02 lipca 2025
Wyspy Owcze: jedną z najbardziej popularnych dyscyplin jest tu piłka ręczna, w której Farerzy odnoszą sukcesy. Ostatnio - w 2025 w Katowicach.

Piłka ręczna: Wyspy Owcze trzecie na świecie

Piłkarze ręczni Wysp Owczych trzecią drużyną świata! To brzmi jak piękny sen, ale jest faktem – reprezentacja 55-tysięcznego archipelagu zdobyła brązowy medal mistrzostw świata do lat 21. Decydujący o podium mecz odbył się 29 czerwca 2025 r. w Arenie Katowice.

 

Czempionat o mistrzostwo świata juniorów zgromadził 32 drużyny narodowe. Po trzech meczach fazy grupowej z walki o medale odpadła Polska. Z kolei młody zespół Wysp Owczych zajął 1. miejsce w swojej grupie, wygrywając z Macedonią Północną 33:28, Rumunią 35:28 i remisując z Islandią 35:35.

 

Marsz ku podium

W dalszej fazie Farerzy przegrali z późniejszymi triumfatorami imprezy, Danią 32:41, ale dzięki wspaniałej postawie przeciwko Francji i zwycięstwu 28:27, awansowali do ćwierćfinału. W nim okazali się lepsi od Słowenii (35:33).

 

W półfinałowej batalii wyspiarze stoczyli niezwykły bój z Portugalczykami. Dość powiedzieć, że trzeba było dwóch dogrywek do wyłonienia zwycięzcy. W pierwszej dogrywce Farerzy przegrywali 45 sekund przed końcem dwoma golami, ale dogonili rywali. Jeszcze w ostatniej akcji drugiej dogrywki mieli rzut karny, który mógł dać im kolejne wyrównanie, ale tym razem szczęście było po stronie Portugalii. Nieskuteczny rzut i 38:37 dla południowców.

 

Wyspy Owcze potentatem

Na szczęście porażka w meczu o finał nie podłamała zawodników Wysp Owczych. Wręcz przeciwnie. W niedzielnej batalii o podium wygrali 27:26 ze Szwedami – a więc kolejną nacją, znaną z gry w szczypiorniaka na bardzo wysokim poziomie.

 

„Młodzieżowa reprezentacja archipelagu w piłkę ręczną dokonuje rzeczy niebotycznej, kosmicznej, arcywspaniałej! 29 czerwca 2025 roku przechodzi do historii farerskiego, ale i światowego sportu – drużyna z 55-tysięcznego kraju na podium światowego czempionatu! Nasi młodzi bohaterowie!” – napisano na fanpejdżu „Piłka nożna na Wyspach Owczych”.

 

Zdjęcie przedstawia arenę w Katowicach, na której 29 czerwca 2025 podczas Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej U-21 Wyspy Owcze pokonały Szwecję, zdybywając brązowy medal.

Katowice: Wyspy Owcze przeciwko Szwecji - mecz można obejrzeć TUTAJ

 

Farerski król snajperów

Klasę farerskiej reprezentacji podkreślił także sukces indywidualny. Otóż królem strzelców mistrzostw i MVP całego turnieju został Óli Mittun, skromny, acz wybitnie utalentowany 20-latek z Hoyvíku, aktualnie zawodnik duńskiego GOG z Fionii. Warto wspomnieć, że w składzie drużyny Wysp Owczych jest tylko czterech zawodników grających na co dzień poza granicami archipelagu. Reszta zespołu to szczypiorniści farerskich klubów: H71 Hoyvík, StÍF Strendur, VÍF Vestmanna, KÍF Kollafjørður i Kyndil Tórshavn.

 

Szczypiorniak na archipelagu

Ciekawą historię piłki ręcznej na archipelagu opisał Ári Rouch – działacz Hondbóltsamband Føroya, czyli Związku Piłki Ręcznej Wysp Owczych – na łamach kwartalnika Poczty Wysp Owczych. Wszystko zaczęło się w końcu lat 20. XX w., gdy w szczypiorniaka zaczęły grać… dziewczęta z gimnazjum w Tórshavn. Zatem to paniom zawdzięcza swoje pierwociny wyspiarski hondból. Pierwszy klub – Neistin – powstał w 1931 r. W pierwszych mistrzostwach Wysp Owczych, które odbyły się w 1943 r., wzięło udział już 11 drużyn. Duch pionierskich czasów jest wciąż żywy, co obrazuje poniższy filmik. 

 

 

Dynamiczny rozwój tego sportu nastąpił w latach 70., gdy Wyspy Owcze wzbogaciły się o kilka hal sportowych. W 1972 r. Farerzy uzyskali członkostwo w Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF). Ważnym wydarzeniem było powstanie w roku 1980  Hondbóltsamband Føroya (www.hsf.fo) – Związku Piłki Ręcznej Wysp Owczych. Kolejna fala popularności przypadła na początek XXI w., a w roku 2013 r. zainicjowano kompleksowy plan rozwoju piłki ręcznej, mający zapewnić stabilny rozwój dyscypliny i osiągniecie poziomu nie odbiegającego od tego, co reprezentują zaliczane do światowej czołówki kraje skandynawskie.

 

Przyjęte z górą 10 lat temu założenia właśnie się spełniają. Zarówno męska, jak i żeńska reprezentacja narodowa z powodzeniem rywalizują na międzynarodowych arenach, co potwierdzają ostatnie sukcesy: udział w Mistrzostwach Europy w 2024 r., czy wspomniany brąz młodzieży na tegorocznych mistrzostwach świata U-21.

 

Wyspy Owcze: światowy rekord

Fenomenem jest usportowienie 55-tysięcznej, farerskiej społeczności. Piłka nożna, piłka ręczna i wioślarstwo to sporty narodowe, z rzadko spotykaną – proporcjonalnie do liczebności ludności – liczbą czynnych zawodników. Samą tylko piłkę ręczną uprawia tu w 13 klubach ponad 3 100 osób, co stanowi blisko 6% całej populacji i… jest światowym rekordem!

 

Narodowa poczta Wysp Owczych wydała serię walorów filatelistycznych poświęconych piłce ręcznej. Na ilustracj widoczne są koperta FDC oraz dwa bloki.

 

„Ręka” na znaczkach Posty

Sukcesy męskiej i żeńskiej reprezentacji w piłce ręcznej nie uszły uwadze Posty - Poczty Wysp Owczych. W lutym 2025 r. Posta wydała kolekcję filatelistycznych walorów, poświęconych tutejszemu szczypiorniakowi. W jej skład weszły pojedyncze znaczki, bloki, arkusiki i koperty FDC w wersjach stemplowanych i niestemplowanych. Wszystkie walory są dostępne w dedykowanym znaczkom serwisie Posty – www.stamps.fo

 

 

Inne artykuły o sporcie na Wyspach Owczych

Startuje liga farerska

Rozmowa o farerskim futbolu

Futbol: nowy skład Landsliðið

Wioślarz z Wysp na igrzyskach

Szachy: Polska-Wyspy Owcze

Wyspy Owcze: polskie piłkarki na turnieju UEFA

Piłka ręczna: farerskie sukcesy

Srebro Farera w Tokio!

Piłka ręczna: Farerzy na EURO!

Dart: mistrzostwa Europy w Tórshavn

EURO: Wyspy Owcze vs Polska

 

 

Tekst: MARCIN MICHALSKI

 

Fot. Szekelyszilard

02 lipca 2025
Piłkarze ręczni Wysp Owczych trzecią drużyną świata! To brzmi jak piękny sen, ale jest faktem – reprezentacja 55-tysięcznego archipelagu zdobyła brązowy medal mistrzostw świata do lat 21. Decydujący o podium
02 czerwca 2025
Nakładem renomowanego niemieckiego wydawnictwa naukowego De Gruyter, a ściślej jego marki wydawniczej wyspecjalizowanej w publikacjach poświęconych lingwistyce, językoznawstwie i badaniach nad komunikacją – De Gruyter Mouton, w marcu 2025 r.
26 maja 2025
„Seinasta Paradís á Jørð” („Ostatni raj na Ziemi”) to nowy dramat, opowiadający o społecznych i środowiskowych zmianach w małej, farerskiej wiosce. Na Wyspach Owczych film miał premierę 10 kwietnia 2025

W y d a w c a :

KONTAKT Z NAMI

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

PCIT TRAMP

Iwaszkiewicza 67/8

70-786 Szczecin

Tel. +48 91 432 08 37

www.wyspy-owcze.pl

www.zewpolnocy.pl

 

Numer konta:

35  1140  2017  0000  4502  1307  1981