17 sierpnia 2020
Wyspy Owcze nadal są dostępne, mimo zaostrzenia przepisów

Wyspy Owcze: podwójny test

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. TY VAN HAREN

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa i towarzyszącymi jej przepisami jest bardzo dynamiczna i w takich krajach jak Dania z Wyspami Owczymi, Islandia czy Norwegia ostatnio ulega zmianom niemal z tygodnia na tydzień.

 

14 sierpnia rząd Danii ogłosił przejście do fazy IV znoszenia ograniczeń w związku z pandemią, a jednym z punktów jest zniesienie obowiązku spędzenia minimum 6 noclegów na terenie kraju, co dotyczyło także Wysp Owczych. Przepisy mają obowiązywać do 31 października 2020.

 

Tymczasem Norwegia od 15 sierpnia zaostrzyła procedury wjazdowe – niestety z negatywnym skutkiem dla turystów z Polski, którzy od tego dnia nie będą mogli wjechać na jej obszar bez odbycia obowiązkowej, 10-dniowej kwarantanny.

 

Także rząd Islandii podjął nowe decyzje, wprowadzając od 19 sierpnia obowiązek podwójnych testów – bezpośrednio po przybyciu na wyspę oraz po 5-6 dniach pobytu, przy czym pierwszy test jest płatny (9 000 – 11 000 ISK), natomiast drugi –  gratis. Alternatywą jest poddanie się 14-dniowej kwarantannie.

 

Wyspy Owcze: podwójny test

 

Podobne rozwiązanie przyjęto na Wyspach Owczych, w związku z dynamicznym przyrostem liczby pozytywnych wyników na przełomie lipca i sierpnia. Właśnie z tego powodu Wyspy Owcze zostały zaliczone przez Norwegię do strefy „czerwonej” (wraz z Polską czy Islandią), a mieszkańcy peryferyjnych wysp zaczęli coraz poważniej obawiać się o swój los, żądając przebadania wszystkich małych społeczności.

 

Według aktualnych przepisów, podróżni planujący wyjazd na Wyspy Owcze będą musieli przejść test dwukrotnie. Pierwszy wymaz zostanie pobrany podczas przyjazdu – na lotnisku. Pasażerowie promu „Norröna” mogą przejść badanie w Hirtshals lub na promie. Jeśli wymaz zostanie pobrany w porcie lotniczym, wynik będzie znany tego samego lub następnego dnia.

 

Drugie badanie należy przejść podczas pobytu na archipelagu – po 6 dniach. Do 23 sierpnia można go dokonać w:

 

* Tórshavn (Eirargarði), dni powszednie 17-19, sb. 13-15

* Klaksvíku (Víkarvegi), dni powszednie 10-12, wt. 10-11

* Tvøroyri  (szkoła Trongisvágs), dni powszednie (z wyj. wt.) 9-12

 

Obydwa testy są bezpłatne, choć początkowo przewidywano wprowadzenie odpłatności. Władze Wysp Owczych ostrzegają przed możliwością długiego oczekiwania na badanie, dlatego zalecają zadbanie o ciepłą odzież i - ewentualnie - napoje i przekąski.

 

COVID na archipelagu

 

Według serwisu Corona.fo, największą liczbę wykrytych w sierpniu przypadków odnotowano  w południowej części Streymoy z regionem stołecznym (65), następnie na Eysturoy (12), Suðuroy (5), Vágar (3) oraz Wyspach Północnych – Norðoyggjar (1) i Sandoy (1).  

Ogółem, na liczących 52 tys. mieszkańców Wyspach Owczych do 17 sierpnia 2020 stwierdzono 373 przypadki obecności koronawirusa, 229 osób wyzdrowiało, 144 wykazało objawy COVID-19, tylko dwie hospitalizowano, nie odnotowano żadnych przypadków śmiertelnych. Imponuje liczba przebadanych osób: ponad 72 tys.! Kwarantannę przeszło lub przechodzi 690 osób.

 

Aktualne informacje dotyczące pandemii i obowiązujących przepisów dostępne są w serwisie www.corona.fo

 

15 listopada 2023
Adwent i Boże Narodzenie za pasem, więc bożonarodzeniowy nastrój będzie udzielał się również Farerom. Oto kilka elementów typowych dla okresu przedświątecznego na Wyspach Owczych, jakich można się spodziewać, jeśli traficie
11 października 2023
12 października 2023 roku ponownie staną naprzeciw siebie drużyny Wysp Owczych i Polski w rozgrywanym po raz pierwszy w historii polsko-farerskich kontaktów sportowych piłkarskim dwumeczu w ramach eliminacji do turnieju
11 października 2023
Poczta narodowa Wysp Owczych – Posta – ma powody do dumy. W połowie sierpnia 2023 roku został wydany 1000. znaczek opatrzony napisem Føroyar, który niebawem trafił do filatelistów na całym