Piłkarze ręczni Wysp Owczych trzecią drużyną świata! To brzmi jak piękny sen, ale jest faktem – reprezentacja 55-tysięcznego archipelagu zdobyła brązowy medal mistrzostw świata do lat 21. Decydujący o podium mecz odbył się 29 czerwca 2025 r. w Arenie Katowice.
Czempionat o mistrzostwo świata juniorów zgromadził 32 drużyny narodowe. Po trzech meczach fazy grupowej z walki o medale odpadła Polska. Z kolei młody zespół Wysp Owczych zajął 1. miejsce w swojej grupie, wygrywając z Macedonią Północną 33:28, Rumunią 35:28 i remisując z Islandią 35:35.
W dalszej fazie Farerzy przegrali z późniejszymi triumfatorami imprezy, Danią 32:41, ale dzięki wspaniałej postawie przeciwko Francji i zwycięstwu 28:27, awansowali do ćwierćfinału. W nim okazali się lepsi od Słowenii (35:33).
W półfinałowej batalii wyspiarze stoczyli niezwykły bój z Portugalczykami. Dość powiedzieć, że trzeba było dwóch dogrywek do wyłonienia zwycięzcy. W pierwszej dogrywce Farerzy przegrywali 45 sekund przed końcem dwoma golami, ale dogonili rywali. Jeszcze w ostatniej akcji drugiej dogrywki mieli rzut karny, który mógł dać im kolejne wyrównanie, ale tym razem szczęście było po stronie Portugalii. Nieskuteczny rzut i 38:37 dla południowców.
Na szczęście porażka w meczu o finał nie podłamała zawodników Wysp Owczych. Wręcz przeciwnie. W niedzielnej batalii o podium wygrali 27:26 ze Szwedami – a więc kolejną nacją, znaną z gry w szczypiorniaka na bardzo wysokim poziomie.
„Młodzieżowa reprezentacja archipelagu w piłkę ręczną dokonuje rzeczy niebotycznej, kosmicznej, arcywspaniałej! 29 czerwca 2025 roku przechodzi do historii farerskiego, ale i światowego sportu – drużyna z 55-tysięcznego kraju na podium światowego czempionatu! Nasi młodzi bohaterowie!” – napisano na fanpejdżu „Piłka nożna na Wyspach Owczych”.
Katowice: Wyspy Owcze przeciwko Szwecji - mecz można obejrzeć TUTAJ
Klasę farerskiej reprezentacji podkreślił także sukces indywidualny. Otóż królem strzelców mistrzostw i MVP całego turnieju został Óli Mittun, skromny, acz wybitnie utalentowany 20-latek z Hoyvíku, aktualnie zawodnik duńskiego GOG z Fionii. Warto wspomnieć, że w składzie drużyny Wysp Owczych jest tylko czterech zawodników grających na co dzień poza granicami archipelagu. Reszta zespołu to szczypiorniści farerskich klubów: H71 Hoyvík, StÍF Strendur, VÍF Vestmanna, KÍF Kollafjørður i Kyndil Tórshavn.
Ciekawą historię piłki ręcznej na archipelagu opisał Ári Rouch – działacz Hondbóltsamband Føroya, czyli Związku Piłki Ręcznej Wysp Owczych – na łamach kwartalnika Poczty Wysp Owczych. Wszystko zaczęło się w końcu lat 20. XX w., gdy w szczypiorniaka zaczęły grać… dziewczęta z gimnazjum w Tórshavn. Zatem to paniom zawdzięcza swoje pierwociny wyspiarski hondból. Pierwszy klub – Neistin – powstał w 1931 r. W pierwszych mistrzostwach Wysp Owczych, które odbyły się w 1943 r., wzięło udział już 11 drużyn. Duch pionierskich czasów jest wciąż żywy, co obrazuje poniższy filmik.
Dynamiczny rozwój tego sportu nastąpił w latach 70., gdy Wyspy Owcze wzbogaciły się o kilka hal sportowych. W 1972 r. Farerzy uzyskali członkostwo w Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF). Ważnym wydarzeniem było powstanie w roku 1980 Hondbóltsamband Føroya (www.hsf.fo) – Związku Piłki Ręcznej Wysp Owczych. Kolejna fala popularności przypadła na początek XXI w., a w roku 2013 r. zainicjowano kompleksowy plan rozwoju piłki ręcznej, mający zapewnić stabilny rozwój dyscypliny i osiągniecie poziomu nie odbiegającego od tego, co reprezentują zaliczane do światowej czołówki kraje skandynawskie.
Przyjęte z górą 10 lat temu założenia właśnie się spełniają. Zarówno męska, jak i żeńska reprezentacja narodowa z powodzeniem rywalizują na międzynarodowych arenach, co potwierdzają ostatnie sukcesy: udział w Mistrzostwach Europy w 2024 r., czy wspomniany brąz młodzieży na tegorocznych mistrzostwach świata U-21.
Fenomenem jest usportowienie 55-tysięcznej, farerskiej społeczności. Piłka nożna, piłka ręczna i wioślarstwo to sporty narodowe, z rzadko spotykaną – proporcjonalnie do liczebności ludności – liczbą czynnych zawodników. Samą tylko piłkę ręczną uprawia tu w 13 klubach ponad 3 100 osób, co stanowi blisko 6% całej populacji i… jest światowym rekordem!
Sukcesy męskiej i żeńskiej reprezentacji w piłce ręcznej nie uszły uwadze Posty - Poczty Wysp Owczych. W lutym 2025 r. Posta wydała kolekcję filatelistycznych walorów, poświęconych tutejszemu szczypiorniakowi. W jej skład weszły pojedyncze znaczki, bloki, arkusiki i koperty FDC w wersjach stemplowanych i niestemplowanych. Wszystkie walory są dostępne w dedykowanym znaczkom serwisie Posty – www.stamps.fo
Wyspy Owcze: polskie piłkarki na turnieju UEFA
Piłka ręczna: farerskie sukcesy
Piłka ręczna: Farerzy na EURO!
Dart: mistrzostwa Europy w Tórshavn
Fot. Szekelyszilard
W y d a w c a :
KONTAKT Z NAMI
PCIT TRAMP
Iwaszkiewicza 67/8
70-786 Szczecin
Tel. +48 91 432 08 37
www.wyspy-owcze.pl
www.zewpolnocy.pl
Numer konta:
35 1140 2017 0000 4502 1307 1981