29 lutego 2024
Sandoyartunnilin na znaczkach Posty (Stamps.fo)

Znaczki z Sandoyartunnilin

Tekst: MARCIN JAKUBOWSKI

 

Fot. STAMPS.FO

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981

Poczta narodowa Wysp Owczych - Posta - nie mogła pominąć tak doniosłego wydarzenia, jakim było otwarcie w grudniu 2023 roku czwartego tunelu podmorskiego na archipelagu - Sandoyartunnilin. Połączył on wyspy Streymoy, na której znajduje się stolica - Tórshavn, i Sandoy. To wyjątkowy obiekt z kilku powodów: jest najdłuższym, bo 11-kilometrowym farerskim tunelem, jest nie tylko inwestycją drogową, ale i unikalną galerią sztuki, wreszcie - zbudowano go z myślą o niewielkiej społeczności Sandoy, liczącej zaledwie 1 300 mieszkańców.

 

Podobnie jak w przypadku większości emisji, Posta nie ograniczyła się do pojedynczego znaczka, przygotowując z myślą o kolekcjonerach cały pakiet filatelistyczny, złożony aż z 11 elementów. W jego skład wchodzą dwa znaczki - baza emisji (stemplowane i niestemplowane), o łącznej wartości  56 kr (DKK), dwa arkusiki z każdym z nich, koperta FDC z naklejonymi dwoma znaczkami i stemplem z pierwszego dnia obiegu, czy oddzielne koperty FDC z pojedynczym znaczkiem. Datą emisji pakietu i wejścia znaczków do obiegu jest 26.02.2024.

 

Na szczególną uwagę zasługuje znaczek o wartości 33 kr z dziełem autorstwa czołowego farerskiego artysty Edwarda Fuglø, przedstawiającym króla Sverriego. Przyszły władca Norwegii dorastał w Kirkjubøur - centrum administracyjnym i religijnym archipelagu w czasach średniowiecza, położonym na Streymoy - w sąsiedztwie północnego wylotu tunelu. Podobnie jak pozostałe swoje instalacje, Fuglø umieścił tę pracę na ścianie Sandoyartunnilin. Jadąc w kierunku Sandoy, możemy oglądać jego dzieła odnoszące się do legend związanych z tą wyspą, natomiast wracając - przełożone na artystyczny język historie ze Streymoy.

 

Arkusiki i koperta FDC z dziełem Edwarda Fuglø

 

 

Svanbjørg Manai: 47 lat w FARERSKIEJ filatelistyce

To nie jedyne filatelistyczne nowości Posty. Oprócz uwiecznienia otwarcia Sandoyartunnilin, do rąk kolekcjonerów trafił blok okolicznościowy, upamiętniający  100-lecie założenia farerskiego szpitala Dronning Alexandrines Hospital (Szpital Królowej Aleksandry), znaczek wraz z pakietem filatelistycznym przedstawiający ikoniczną wysepkę Tindhólmur, która "zagrała" Nibylandię w pełnoekranowej produkcji Disneya "Piotruś Pan i Wendy" (2023), czy podobny pakiet, poświęcony kopalni węgla w Hvalbie na wyspie Suðuroy.

 

Czarnodruk ze Svanbjørg Manai

 

Ważnym dla Posty wydarzeniem była także emisja czarnodruku upamiętniającego zasłużoną dla farerskiej filatelistyki postać, jaką jest Svanbjørg Manai, w związku z jej przejściem na emeryturę (2023).  To jedna z najbardziej rozpoznawalnych Farerek, pracująca w Poczcie Wysp Owczych od założenia tej instytucji, czyli od 1976 roku. Podczas swojej 47-letniej pracy w departamencie filatelistycznym, Svanbjørg Manai przyczyniła się do powstania wszystkich znaczków z oznaczeniem "FØROYAR", począwszy od pierwszej serii z 1976 roku, wykonanej  przez polskiego geniusza rytu, Czesława Słanię, a skończywszy na znaczku nr 1 000, wyemitowanym w 2023 roku. Kierując działaniami marketingowymi oraz uczestnicząc w wielu międzynarodowych wydarzeniach filatelistycznych, Svanbjørg odegrała trudną do przecenienia rolę w promocji Wyspy Owczych i farerskiej kultury na świecie, zyskując miano Ambasadorki farerskiej filatelistyki. 

 

Portret Svanbjørg Manai wykonał uznany norweski rytownik Martin Mörck, autor wielu znaczków dla kilku narodowych operatorów pocztowych. Czarnodruk jest wyjątkowo cennym walorem filatelistycznym - do kolekcjonerskiego obiegu przeznaczono tylko 300 egzemplarzy, w cenie 250 kr za sztukę.

 

Nowości farerskiej Posty można kupić (i zamówić prenumeratę) w serwisie departamentu filatelistycznego: www. stamps.fo

 

 

11 września 2024
Piwna rewolucja zawitała na Wyspy Owcze blisko dwie dekady po duńskiej poprzedniczce. Oprócz dużego jak na farerskie warunki browaru Föroya Bjór, założonego jeszcze w 1888 r. w Klaksvíku, dziś działają
05 września 2024
Można ich zobaczyć na piłkarskich meczach, koncertach, na różnych wydarzeniach. Czerwone kurtki widać z daleka, gdy spieszą z pomocą komuś, kto na ulicy stracił przytomność. Pomagają tym, którzy bez opieki
13 sierpnia 2024
Mały kraj, duże możliwości. Tak można podsumować targowo-konferencyjną aktywność Wysp Owczych. Wiosną odbyła się w Klaksvíku Atlantic Fair – Międzynarodowa Wystawa Morska (www.fair.fo), organizowana przez Farerów co dwa lata. Wydarzenie