17 sierpnia 2020
Wyspy Owcze nadal są dostępne, mimo zaostrzenia przepisów

Wyspy Owcze: podwójny test

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. TY VAN HAREN

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa i towarzyszącymi jej przepisami jest bardzo dynamiczna i w takich krajach jak Dania z Wyspami Owczymi, Islandia czy Norwegia ostatnio ulega zmianom niemal z tygodnia na tydzień.

 

14 sierpnia rząd Danii ogłosił przejście do fazy IV znoszenia ograniczeń w związku z pandemią, a jednym z punktów jest zniesienie obowiązku spędzenia minimum 6 noclegów na terenie kraju, co dotyczyło także Wysp Owczych. Przepisy mają obowiązywać do 31 października 2020.

 

Tymczasem Norwegia od 15 sierpnia zaostrzyła procedury wjazdowe – niestety z negatywnym skutkiem dla turystów z Polski, którzy od tego dnia nie będą mogli wjechać na jej obszar bez odbycia obowiązkowej, 10-dniowej kwarantanny.

 

Także rząd Islandii podjął nowe decyzje, wprowadzając od 19 sierpnia obowiązek podwójnych testów – bezpośrednio po przybyciu na wyspę oraz po 5-6 dniach pobytu, przy czym pierwszy test jest płatny (9 000 – 11 000 ISK), natomiast drugi –  gratis. Alternatywą jest poddanie się 14-dniowej kwarantannie.

 

Wyspy Owcze: podwójny test

 

Podobne rozwiązanie przyjęto na Wyspach Owczych, w związku z dynamicznym przyrostem liczby pozytywnych wyników na przełomie lipca i sierpnia. Właśnie z tego powodu Wyspy Owcze zostały zaliczone przez Norwegię do strefy „czerwonej” (wraz z Polską czy Islandią), a mieszkańcy peryferyjnych wysp zaczęli coraz poważniej obawiać się o swój los, żądając przebadania wszystkich małych społeczności.

 

Według aktualnych przepisów, podróżni planujący wyjazd na Wyspy Owcze będą musieli przejść test dwukrotnie. Pierwszy wymaz zostanie pobrany podczas przyjazdu – na lotnisku. Pasażerowie promu „Norröna” mogą przejść badanie w Hirtshals lub na promie. Jeśli wymaz zostanie pobrany w porcie lotniczym, wynik będzie znany tego samego lub następnego dnia.

 

Drugie badanie należy przejść podczas pobytu na archipelagu – po 6 dniach. Do 23 sierpnia można go dokonać w:

 

* Tórshavn (Eirargarði), dni powszednie 17-19, sb. 13-15

* Klaksvíku (Víkarvegi), dni powszednie 10-12, wt. 10-11

* Tvøroyri  (szkoła Trongisvágs), dni powszednie (z wyj. wt.) 9-12

 

Obydwa testy są bezpłatne, choć początkowo przewidywano wprowadzenie odpłatności. Władze Wysp Owczych ostrzegają przed możliwością długiego oczekiwania na badanie, dlatego zalecają zadbanie o ciepłą odzież i - ewentualnie - napoje i przekąski.

 

COVID na archipelagu

 

Według serwisu Corona.fo, największą liczbę wykrytych w sierpniu przypadków odnotowano  w południowej części Streymoy z regionem stołecznym (65), następnie na Eysturoy (12), Suðuroy (5), Vágar (3) oraz Wyspach Północnych – Norðoyggjar (1) i Sandoy (1).  

Ogółem, na liczących 52 tys. mieszkańców Wyspach Owczych do 17 sierpnia 2020 stwierdzono 373 przypadki obecności koronawirusa, 229 osób wyzdrowiało, 144 wykazało objawy COVID-19, tylko dwie hospitalizowano, nie odnotowano żadnych przypadków śmiertelnych. Imponuje liczba przebadanych osób: ponad 72 tys.! Kwarantannę przeszło lub przechodzi 690 osób.

 

Aktualne informacje dotyczące pandemii i obowiązujących przepisów dostępne są w serwisie www.corona.fo

 

19 listopada 2024
Mając w planie odwiedziny Wysp Owczych, warto możliwie szybko zabrać się za jego realizację. Oprócz wprowadzonego wcześniej słonego myta za wstęp na niektóre z widokowych szlaków, w 2025 r. turyści
10 listopada 2024
Wyspy Owcze są znane nie tylko  z unikalnych pejzaży i wyjątkowej kultury, ale i z ciekawych koncepcji w dziedzinie rozwoju turystyki. W zeszłym roku narodowa organizacja turystyczna Visit Faroe Islands
03 listopada 2024
W czerwcu 2025 r. organizator ekstremalnych morskich ekspedycji, na co dzień chirurg-ortopeda - dr  Artur Biel, zmierzy się z Atlantykiem, podejmując próbę przepłynięcia oceanu łodzią RIB. Jako pierwszy człowiek w