wylot Sandoyartunnilin, populacja wzrosła w ciągu ostatniego roku o 4,3%.

 

Runavík zyskał na znaczeniu po otwarciu tunelu Eysturoyartunnilin

 

Natomiast rekord przyrostu populacji na Wyspach Owczych – 6,2% – padł w gminie Hov na wyspie Suðuroy. Trudno jednak dociekać przyczyn tak spektakularnego wyniku, zważywszy, że ów rekord dotyczy… 6 dodatkowych osób. W maju 2020 r. w Hov mieszkało 97 osób, obecnie – 103.

 

Sumba, czyli smutny los peryferiów

Są też miejsca dotknięte depopulacją. Jest ona zmorą peryferyjnych wysp, gdzie do rangi zasadniczego problemu urasta czas i sposób dotarcia do stolicy lub większych – oczywiście w farerskiej skali – ośrodków miejskich. Najgorzej jest na samym południu Suðuroy, a konkretnie –  w najbardziej odległej od regionu stołecznego gminie Sumba, której ludność zmniejszyła się o 3,1%. To był kolejny rok Sumby na minusie. Powodów do radości nie mają też mieszkańcy wysp Fugloy (–2,6%), Kunoy (–2,6%) i Skúvoy (–2,4%). Choć dodać należy, że podczas inwazji wirusa z Wuhan liczba zamieszkujących je Farerów krótkotrwale wzrosła – w wielu odległych zakątkach archipelagu szukano bowiem schronienia przed mikrobami, otwierając podwoje pełniących funkcje letniskowe domostw.

 

Źródło danych: www.hagstova.fo

 

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym