19 czerwca 2021
Sumba jest jedną z tych gmin Wysp Owczych, gdzie najszybciej ubywa mieszkańców

Tunele i demografia

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Sumba. Fot. Marcin Jakubowski

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Farerskie biuro statystyczne – Hagstova – opublikowało dane dotyczące wyspiarskiej populacji, z których wynika, że w ciągu minionego roku, odnosząc maj 2021 r. do maja 2020 r., liczba ludności Wysp Owczych zwiększyła się o 1,6%. Według Hagstovy, 1 maja 2021 r. archipelag zamieszkiwało 53 305 obywateli – dokładnie 863 więcej niż rok wcześniej.

 

Dodatni bilans demograficzny wyspiarze zawdzięczają w pierwszym rzędzie imigracji. Ale utrzymujący się od ponad dekady wyraźny trend wzrostowy wynika nie tylko z atrakcyjności Wysp Owczych dla przybyszów z różnych stron świata. Archipelag wyróżnia wysoki, zdecydowanie najwyższy na Północy przyrost naturalny, kształtujący się na pułapie 5-6‰ (więcej o demografii i zachodzących na wyspach zmianach piszemy w naszym przewodniku).

 

"Efekt Eysturoyartunnilin"

W zestawieniu przygotowanym przez statystyków z Hagstovy widać wyraźnie, jak na demografię wpłynęło planowanie, a następnie budowa i otwarcie w grudniu 2020 r. podmorskiego tunelu Eysturoyartunnilin. Ta niezwykła, licząca łącznie ponad 11 km przeprawa z rondem pod oceanem połączyła dwa najgęściej zaludnione obszary na archipelagu: Tórshavn ze stołecznymi satelitami na wyspie Streymoy oraz wybrzeża największego fiordu Wysp Owczych – Skálafjørður, wciętego głęboko w wyspę Eysturoy. W rezultacie, dość kłopotliwy do niedawna przejazd z południa Eysturoy do Tórshavn został skrócony do zaledwie 15-20 minut.

 

Rozwój gmin na południu wyspy Eysturoy znacznie wzmocniło otwarcie tuneu Eysturoyartunnilin

 

Tak radykalna zmiana w systemie komunikacji wpłynęła na zainteresowanie gruntami na południu Eysturoy. Ziemia jest tu tańsza niż w okolicach stolicy, a problem dojazdu rozwiązał tunel. Przełożyło się to na ożywienie inwestycji wokół Skálafjørður i w jego sąsiedztwie oraz na migracje wewnętrzne. Odzwierciedlają to dane – gros czołowych miejsc w rankingu przyrostu liczby ludności zajmują właśnie gminy z południa Eysturoy: Nes (wzrost o 3,7%), Sjóvar (3,3%) i Eystur (3,2%).

 

Podobny „efekt Eysturyartunnilin” można też zaobserwować na wyspie Sandoy, a wszystko w związku z budową czwartego podmorskiego tunelu na Wyspach Owczych – Sandoyartunnilin, o długości 10,8 km. Przeprawa połączy Sandoy z południem Streymoy, radykalnie skracając czas podróży do Tórshavn. Wprawdzie do zaplanowanego na 2023 r. otwarcia tunelu mieszkańcy Sandoy będą musieli korzystać z promu, ale już widać rosnące zainteresowanie wyspą – w gminie Skopun, na terenie której znajdzie się południowy wylot Sandoyartunnilin, populacja wzrosła w ciągu ostatniego roku o 4,3%.

 

Runavík zyskał na znaczeniu po otwarciu tunelu Eysturoyartunnilin

 

Natomiast rekord przyrostu populacji na Wyspach Owczych – 6,2% – padł w gminie Hov na wyspie Suðuroy. Trudno jednak dociekać przyczyn tak spektakularnego wyniku, zważywszy, że ów rekord dotyczy… 6 dodatkowych osób. W maju 2020 r. w Hov mieszkało 97 osób, obecnie – 103.

 

Sumba, czyli smutny los peryferiów

Są też miejsca dotknięte depopulacją. Jest ona zmorą peryferyjnych wysp, gdzie do rangi zasadniczego problemu urasta czas i sposób dotarcia do stolicy lub większych – oczywiście w farerskiej skali – ośrodków miejskich. Najgorzej jest na samym południu Suðuroy, a konkretnie –  w najbardziej odległej od regionu stołecznego gminie Sumba, której ludność zmniejszyła się o 3,1%. To był kolejny rok Sumby na minusie. Powodów do radości nie mają też mieszkańcy wysp Fugloy (–2,6%), Kunoy (–2,6%) i Skúvoy (–2,4%). Choć dodać należy, że podczas inwazji wirusa z Wuhan liczba zamieszkujących je Farerów krótkotrwale wzrosła – w wielu odległych zakątkach archipelagu szukano bowiem schronienia przed mikrobami, otwierając podwoje pełniących funkcje letniskowe domostw.

 

Źródło danych: www.hagstova.fo

 

08 kwietnia 2024
Farerska telekomunikacja przyspiesza: 15 kwietnia 2024 roku na Wyspach Owczych zostanie uruchomiona sieć 5G, czyli piąte wcielenie standardu łączności komórkowej. Jak zapewniają Farerzy, będzie to jedna z najlepszych tego typu
03 kwietnia 2024
Dla wszystkich miłośników turystyki kulinarnej odwiedzających Wyspy Owcze nie lada ułatwieniem może być portal Menu.fo. Znajdziemy tu obszerny katalog farerskich lokali gastronomicznych wraz z menu, cenami, godzinami otwarcia i innymi
26 marca 2024
Urząd statystyczny Wysp Owczych – Hagstova Føroya – opublikował dane demograficzne dotyczące archipelagu. W świetle statystyk, na dzień 1 lutego 2024 r. cała farerska populacja liczyła 54 569 osób. Licząc